Veidai

2013.03.16 11:16

Dubrovniko archyve – knyga su viduramžių katino pėdsakais

ELTA 2013.03.16 11:16

Adrijos perlo Dubrovniko archyvas garsus savo vertybėmis, bet pastaruoju metu žavimasi ne naujais dokumentais, o viduramžių katino pėdsakais.

Adrijos perlo Dubrovniko archyvas garsus savo vertybėmis, bet pastaruoju metu žavimasi ne naujais dokumentais, o viduramžių katino pėdsakais.

Viduramžių tyrinėjas, Sarajevo universiteto doktorantas, tyrinėdamas Dubrovniko archyvo rankraščius aptiko labai įdomų dalyką - letenėlių pėdsakus vienoje iš knygų „Laiškai į rytus“. Joje laiškai iš Dubrovniko pirkliams į Kosovą. Puslapyje, kuriame įrašyta 1445-ųjų kovo 11-osios ketvirtadienio data rasti katinėlio pėdsakai, po penkių su puse šimtmečio sužavėję pasaulį.

 „Raštininkas greičiausiai trumpam pasitraukė, paliko neužverstą knygą, tuomet ją perėjo katė, rašalas nebuvo dar nudžiūvęs, taigi, pėdsakai liko. Nieko ypatinga tais laikais, taip pat ir mūsų dienomis“, – pasakojo istorikas Zoranas Perovicius.

Knygos su viduramžių katės pėdsakais vaizdai atsidūrė socialiniuose tinkluose, jais susidomėjo ir istorikai, ir veterinarai – XV amžiaus Dubrovniko gyvenimo liudijimas. Katės apgindavo nuo pelių, juk tokia knyga – skanus kąsnelis graužikui. Dubrovniko archyvo darbuotojai nustebę dėl visuotinio dėmesio viduramžių pėdsakams, archyve dar daugybė įvairių netikėtumų. Perrašinėtojo tapatybė nenustatyta. Bet akivaizdu – ir viduramžių katės buvo energingos ir išdykusios kaip ir mūsiškės.