Veidai

2021.02.04 10:22

Betty Friedan – antrąją feminizmo bangą Jungtinėse Valstijose įžiebusi rašytoja

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.02.04 10:22

1921-ųjų vasario 4-ąją gimė rašytoja ir aktyvistė Betty Friedan. Jos 1963-iaisiais parašyta knyga „Moteriškoji mistika“ buvo kibirkštis, įžiebusi antrąją feminizmo bangą Jungtinėse Valstijose. Ji įkūrė ir vadovavo moterų judėjimo organizacijai, kurios tikslas buvo moteris grąžinti į visuomenę vienodomis teisėmis su vyrais.

Per pirmąją feminizmo bangą moterys iškovojo teisę balsuoti. Antroji banga kilo 20 a. 7-ojo dešimtmečio pabaigoje – tai buvo kova už lyčių, socialinių santykių, šeimos struktūros bei kultūros nuostatų keitimą. B. Friedan vadovaujami protestai Niujorke sutraukė per 50 000 žmonių.

Moterų judėjimo pradininkė Betty Friedan: jos knyga „Moteriškoji mistika“ buvo kibirkštis įžiebusi feminizmo bangą JAV

Ji taip pat tvirtai rėmė siūlomą Jungtinių Valstijų Konstitucijos pakeitimą dėl lyčių teisių, kurį priėmė Jungtinių Valstijų Atstovų rūmai ir Senatas po intensyvaus moterų grupių spaudimo. Kongresui priėmus pataisą, B. Friedan įkūrė Nacionalinę abortų įstatymų panaikinimo asociaciją.

Ji laikoma įtakinga rašytoja ir intelektuale, iki 1990-ųjų pabaigos aktyviai veikė politikoje, išleido dar šešias knygas. B. Friedan mirė 2006-aisiais vasario 4 d.

Plačiau – vasario 4 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Moterų judėjimo pradininkė Betty Friedan: jos knyga „Moteriškoji mistika“ buvo kibirkštis įžiebusi feminizmo bangą JAV
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt