Veidai

2016.05.14 16:09

Kada „Eurovizijoje“ dalyvaus Amerika?

LRT.lt2016.05.14 16:09

Šiemet prie „Eurovizijos“ finalo žiūrovų būrio prisijungė ir Jungtinės Amerikos Valstijos. Be to, šiemet finale pirmą kartą pasirodys ir Amerikos popmuzikos žvaigždė Justinas Timberlake`as, tad „Eurovizijos“ gerbėjams kyla klausimas – ar JAV taps dar viena šalimi, besivaržančia dėl „Eurovizijos“ nugalėtojos titulo. Vyriausiasis konkurso rengėjas Jonas Ola Sandas tikina, kad to artimiausiu metu greičiausiai nebus. Kad prie Senojo žemyno organizuojamo konkurso prisijungtų tolimoji Australija, prireikė bene 30 metų, tad JAV dar teks „paauginti“ savo auditoriją, praneša „The Guardian".

Europos dainų konkursas išsiplėtė ne tik į Ameriką, bet ir į Azijos regioną – Kinija šį renginį stebi jau trečius metus iš eilės.

„Eurovizija“ yra kultūrinis fenomenas, kurį mes stebėjome iš šalies metų metus. Mums labai malonu pristatyti šį konkursą JAV auditorijai ir švęsti jį kartu su visu pasauliu“, – kalbėjo „Logo“ televizijos, šiemet pirmą kartą transliuosiančios „Eurovizijos“ finalą, vadovas Chrisas McCarthy.

Vyriausiasis konkurso rengėjas J. O. Sandas tikino, kad dėl šio susitarimo buvo dirbta metų metus – pirmą kartą Europos transliuotojų sąjunga (ETS) pardavė „Eurovizijos“ formatą JAV dar 2006-aisiais, tačiau iš to nieko neišėjo.

„JAV pasiūlyti naują produktą labai sunku – šioje šalyje yra milžiniška programų pasiūla. Be to, „Eurovizija“ yra tipinis europietiškas produktas, įtraukiantis daugybę šalių, apie kurias JAV net nėra girdėjusi, taigi JAV paaiškinti, kas yra „Eurovizija“, yra gana sunku. Bet dabar, kai pasiekėme šį susitarimą, tiek mes, tiek „Viacom“ atstovai yra labai laimingi“, – kalbėjo vienas svarbiausių žmonių „Eurovizijoje“.

Nepaisant J. O. Sando išvardintų kliūčių, pastaraisiais metais pastebimas amerikiečių susidomėjimas Europos konkursu. Prie to nemažai prisidėjo naujienų portalo „ESC United“ redaktorius Mattas Friedrichsas, bandęs sudominti Amerikos televizijas šio renginio transliacijomis.

„Labai džiaugiuosi, kad šiais metais Amerika pradės transliuoti „Euroviziją“. Nors daugelis žmonių turi prieigą prie interneto, tik labai  maža dalis amerikiečių internete ieškotų šio konkurso transliacijų“, – įsitikinęs jis.

M. Friedrichsas pabrėžė, kad buvo labai sunku įtikinti amerikiečius žiūrėti konkursą, kuriame jų šalis net nedalyvauja, tačiau jo darbo rezultatai matyti – net JAV prezidentas Barackas Obama, kreipdamasis į Hanoverio (Vokietija) žmones, minėjo „Eurovizijos“ konkursą ir sakė, kad, nors europiečiai ir balsuoja už skirtingas šalis ir varžosi tarpusavyje, Europa turi išlikti vieninga.

Šią savaitę paskelbta žinia apie Justino Timberlake`o pasirodymą Europos dainų konkurso finale taip pat rodo augantį Amerikos susidomėjimą. Tiesa, šios pasaulinės žvaigždės šou amerikiečiai neišvys – tai riboja transliavimo teisės.

Didžiausios „Eurovizijos“ gerbėjų bendruomenės prezidentas Simonas Bennettas yra kiek susirūpinęs ne tik dėl Amerikos prisijungimo prie žiūrovų bendruomenės, bet ir dėl šiemet konkurse jau antrą kartą dalyvaujančios Australijos.

„Eurovizija“ yra kai kas, kas priklauso ir yra būdinga mums, europiečiams. Mes ja dalijamės. Šaunu, kad Amerika taip pat nori matyti šį konkursą, bet ar tai nereiškia, kad ji netrukus žengs ir kitą logišką žingsnį“, – apie galimą Amerikos įsitraukimą į dalyvavimą Europos konkurse užsimena jis.

Ir jo klausimas yra pagrįstas – 2014-aisiais Europos dainų konkurse svečio teisėmis pasirodė australė Jessica Mauboy ir jau kitąmet Australiją išvydome „Eurovizijos“ dalyvių sąraše. Šiemet į konkursą atvyksta J. Timberlake`as, tad ar galima tikėtis JAV atstovo 2017-ųjų „Eurovizijoje“?

Tokį klausimą išgirdęs „Eurovizijos“ rengėjas J. Ola Sandas tik nusijuokė. „Nemanau, kad JAV greitu metu prisijungs prie dalyvaujančiųjų sąrašo dėl labai paprastos priežasties – konkurso žiūrovų skaičius Amerikoje dar nėra toks didelis. Pirmiausia jie turi „paauginti“ savo auditoriją. Kalbant apie Australiją, situacija čia visuomet buvo kiek kitokia – australai jau daugiau nei 30 metų aktyviai domisi mūsų konkursu ir jį stebi, jie turi didžiulę gerbėjų bendruomenę. Todėl šiuo metu tikrai nėra jokių svarstymų apie kitų šalių prisijungimą prie konkurso. Bet žinoma, tai gali ir pasikeisti“, – kalba jis.

M. Friedrichso nuomone, Amerikai dalyvauti konkurse kol kas yra tikrai per anksti – be to, tai gali kelti nerimą europiečiams: „Žmonės tikriausiai pradėtų bijoti, kad didžioji Amerika į konkursą atsiųs Katy Perry, Usherį ir kitas didžiąsias žvaigždes. Mes norime visai ne to – tiesiog siekiame skleisti žinią apie konkursą.“

J. O. Sando nuomone, gerbėjams dėl to baimintis nereikėtų – „Eurovizija“ visuoment buvo ir bus rengiama Europoje ir tai yra Europos renginys, bet lygiai taip pat sveikintina yra pasikviesti užsienio transliuotojus, turinčius didelę auditoriją ir pasidalinti šiuo puikiu renginiu.

„Nerengsime Worldvizijos, tai būtų pernelyg sudėtinga vien jau dėl skirtingų laiko zonų ir skirtingų transliacijų nustatymų įvairiose pasaulio vietose. „Eurovizija“ yra pagrįsta idėja ir įsipareigojimu rengti konkursą toje šalyje, kuri laimi. Jei laimėtų Australija, jau yra nuspręsta, kuris Europos transliuotojas bendradarbiautų su tolimojo žemyno SBS televizija ir kurioje šalyje ji vyktų, tačiau to atskleisti negalime“, – tikino jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt