Veidai

2021.01.12 13:21

Lietuviškas pasakas savo gimtosiomis tarmėmis seka puikiai pažįstami balsai

LRT.lt2021.01.12 13:21

Jurgita Jurkutė-Širvaitė, Neringa Varnelytė, Vitalija Mockevičiūtė, Algirdas Latėnas, Selemonas Paltanavičius ir Giedrius Savickas – jų balsai dažnai skamba įvairiuose viešosios informacijos kanaluose, tačiau daugelį nustebins tai, jog šie Lietuvoje gerai žinomi žmonės savo gimtosiomis tarmėmis įgarsino penkias nesudėtingas lietuvių liaudies pasakas.

„Su didžiausiu nekantrumu norime Jus pakviesti kartu su vaikučiais pasiklausyti pasakaičių garso įrašų, paskelbtų Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Youtube kanale „Tilidūda dainelės“, – sako projekto rengėjos Aušra Žičkienė ir Andželika Jakubynienė.

Pasakaitės – viso labo penkios, bet jos nėra paprastos. Kiekvieną jų savo gimtąja tarme seka nuostabūs aktoriai, žymūs žmonės: tikra žemaitė Jurgita Jurkutė Širvaitė, žavios dzūkės Neringa Varnelytė ir Vitalija Mockevičiūtė, aukštaitis Algirdas Latėnas, suvalkietis gamtininkas, knygų vaikams autorius Selemonas Paltanavičius. Na, o bendrine kalba visas penkias pasekė teatro, kino ir televizijos aktorius, linksmuolis Giedrius Savickas.

Negana to, dailininkas Dovydas Čiuplys kiekvienai pasakaitei sukūrė po piešinėlį, o kompozitorė Tamsaulė (Eglė Gelažiūtė-Pranevičienė) pasirūpino, kad sekami kūrinėliai praturtėtų įvairiais garsais – visa tai tebus papildomas postūmis mažylių vaizduotei.

Kuria tarme ar bendrine kalba klausytis – klausytojų pasirinkimas. Visos mūsų kalbos atmainos nuostabios, kiekviena jų savaip išraiškinga ir spalvinga. O ir kiekvienas sekėjas stengėsi pasakėlėms suteikti papildomų niuansų.

Projekto rengėjai tikisi, kad šie ikimokyklinio ir ankstyvojo mokyklinio amžiaus vaikams skirti pasakaičių įrašai pasitarnaus lietuviškos tautosakos sklaidai, lietuvių kalbos ir tarmių populiarinimui, o emigracijoje gyvenantiems lietuviams padės neužmiršti savo tėvų kalbos bei tradicinio paveldo.

Paklausyti pasakų galima čia.