Veidai

2021.01.22 07:32

Su COVID-19 susidūrusios Mičiulienė ir Targamadzė: tai – ne realybės šou

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.01.22 07:32

Su COVID-19 kovojanti Seimo narė Vilija Targamadzė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pasakoja, kad liga progresavo labai greitai ir buvo taip silpna, jog atrodė, kad po truputėlį netenka sąmonės. Humoristei Violetai Mičiulienei ši liga parodė, kad žmogaus stiprybė slypi kažkur viduje – iš jos išsikapstė ne tik ji pati, bet ir jos 85 metų tėtis, kankinamas daugybės negalavimų.

„Lietuvoje jau turbūt nebeliko žmogaus, kuris pats, jo draugai, artimieji, kaimynai ar tolimi giminės nebūtų tiesiogiai susipažinę su koronavirusu. Vieni sirgo lengva forma, kitų, deja, tarp mūsų nebėra. Per televiziją, internete ir socialiniuose tinkluose girdime ir matome gąsdinančius skaičius, todėl šias istorijas drąsiai galima vadinti tikru stebuklu“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Aktorės ir humoristės Violetos Mičiulienės tėtis ligoninėje atsidūrė nusilpus kraujui, priešinfarktinės būsenos ir varginant kitiems negalavimams. Lyg to būtų maža, sunkių ligų puokštę, kaip teigia pati V. Mičiulienė, kaspinu apjuosė ir COVID-19 liga. Kad daug gretutinių ligų turintis 85 metų vyras pasveiks, medikai neteikė vilčių.

„Man tą pasakė man artimi, pažįstami gydytojai, dauguma visiškai nesuteikė vilties, pasakė tokį baisų žodį – „ruoškis“. Bet man toks atsakymas parėjo, nesakiau jo garsiai: jūs patys ruoškitės, jūs nepažįstate mano tėvo. Aš supratau, kad bus ne kažką: žmogus, kuriam yra mažakraujystė, vidinis kraujavimas, plaučio uždegimas, priešinfarktinė būklė, ritmo sutrikimas... Jį išveža su tokiomis diagnozėmis į gydyklą ir jam 85 metai. Tai tikrai baisu, bet aš kažkodėl sau net neleidau apie tai galvoti – aš tikėjau“, – pasakoja ji.

Nuo COVID-19 pasveikusiam Violetos Mičiulienės tėčiui medikai neteikė jokių vilčių: pasakė baisų žodį – „ruoškitės“

Po dviejų kraujo perpylimų, pasak V. Mičiulienės, atsistatė hemoglobinas, atsirado ir viltis, kad viskas susitvarkys. Aktorė sako prašiusi gydytojų, kad tėtį išleistų namo – moteris neslepia labai bijojusi, kad tėtis kur nors neužsikrėstų koronavirusu.

To, kuris labai nori gyventi, net liga nesugebės numušti. Šita liga man parodė, kad žmogaus stiprybė slypi kažkur viduje.

„Sako, gerai, mes tik patikrinsime, kaip yra su COVID-19. Po to paskambina ir sako: norime jus informuoti, kad tėtis lieka ligoninėje todėl, kad jo atsakymas yra teigiamas. Tada aš išsigandau. Paskambinau tėčiui, kurį ruošiausi rytoj pasiimti, ir jis sako: žinai, aš rytoj namo negrįšiu. Jis ligoninėje praleido keturias savaites. Nežinau, kaip kitur, bet Panevėžio respublikinėje ligoninėje buvo padaryta viskas ir netgi daugiau, nei įmanoma. Jį paprasčiausiai, kaip ir visus kitus, gydė, o jis labai norėjo gyventi. Žinokite, aš galvoju, kad to, kuris labai nori gyventi, net liga nesugebės numušti. Šita liga man parodė, kad žmogaus stiprybė slypi kažkur viduje“, – įsitikinusi humoristė.

Tėčio situacija buvo labai bloga, tačiau, negana to, tuo pačiu metu užsikrėtė ir pati V. Mičiulienė. Ji negali pasakyti, kur.

„Tėtis užsikrėtė ligoninėje, o aš būdama namie, per tą laiką du kartus pabuvusi parduotuvėje. Saugojausi taip, kaip turbūt niekas gyvenime nesisaugojo. Vieną dieną supratau, kad nebeužuodžiu kavos. Tada pasidariau tyrimą, atsakymas buvo teigiamas. Sakau, jeigu stovėtų su automatu ir klaustų, kur pasigavai, aš nežinau.

Tiek tėtis, tiek aš šita liga persirgome labai lengvai. Reikia norėti nesusirgti, o kai susirgai, reikia norėti lengvai persirgti. Šitos Kalėdos ir Naujieji metai man padovanojo pačią didžiausią dovaną – šitą ligą, kuria persirgau labai lengvai. Man kol kas nereikia skiepo. Nuo šito įvykio perėjau prie teisingo gyvenimo būdo“, – tikina ji.

Kai išgirdo, kad tėčiui nustatytas dar ir koronavirusas, V. Mičiulienė teigia neverkusi į pagalvę: „Mūsų šeimoje taip įprasta, kad verkimas – tai savęs gailėjimas, o gailėti savęs niekad nebuvo mokyta. Žinau, kad kiekvienoje situacijoje reikia spręsti, ką aš galiu padaryti. Tuo metu aš padaryti nieko negalėjau, galvojau tik apie tai, kaip jam padėti išbūti, t. y. kad reikia stiprinti dvasią, todėl per dieną vieną, du, tris kartus buvo kalbama telefonu, sprendėme kryžiažodžius, aš komentavau jam krepšinio varžybas, dėl ko jis labai pyko. Bet šitie dalykai mums padėjo išgyventi.“

Optimizmu pasižyminti aktorė sako, kad jos tėtis – dar dvigubai didesnis optimistas. Nei viena liga žmogaus nepakelia aukštyn, bet tėtis, pasak V. Mičiulienės, surado jėgų sveikti.

„Kai jis sugrįžo, vos užlipo į ketvirtą aukštą, aš iš tikrųjų buvau išsigandusi, kad jis taip netekęs apetito, jėgų, kilogramų, kad nebenorės gyventi, o jis nepasidavė, aš jam padėjau. Juokas ima, kaip jis dabar eina į lauką – pasėdėti į sanatoriją. Sanatorija – tai šiltai apsirengus pasėdėti tam tikrą laiką laiptinėje, nes tu esi nei lauke, nei namuose. Apsikloja kaldrike ir sėdi, ir grįžta iš sanatorijos pakvėpavęs grynu oru. Aš nežinau, ar laiptinėje grynas oras, bet šalčiau negu namuose. Taip va ir žaidžiame“, – pasakoja humoristė.

COVID-19 serganti Vilija Targamadzė: situacija prastėjo labai greitai

Iki ligos Seimo narė Vilija Targamadzė gyveno kaip atsiskyrėlė, į darbą atvykdavo saugiai, pagal visas rekomendacijas. Tačiau vis tiek užsikrėtė koronavirusu, šiuo metu yra ligoninėje. Jaučiasi neblogai, tačiau taip jaustis padeda deguonies kaukė. „Su kauke deguonies prisotinimas yra 97, kvėpuoti be kaukės dar yra tikrai labai sudėtinga“, – neslepia ji.

Su liga Seimo narė kovoja jau kelias savaites, apie teigiamą atsakymą sužinojo prieš pat Naujuosius metus. Tiesa, pirmi simptomai pasireiškė dar kalėdiniu laikotarpiu.

Dusulys nebuvo ypač stiprus, bet man iš karto davė kaukę. Buvo labai didelis silpnumas, toks, kad atrodo, jog po truputėlį netenki sąmonės, esi kaip rūke.

„Pajutau sinusitą, spengimą galvoje, silpnumą, kartais paskaudėdavo sąnarius, paperštėdavo gerklę, bet šiaip jokių didesnių simptomų nejutau. Pajutau 29 dieną. Neramino tai, kad iš tiesų darėsi sudėtinga kvėpuoti, iš karto įtariau, kad gali būti plaučių uždegimas. Gydytoja sakė kviestis greitąją pagalbą, bet aš pagalvojau, kad yra rimtesnių ligonių ir piktnaudžiauti negalima.

Pasiieškojau klinikos, pasidariau plaučių rentgeną ir paaiškėjo, kad yra abiejų plaučių uždegimas. Tada situacija prastėjo labai greitai. Dusulys nebuvo ypač stiprus, bet man iš karto davė kaukę. Buvo labai didelis silpnumas, toks, kad atrodo, jog po truputėlį netenki sąmonės, esi kaip rūke“, – pamena moteris.

Net ir sunkiausiais momentais V. Targamadzė negalvojo, kad neišgyvens – sako, reikia į viską žiūrėti optimistiškai. Kur užsikrėtė, neaišku – teigia galėjusi pasigauti virusą tik dviejose vietose: Lietuvos Respublikos Seime arba tepinėlio paėmimo punkte.

„Buvau tikrai atsiskyrusi, su šeima, artimaisiais nebendravome, šventėme atskirose savivaldybėse virtualiai“, – kalba ji.

Asmeniškai susipažinusi su COVID-19 liga politikė perspėja žmones, kurie vis dar atsainiai žiūri į karantiną, kartais – netgi į patį virusą: „Tai – ne realybės šou, ne kino filmas. Tai yra gyvenimas, jūsų gyvenimas, jūsų artimųjų savijauta, kai jiems reikės jus slaugyti. Reikia labai realiai žiūrėti: jeigu nesusikoncentruosi į ligą ir neigsi, gali būti labai liūdnos pasekmės. Ačiū Dievui, kad man kol kas dar pasisekė to išvengti.“

Plačiau – sausio 18 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Nuo COVID-19 pasveikusiam Violetos Mičiulienės tėčiui medikai neteikė jokių vilčių: pasakė baisų žodį – „ruoškitės“