Veidai

2021.01.26 07:42

JAV pirmą kartą turi antrąjį poną: Dougas Emhoffas žada daryti tai, ką darė visada, – palaikyti savo žmoną

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.01.26 07:42

Praėjusią savaitę įvyko naujojo Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Joe Bideno inauguracija. Nors, kaip juokaujama internete, inauguracijos populiariausias žmogus buvo Bernie`s Sandersas su savo pirštinėmis, verta atkreipti dėmesį į tai, kad naująja viceprezidente tapus Kamalai Harris Amerika turi antrąjį poną – Dougą Emhoffą. Koks vaidmuo teks jam ir kokią žinutę tai neša?

Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorė Gerda Žigienė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako, kad neabejotinai antrojo pono vaidmuo svarbus ir reikšmingas. Pats D. Emhoffas yra 56-erių pramogų teisės specialistas, golfo aistruolis, su K. Harris susipažinęs per aklą pasimatymą.

Savo naujoje „Twitter“ paskyroje D. Emhoffas rašo, kad jis – būsimasis antrasis džentelmenas, atsidavęs tėtis, išdidus viceprezidentės vyras. Pasaulyje dar niekas nėra užėmęs tokių pareigų – tai pirmasis istorijoje antrasis ponas.

„Tai, manau, bus stiprus vaidmuo, įgalinantis jį imtis įvairių iniciatyvų. Jeigu iki šiol Baltuosiuose rūmuose karaliavusios pirmosios ar antrosios ponios buvo užsiėmusios Baltųjų rūmų dekoravimu, labdaros renginiais, jų organizavimu, atstovavimu, manau, D. Emhoffui teks pergalvoti, koks jo vaidmuo, kokios jo funkcijos. Pats vaidmuo įgalina padaryti daug“, – pasakoja G. Žigienė.

Kamalos Harris vyras įsirašys į istoriją – JAV ir pasaulis pirmą kartą turi antrąjį poną

Dėl interesų konflikto eitas teisininko pareigas antrajam ponui teko palikti, tačiau nuo šių metų jis taps Džordžtauno universiteto kviestiniu profesoriumi, dėstys apie pramogų teisę. Žinoma, jam teks ir įvairių kitų vaidmenų.

„Iki šiol turėjome moterišką perspektyvą, o jam galbūt teks sugalvoti ir naujų vaidmenų. Prieš inauguraciją jis lankėsi Kongreso bibliotekoje, kaip pats sakė, atlikti namų darbų, pasižiūrėti, kaip istoriškai vystėsi pirmųjų ir antrųjų sutuoktinių vaidmenys. Matyt, jis jau turi minčių ir yra pasiruošęs tai pozicijai“, – mano pašnekovė.

Turbūt visi, kas stebėjo inauguracijos ceremoniją, pastebėjo, kad niekada pasaulis nėra matęs Arlingtono kapinėse stovinčių priekyje vyro ir moters – kaip lygaus su lygia. Dažniausiai ten stovėdavo du vyrai, už kurių – pirmosios ponios.

„Dabar turime kitą paveikslą. Jis labai simboliškas ir tai stipri žinia. Tai turėtų įkvėpti ir lygių teisių specialistus, taip pat tai svarbi žinia daugeliui pasaulio mergaičių ir berniukų. Dar prieš rinkimus „Twitter“ paskyroje D. Emhoffas organizavo viktoriną, kurioje vaikai jam galėjo užduoti klausimų. Vienas devynmetis paklausė: ką darysite, jeigu jūsų žmona taps viceprezidente?

D. Emhoffas pasakė, kad pirmiausia sušuks „jė“, o paskui darys tai, ką darė visada, – palaikys savo žmoną. Dar jis pridūrė, kad vyrams, net ir jauniems berniukams labai svarbu palaikyti stiprias ir nuostabias savo gyvenimo moteris: aš ketinu taip elgtis ir tikiuosi, kad tu elgsiesi taip pat“, – apie tai, kokią žinutę apie lyčių lygybę ši situacija siunčia pasauliui, kalba profesorė.

Natūralu, kad po inauguracijos žiniasklaidoje analizuojama viskas: elgesys, kūno kalba, apranga. Anot G. Žigienės, K. Harris rengtis violetine spalva nusprendė tikrai neatsitiktinai.

„Dabar madinga sakyti, kad „Simpsonai“ nuspėja ateitį. Manau, kad tai įdomus sutapimas, bet pasižiūrėjus giliau aprangos simbolika siunčia žinią. Tai nėra atsitiktinai parinktos spalvos. Tiek K. Harris, tiek buvusių pirmųjų ponių aprangose dominavo violetinė spalva ir įvairūs jų atspalviai.

Tos spalvos turi trigubą reikšmę: pirma reikšmė – jos simbolizuoja vienybę ir susitelkimą, nes yra demokratų ir respublikonų spalvų raudonos ir mėlynos mišinys; antra žinia – violetinė spalva yra sufražisčių spalva, sufražisčių judėjimas JAV buvo labai aktualus 19 a. pabaigoje ir 20 a. pradžioje, moterys šiuo judėjimu norėjo gauti teisę balsuoti rinkimuose; trečias dalykas – K. Harris aprangos spalva atspindėjo pagarbą Shirley Chisholm, kuri 1972 m. buvo pirmoji juodaodė moteris, kuri pretendavo į JAV prezidento postą“, – aiškina laidos viešnia.

Plačiau – sausio 23 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Kamalos Harris vyras įsirašys į istoriją – JAV ir pasaulis pirmą kartą turi antrąjį poną