Veidai

2021.03.05 08:45

Apie kankinančius nerimo priepuolius prakalbusi KaYra: kovoju su šiuo demonu, nors ne visada pavyksta

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.03.05 08:45

„Su šiuo demonu stengiuosi kovoti, nors pavyksta ne visada“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sakė atlikėja, aktorė Kristina Radžiukynaitė-KaYra, prabilusi apie maždaug prieš 4–5 metus ją kankinti pradėjusius nerimo priepuolius.

„Pirmasis priepuolis nebuvo labai stiprus, net nelabai supratau, kas tai buvo. Tačiau kai tai pradėjo kartotis dažniau, pradėjau gilintis ir supratau, kad veikiausiai tai buvo nerimo priepuolis“, – sakė ji, prisiminusi, kai repetuodama miuziklui pajautė keistą, sunkiai nupasakojamą jausmą – rodos, neturi, kur dėtis, pasunkėja kvėpavimas, stipriau pradeda daužytis širdis, prakaituoja delnai.

Sykį ištikus priepuoliui ji patikėjo, kad mirs, pradėjo verkti, o dėl to tik dar labiau stiprėjo jau prieš tai prasidėjęs dusulys. „Atrodė, kad jau viskas, galas ir pabaiga“, – prisiminė ji.

„Aš nežinau ar galima sakyti, kad neturėjau lengvos vaikystės, bet tikrai buvo nemažai iššūkių, buvo ir patyčių, daug nerimo, baimės ir nemiegotų naktų, išgyvenimų, – vardijo atlikėja. – Nuolatos nepavykdavo iki galo savęs pamilti, bausdavau save. Iš to atsirado perfekcionizmas, maksimalizmas. O tai, manau, taip pat prisideda prie nerimo priepuolių – aš daug iš savęs reikalaudavau, nes man reikėjo daug ką įrodyti.“

Kristina pamena, kad vaikystėje buvo apkūnesnė, tad iš bendraamžių sulaukdavo skaudžių žodžių, būdavo vadinama „stora karve“ ar pan. „Nelabai gražūs žodžiai įstrigo, tačiau šią akimirką jie man nieko nereiškia, veikiau kelia šypseną.

Tačiau kažkada tai man atrodė kaip pasaulio pabaiga – vaikui svarbu patikti draugams, jų turėti. Nepelnytos strėlės – labai skaudžios. Nežinai, ką blogo padarei ir už ką esi baudžiama“, – atvirai pasakojo Kristina.

Ji prisipažino, kad iki šiol iš savęs daug reikalauja – dirba tol, kol pavyksta tobulai. „O tobulai nepavyksta niekada. Tai reiškia, kad dirbu labai daug“, – pridūrė mergina ir teigė, kad pasitenkinimo galutiniu rezultatu dažnai stokoja ir dėl to neretai nerimauja. Su šiuo demonu ji stengiasi kovoti, tačiau nebūtinai pavyksta.

Dabar Kristina domisi, kaip suvaldyti nerimo priepuolius, nors pripažįsta, kad sekasi skirtingai. „Man padėjo psichologinis žaidimas su savimi. Dar turiu ir migreną, tad lygiai taip pat tvarkausi ir su pastarąja. Tiesiog priimu tą jausmą, nesipriešinu jam, nepradedu kovoti, tačiau neleidžiu sau panikuoti per stipriai.

Suprantu, kad taip yra ir tiesiog reikia išlaukti, kol viskas praeis ir vėl bus gerai. Tegul skauda, tegul būna negera, bet aš išlauksiu ir man praeis. Padeda ir kvėpavimo pratimai, pvz., oro sulaikymas“, – patirtimis dalijosi atlikėja.

Klauskite daktaro. Ką daryti ištikus panikos atakai, rankšluosčiuose slypintys pavojai ir pratimai nugarai

Rudenį LRT TELEVIZIJOS laidai „Stilius“ duotame interviu atlikėja prisiminė ir kitus paauglystėje užgriuvusius sunkumus dėl minėtų bendraamžių patyčių. Nusprendusi, jog reikėtų numesti šiek tiek svorio ir atrodyti gražiau, ji nutarė išvis nebevalgyti.

„Aš save veidrodyje matydavau kitaip, negu jis iš tikrųjų rodė. Iki šiandien visą laiką stengiuosi save prižiūrėti, nes turiu polinkį, jeigu stresuoju, nevalgyti. Man „užsiriša“ skrandis, matyt, tada irgi patirdavau daug streso. Mane dažnai pykindavo, būdavo toks nervinis pykinimas, dažnai jausdavausi blogai ir tas alkio jausmas pasidarė labai malonus. Save kankini ir tarsi iš to gauni kažkokį malonumą. Kaip raumenis tempi ir tas skausmas malonus – taip būdavo su skrandžiu.

Atrodė, vau, dabar viskas keičiasi ir bus žiauriai gerai. Ir ką? Numečiau ir vėl priaugau. O po to tas svoris pats susitvarkė, kai nebesistengiau, kai nuraminau nervus. Bet būdavo tokių dienų, kai beveik nieko nevalgydavau. Obuolį kokį suvalgai ar kažką, mesdavau maistą į šiukšliadėžę, ko tik nedarydavau... Jeigu tada būčiau žinojusi, kad ateityje gali prasidėti visokie refliuksai ir panašūs dalykai, tikrai to būčiau nedariusi. O ką mes tada galvojome? Kad tiktai kuo gražiau atrodytume“, – neslėpė pašnekovė.

Dainininkė džiaugėsi, kad jos valgymo sutrikimai nesibaigė išsekimu ar anoreksija. Už tai KaYra be galo dėkinga mamai, pastebėjusiai jos bėdas. Ji ir padėjo sustoti, kol neįvyko nelaimė.

Nors jau daug metų dainininkė gali mėgautis šlove tiek televiziniuose projektuose, tiek didžiojoje scenoje, o valgymo sutrikimai ir patyčios liko tolimoje praeityje, iki šiol ji kartais apsilanko pas psichologą. Moteris įsitikinusi, kad kiekvienas turėtų rūpintis tuo, kas dedasi galvoje, ir išsipasakoti specialistui tai, ko niekada neišdrįstum pratarti net pačiam artimiausiam žmogui.

„Kaip jau tapo normalu lankytis pas šeimos gydytoją, taip pat normalu yra ir nueiti pas psichologą bei pasirūpinti savo emocine būsena. Tai, kad lankaisi pas psichologą, nereiškia, kad sergi kokia nors liga. Manau, normalu nueiti pas pašalinį žmogų, visiškai nešališką, kuris tiesiog galėtų išklausyti.

Kaip minėjau, ne visada norisi savo problemomis apkrauti artimuosius. Man asmeniškai psichologas tikrai padėjo ir manau, kad visada reguliariai apsilankysiu norėdama palaikyti emocinę pusiausvyrą“, – portalui LRT.lt sakė Kristina.

Populiariausi