Veidai

2021.03.11 09:02

Vaiva Rykštaitė – apie gyvenimą Havajuose: ir čia egzistuoja realybė, tenka šveisti tualetą, mokėti sąskaitas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.03.11 09:02

Žmonės mėgsta Havajus lyginti su rojumi žemėje. Klimato prasme čia tikrai taip yra, sako saloje septynerius metus gyvenanti rašytoja Vaiva Rykštaitė. Bet knygų autorė šį rožinį burbulą susprogdina – net ir tokiame rojuje egzistuoja realus gyvenimas, tikina ji.

Havajai – Ramiajame vandenyne esanti 50-oji JAV valstija. Dažniausiai saloms klijuojama rojaus etiketė – čia visada šilta, gamta stebina grožiu. Prie šio įvaizdžio prisideda ir vietos gyventojų požiūris į gyvenimą, apibūdinamas kaip „aloha dvasia“, yra sakiusi čia su šeima jau septynerius metus gyvenanti V. Rykštaitė.

Visgi ji sako, kad žmonės kartais nesusimąsto, jog šiame rojuje pragyvenimas yra brangiausias iš visų Jungtinių Valstijų.

„Klimato prasme gal čia tikrai yra rojus, bet norint vesti visuomenei priimtiną gyvenimą, ne benamio, reikia mokėti sąskaitas, tada reikia mokėti darbą, o prisiversti eiti dirbti ar kažką daryti uždaroje patalpoje, kai lauke – saulė ir paplūdimys už 15 minučių kelio, yra žymiai sunkiau. Žmonės labai dažnai įsivaizduoja, kad Havajuose realybė, kur reikia iššveisti tualetą ar sumokėti už elektrą, tarsi neegzistuoja. Ne, ji egzistuoja“, – kalba rašytoja.

Havajai yra salynas, visos jo salos tarpusavyje skiriasi. Didžiausioje Havajų saloje tuo pačiu pavadinimu gyvena ir V. Rykštaitė su šeima. Kartais sala gyventojų vadinama „Didžiąja“.

„Čia labai daug plynų juodų lavos laukų, nes turime, berods, aktyviausią pasaulyje ugnikalnį, bent jau prieš metus ar dvejus tai buvo Kilauea. Dabar žada išsiveržti Mauna Loa ugnikalnis. Ši sala yra pati jauniausia, ji dar besiformuojanti, kadangi kas kartą, kai išsiveržia lava ir ji teka į vandenyną, salos teritorija plečiasi. Todėl čia dar labai daug šviežios lavos. Ko gero, tai ir yra charakteringiausias salos bruožas.

Nors, aišku, mes čia turime ir kalnus, ir džiungles, ir krioklius. Būna, kad važiuoju, o aplink – visiškai juoda, daugybę mylių driekiasi lavos laukai“, – pasakoja V. Rykštaitė.

Havajai, pasak rašytojos, labai tinka šeimoms – čia geras oras, maistas ir gyvenimo kokybė. Havajai patinka ir nuotykių ieškotojams.

„Kiek aš esu girdėjusi, mačiusi, skaičiusi, patyrusi, čia daugiausia gamtos nuotykių: krioklių, žygių į gamtą per uolas, kalnus, kalvas. Turime ir žalio, juodo smėlio paplūdimius, galima plaukioti su laukiniais delfinais, nardyti su rajomis.

Man čia buvo labai sunku pritapti, nes esu miesto žmogus, tad man trūksta teatro, parodų, kalbų, kultūros, kino. To čia visiškai nėra, čia yra gamta. Keli prekybos centrai ir paplūdimiai“, – vardija V. Rykštaitė.

Visgi rašytoja pasakoja savyje pastebinti gyvenimo Havajuose įtakos. Amerikos kultūra išmokė daugiau šypsotis, atvirumo ir šnekumo.

„Kasininkė gali plepėti su žmogumi, kurį aptarnauja, nors už jo laukia dar penki žmonės, ir niekas visiškai neskubės. Anksčiau dėl to labai pykdavau, o dabar pati plepu, išmokau neskubėti. Arba, pavyzdžiui, čia labai graži kultūra keliuose“, – sako knygų kūrėja. Pasak jos, keliuose vairuotojai vieni kitus nuolat praleidžia, net pasitaiko anekdotinių situacijų, kai dėl to sankryžoje tiesiog stoja eismas, nes niekas nenori važiuoti pirmas.

„Tas tikrai labai gražu, nes, pavyzdžiui, kai grįžtu į Lietuvą, pastebiu, kad kelių kultūros trūksta. Havajuose niekas nepypsina, tai čia yra labai nemandagu“, – pasakoja V. Rykštaitė.

Klimato sąlygos salyne diktuoja savas sąlygas – čia nejusti skubos ką nors keisti, pasakoja rašytoja, todėl vyrauja pastovumas. O kad keičiasi metų laikai, knygų autorė sako pastebinti tik iš prekybos centruose besikeičiančių dekoracijų – taip ir gyvenama aloha ritmu.

Visas pokalbis su V. Rykštaite – kovo 5 d. LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Rojus žemėje – Havajai: kokias paslaptis saugoja šis kampelis?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt