Veidai

2021.01.17 21:02

Jimo Carrey kaukė – šypsena, slepianti kovą su depresija, dėmesio sutrikimais ir netekties skausmu

LRT.lt2021.01.17 21:02

Pasaulyje žymus grimasų ir komedijos meistras Jimas Carrey turi kone stebuklingą galią prajuokinti iki ašarų. Tiesa, jį pažįstantys sako, kad šypsena – tik jo kaukė. Aktorius jau ne vienus metus kovoja su depresija, dėmesio ir hiperaktyvumo sutrikimu. Be to, prieš keletą metų jis turėjo stoti prieš teismą ir įrodyti, kad yra nekaltas dėl netyčinės mylimosios žmogžudystės, kuo jį kaltino merginos tėvai.

Sausio 17-ąją gimęs aktorius šiemet pasitiko 59-ąjį gimtadienį. J. Carrey gimė Kanadoje, namų šeimininkės ir muzikanto bei apskaitininko šeimoje, augo su broliu ir dviem seserimis. „Nuo tada, kai tik atsidūriau žemėje, buvau keistuolis“, – rollingstones.com sakė J. Carrey.

Kai jam buvo aštuoneri, besimaivydamas prieš veidrodį Jimas atrado talentą rodyti įvairiausias grimasas, o po poros metų gavo progą pademonstruoti gebėjimus vaikų laidoje. Tiesa, tai nebuvo jo kelio į žinomumą pradžia, paauglystėje J. Carrey ragavo ir nepritekliaus skonį – dėl finansinių sunkumų šeima neteko namų ir turėjo įsikurti kemperyje prie Ontario ežero kranto. Jimas su broliu mėnesius nakvojo palapinėje.

Padėtis pagerėjo, kai tėvas susirado darbą fabrike, kuriame dirbo ir paaugliai Jimas su broliu. Šešiolikos jis paliko mokyklą ir dar dirbdamas fabrike pradėjo rengti komiškus pasirodymus Toronto baruose.

„Mane visada labai palaikė ir skatino tėvas, kuris buvo puikus pasakorius ir humoristas. Daug kas jam sakė, kad jis praleido savo progą būti pripažintu komiku, tad aš tam tikra prasme jaučiuosi gavęs tą progą. Matydamas jį visada galvojau, kad ir aš noriu toks būti, noriu ir aš taip pralinksminti žmones. Rodos, neturėjau kito pasirinkimo“, – Geoffui Macnaughtonui ir Robui Kraszewskiui duotame interviu svarstė J. Carrey, prisimindamas savo kelio pramogų pasaulyje pradžią. Aktorius visuomet pabrėžia, kad už viską jis yra dėkingas tėvams, perdavusiems jam savo talentus.

1983-aisiais J. Carrey gavo pirmuosius savo vaidmenis, o žinomu tapo 1994-aisiais, kai kino ekranuose pasirodė pirmasis „Eisas Ventura. Naminių gyvūnėlių detektyvas“ filmas, „Kaukė“, komedija „Bukas ir bukesnis“. „Manau, kad kūrėjai turi suvokti, kad talentus, kuriais yra apdovanoti, visuomet lydi tamsiosios pusės. Supratau, kad didžiausia kaukė, kurią jis dėvi – šypsena“, – rollingstones.com sakė pirmoji J. Carrey žmona Melissa Womer (su kuria aktorius buvo susituokęs 1987-1995 m.) ir vienturtės aktoriaus dukters Jane Erin motina.

Daugelį metų J. Carrey kenčia nuo depresijos. „Žmonės daug kalba apie depresiją. Norisi pabrėžti, kad liūdesys ir depresija yra skirtingi dalykai. Liūdesį sukelia aplinkybės, tai, kas žmogui nutiko ar nenutiko, netekties skausmas, o depresija – kūno būdas pasakyti, kad nebenori būti tuo herojumi, paveikslėliu, kurį sukūrei pasauliui, kad organizmui tai per sudėtinga. Man atrodo labai teisinga bičiulio, dvasinio vedlio Jeffo Fosterio mintis, kad žodį „depresija“ priimtume kaip žodžių junginį „gilus poilsis“ (angl. deep rest). Tai reiškia, kad nuo depresijos kenčiantis žmogus turi gerai pailsėti nuo to personažo, kuriuo dedasi gyvenime“, – „TIFF Originals“ tinklalaidei sakė aktorius.

Jis taip pat pridūrė, kad ir tai, kas, rodos, turėtų teikti laimės, ne visada yra jos šaltinis: „Tikėjau, kad turiu tapti žinomas ir pasiekti visko, apie ką žmonės svajoja. Atrodo, kad tai sėkmė. Juk ego ir yra tam, kad pirmąją pusę gyvenimo kažko siektume ir kurtume savo vertę. Gera būti nuveikus kažką, kuo žmonės žavisi, malonu turėti gerą mašiną ar gražius drabužius, bet vėliau supranti, kad tai neatneša laimės.“

Kurį laiką aktorius vartojo prozaką, tačiau, kaip jis sakė usmagazine.com, vaistai yra geras, bet tik trumpalaikis problemos sprendimas: „Jei per ilgai vartoji prozaką, niekada nepradedi gilintis į savo problemas ir su jomis kovoti.“ Interviu theaustralian.com, J. Carrey teigė nebevartojantis medikamentų, alkoholio ir netgi kavą geriantis itin retai. Naudodamasis savo žinomumu aktorius neretai prabyla ir apie dar vieną sutrikimą, lydėjusį nuo vaikystės – dėmesio stokos ir padidėjusio aktyvumo sutrikimą (ADHD).

Dar vienu sukrėtimu aktoriui tapo širdies draugės Cathrionos White tėvų prieš keletą metų mesti kaltinimai. 30-metė vizažistė iš Airijos 2015 m. rugsėjį mirė perdozavusi receptinių vaistų. Kaip tada rašė portalas independent.co.uk, merginos tėvai pareiškė, kad J. Carrey nelegaliai parūpino Cathrionai vaistų žinodamas jos to meto nestabilią psichinę būklę. Merginos motina taip pat kaltino aktorių apkrėtus dukrą lytiniu keliu plintančiomis ligomis: I ir II tipo pūslelinėmis (herpesas) bei chlamidioze. Taigi aktoriui buvo iškelta byla, kurioje jis buvo kaltinamas netyčine žmogžudyste.

Tąkart prabilo ir pats aktorius: „Tai siaubinga gėda. Būtų lengva susitikti su to žmogaus advokatu ir išspręsti šitą reikalą, bet yra momentų gyvenime, kai privalai atsistoti ir apginti savo garbę prieš blogį pasaulyje. Aš netoleruosiu šio beširdiško mėginimo išnaudoti mane ar moterį, kurią mylėjau.

Jos problemos atsirado gerokai prieš mums susipažįstant ir jos tragiškos pabaigos niekas negalėjo sukontroliuoti. Aš tikrai tikiuosi, kad vieną dieną greitu metu žmonės nustos stengtis iš to pasipelnyti ir leis jai ilsėtis ramybėje.“

Aktorius buvo išteisintas, tačiau užsitęsęs teismo procesas ir netekties skausmas tapo nemenku išbandymu J. Carrey, kuris buvo atsitraukęs nuo aktorystės ir viešumos. Vykstant teismo procesui J. Carrey „Radio Times“ interviu prisipažino gyvenantis atsiskyrėlišką gyvenimą, nors atsigauti po draugės mirties prireikė ne vienų metų.

2019 m. buvo pasirodžiusių publikacijų, kad aktorius į širdį įsileido jausmus ir draugavo su aktore Ginger Gonzaga. Tiesa, kaip tais pačiais metais rašė people.com, pora pasuko skirtingais keliais.

Dažniausiai aktoriui į širdį krisdavo kolegės aktorės, ne kartą jausmai užgimė filmavimo aikštelėje. Jis buvo dukart vedęs, išsiskyręs su aktore ir vienturtės dukters motina M. Womer, 1996-aisiais jis vedė kolegę Lauren Holly (su kuria susitiko filmuojant „Bukas ir bukesnis“), tačiau po 8 mėnesių pora išsiskyrė.

J. Carrey buvo susižadėjęs su Renee Zellweger (jausmai užgimė filmuojant „Aš, kitas aš ir Irena“), vėliau penkerius metus draugavo su aktore Jenny McCarthy.

Kad ir su kokiais sunkumais gyvenime kovotų, J. Carrey talentu abejoti neįmanoma. Jis – dviejų „Auksinių gaublių“ ir daugelio kitų apdovanojimų laimėtojas, įdėjęs nemenką indėlį į kino istoriją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt