Veidai

2021.02.28 21:18

Metai be Nelly Paltinienės: netekčių paženklinta vaikystė, dešimtmečiai meilės ir scenos spindesys

LRT.lt2021.02.28 21:18

Praėjusių metų vasario 29-ąją Anapilin iškeliavusios scenos legendos Nelly Paltinienės dainų gerbėjai klausosi iki šiol, prisimindami už širdies griebiančią gyvenimo ir atsidavimo kupiną meilės istoriją. Tačiau pati atlikėja yra pasakojusi, kad Dievui yra dėkinga net ir už gyvenimo sunkumus.

Kelerius paskutinius metus atlikėja gyveno Vokietijoje, Manheime, kur sugrįžo užklupus plaučių uždegimui, kurio komplikacijų pasekmes jautė ir vėliau. Vokietijoje užgesusi scenos legenda paskutiniuosiuose savo interviu portalui LRT.lt pasakojo, kad Lietuva visuomet buvo jos širdyje.

„Mano šeima – Lietuva. Ji visada svarbi mano mintyse, mano jausmuose“, – yra sakiusi ji. Lietuvą dainininkė vadino tėvyne, kurios visada labai reikėjo, o paskutiniais metais ir labai trūko.

Vakaras su Edita. Vyro apibūdinama kaip gražiausioji, moterų – kaip jausmingiausioji: vakaras Nelly Paltinienei atminti

Kartu dirbant, gimė tikra meilė. O tikra meilė yra kantrybė, pagarba ir tarnavimas.

Valstybei svarbią dieną, Vasario 16-ąją, savo gimtadienį minėdavo ir N. Paltinienė. Nors jos dokumentuose parašyta, kad gimė ji 1929-aisiais, ji pati tiksliai žinojo tik gimimo dieną, bet ne tikslius gimimo metus. Taip nutiko todėl, kad gimė atlikėja sudėtingais laikais, o ir jos vaikystė nebuvo lengva.

Atlikėjos mama mirė, kai Nelly buvo visiškai maža mergaitė. Kaip pati yra pasakojusi, ją augino tėtis ir pamotė Ema. „Antrojo pasaulinio karo metais tėtį mobilizavo į armiją, o žydų kilmės pamotę, kuri buvo nepaprastos širdies žmogus ir kurią vadinome mama, sušaudė naciai. Po to, kai atsidūrėme gatvėje, o vėliau – vaikų namuose, kur komisija bandė nustatyti mūsų amžių.

Vėliau iš armijos grįžęs tėtis mus pasiėmė, tačiau ir jis tikslių gimimo metų neprisiminė.
Todėl nesu tikra, kad metai, įrašyti dokumentuose, tikslūs. Tačiau aiškiai prisimenu, kad ir prieš karą mano gimtadienį visada švęsdavome būtent Vasario 16-ąją, dėl to abejonių nėra“, – pasakojo scenos legenda.

Ji prisiminė, kad savo gimtadienius visuomet šventė su estradiniu ansambliu „Kopų balsai“, kuriame dainavo daugiau nei 20 metų. „Visada minėdavome ne tik mano, bet ir Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo dieną. Todėl aiškintis, kodėl švenčiame, dažnai atvykdavo LTSR vidaus reikalų ministerijos pareigūnai. Kad jie įsitikintų, kad tai mano gimtadienis, visuomet parodydavau pasą“, – kalbėjo ji.

Daugelis vyrų mane įsimylėdavo, įsimylėjo ir Arvydas. Tačiau jis mane įsimylėjo ypatingai, nes ir pats buvo ypatingas.

Nors ji sakėsi vaikystėje neturėjusi tikros šeimos patirties, sukūrusi savo šeimą ją labai saugojo. Paskutiniais gyvenimo metais didžiausia atlikėjos atrama buvo sūnus, anūkai ir provaikiai, o savo angelu sargu ji vadino vyrą Arvydą Paltiną, su kuriuo praėjusių metų pradžioje dar spėjo paminėti 57-ąsias vestuvių metines.

Pati N. Paltinienė sakė, kad juodu į porą suvedė širdies muzika, kai Nelly prisijungė prie A. Paltino vadovaujamo orkestro, vėliau tapusio estradiniu ansambliu „Kopų balsai“.

„Daugelis vyrų mane įsimylėdavo, įsimylėjo ir Arvydas. Tačiau jis mane įsimylėjo ypatingai, nes ir pats buvo ypatingas. O aš atsiliepiau į tą jausmą. Jis buvo asmenybė, tikras vadovas, pedagogas, antrasis mano vokalo mokytojas. Taip, kartu dirbant, gimė tikra meilė. O tikra meilė yra kantrybė, pagarba ir tarnavimas.

Vakaro autografas. Dainininkė Nelė Paltinienė: kai einu į sceną prieš publiką, aš žinau – čia mano mieli draugai

Aš jam viską atleisdavau, o už ką atleisti buvo – muzikantų gyvenime visko pasitaiko. Bet aš taip pat nesu auksinė, todėl ir Arvydas turėjo, už ką atleisti man: kartais už mano aštrų charakterį, kartais už mano užsispyrimą.

Dabar mes dieną ir naktį kartu. Kadangi sunkiai vaikštau, jis kiekvieną dieną manimi rūpinasi, dažnai neša kavos ir pusryčius į lovą“, – likus kelioms savaitėms iki iškeliavimo Anapilin portalui LRT.lt pasakojo N. Paltinienė, pabrėžusi, kad jų ryšys – amžinas.

„Negaliu įsivaizduoti, kad galėčiau būti be Arvydo. Manau, kad ir jis negali savęs įsivaizduoti be manęs“, – tąkart pridūrė Nelly.

Poros bičiuliai atviri – išėjus Nelly Arvydui buvo labai sunku. Dėl pandemijos ir N. Paltinienės laidotuvės Lietuvoje įvyko tik praėjus keliems mėnesiams po mirties – praėjusių metų birželį.

Mano šeima – Lietuva. Ji visada svarbi mano mintyse, mano jausmuose.

„Pasiguodžiu ilgu, gražiu, kūrybiniu mūsų bendru gyvenimu. O jis pas mus tikrai buvo ilgas ir gražus“, – atvykęs išlydėti žmonos į paskutinę kelionę portalui LRT.lt sakė A. Paltinas. Jis taip pat pasakojo, kad jo atmintyje žmona visuomet išliks besišypsanti: „Mes vienas kitą labai mylėjome, vienas kitu gyvenom tiek metų, tai tas antspaudą paliko mūsų buvime.“

Praėjus vos savaitei po Nelly laidotuvių Arvydas pateko į ligoninę – jis tiesiog nenorėjo ir nemokėjo gyventi be jos. Po žmonos netekties jo sveikata buvo prasta. Nepraėjus metams nuo Nelly netekties, šių metų vasario 1-ąją, Anapilin iškeliavo ir A. Paltinas.

Ar vien tik retro?   N. Paltinienė ir E.Ivanauskas

Kaip sakė knygą apie Nelly Paltinienę rašanti žurnalistė Irma Laužikaitė, apie tokias meilės istorijas kuriami filmai ir rašomi romanai: „Ir Nelly, ir Arvydo gyvenimas nebuvo tik rožėmis klotas, buvo visko. Nelly sakė, jog jie labai skirtingi ir nuolat kildavo diskusijų, bet juk be jų nebūtų įdomu gyventi? Paklausdavo ir nusijuokdavo.

Ji manė, kad juos sujungė muzika. Ji labai norėjo dainuoti, Arvydas jai padėjo. Galima tik spėlioti, ar be jo atsidavimo ir muzikinės uoslės būtų taip sėkmingai susiklosčiusi Nelly karjera, – Arvydas rūpinosi dainomis, jam kilo mintis suburti duetą, jis surado ir į kolektyvą atvedė amžiną Nelly partnerį E. Ivanauską.“

Nelė Paltinienė ir Eugenijus Ivanauskas – „Tu ateik į pasimatymą“

Nesu auksinė, todėl ir Arvydas turėjo, už ką atleisti man: kartais už mano aštrų charakterį, kartais už mano užsispyrimą.

„Nors mano patirtys buvo ir sunkios, esu Dievui už jas dėkinga“, – praėjusių metų vasarį, likus vos kelioms savaitėms iki savo mirties kalbėjo N. Paltinienė.

Tikriausiai būtų nelengva Lietuvoje surasti žmogų, nežinantį estrados primadonos N. Paltinienės. Ji ant scenos praleido daugiau nei šešis dešimtmečius, o 2009-aisiais netgi buvo įtraukta į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausiai dainuojanti solistė.

„Tu ateik į pasimatymą“, „Mylėk ir lauk“, „Tango“, „Pasvajokime kartu“, „Lyg paukštė“ ir kitas žinomas dainas atlikusios scenos primadonos nė vienas koncertas neapsiėjo be skirtingų autorių kūrinio „Ave Marija“, kurį giedodavo net ir sovietiniais laikais.

Be kitų apdovanojimų, ji yra pelniusi Antano Šabaniausko premiją, buvo apdovanota ordino „Už nuopelnus Lietuvai" Karininko kryžiumi, apaštalinį palaiminimą jai yra suteikęs ir popiežius Benediktas XVI už tai, kad ji koncertus pradėdavo malda Švč. mergelei Marijai.

Nostalgija. Vokalinis duetas N. Paltinienė ir E. Ivanauskas. (I dalis).
Nostalgija. Vokalinis duetas N. Paltinienė ir E. Ivanauskas (2 dalis).
Prisiminkime. Dainuoja Nelė Paltinienė ir Eugenijus Ivanauskas

Populiariausi