Veidai

2016.05.14 21:21

Rusija ir Ukraina – „Eurovizijos“ finale: ar turės ši kova politinį atspalvį?

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.05.14 21:21

Lažybų bendrovės pergalę šio vakaro „Eurovizijos“ dainų konkurso finale dažniausiai prognozuoja Rusijai, Australijai arba Ukrainai. Dėl geopolitinės įtampos tarp Rusijos ir Ukrainos kai kurie apžvalgininkai spėlioja, kad varžybos dėl geriausios dainos šiemet gali turėti ir kiek stipresnį politinį atspalvį.

Ar gali patikti daina ir atlikėjas, kurie prieštarauja mano pasaulėžiūrai – toks filosofinis klausimas šiemet kils kai kuriems „Eurovizijos“ dainų konkurso klausytojams, nes tarp trijų lažybų bendrovių favoričių – Rusijos ir Ukrainos atstovai. O Ukrainos daina pavadinimu „1944“ apie Krymo totorių trėmimus Stalino valdymo metais dažnam yra tiesioginė nuoroda į Rusijos Krymo aneksiją.

„Mane labai liūdina tai, kas dedasi Kryme, ir tikiuosi, kad viskas išsispręs. Dainuoju už Ukrainą ir už Krymą. Esu įsitikinusi, kad turiu daugiau kalbėti apie Ukrainos ir Krymo totorių problemas“, – teigia Ukrainos atstovė Susana Jamaladinova.

Tiesiogiai Krymo aneksijos Ukrainos daina nemini ir ją vertinę „Eurovizijos“ taisyklių ekspertai sako neradę politinio turinio.

„Ši daina yra apie istorinį įvykį ir dainos žodžiai nėra politiniai. Politiniai pareiškimai „Eurovizijos“ dainų konkurse nėra leidžiami“, – teigia Europos transliuotojų sąjungos atstovas Dave`as Goodmanas.

Tačiau konkurse šiemet dažnos ir deklaracijos, palaikančios seksualinių mažumų teises, o jų forma dažnoje valstybė yra politinė problema, kai vis daugiau Vakarų valstybių įteisina tos pačios lyties partnerystę arba santuoką. Italija partnerystę įteisino šią savaitę.

Rusijos atstovą Sergejų Lazarevą už atvirą paramą seksualinėms mažumoms ir drąsią kritiką šioje srityje Rusijos valdžiai giria rėmėjai. Beje, S. Lazerevas anksčiau ir apie Krymo aneksiją pasisakė skeptiškai pabrėždamas, kad nejaučia jokios euforijos dėl esą sugrąžinto Krymo, todėl vargu ar Ukrainos dainą jis pats laiko kokiu nors politiniu iššūkiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt