Veidai

2021.01.02 22:18

Išdalinti LRT Metų apdovanojimai – pagerbti 2020-uosius praturtinę darbai ir asmenybės

Gintarė Micevičiūtė, LRT.lt2021.01.02 22:18

Kas mus pernai labiausiai telkė, stiprino ir skatino judėti į priekį? Asmenybės, darbai, iniciatyvos ir organizacijos, įkvėpusios mus visus ir padėjusios Lietuvai augti bei tobulėti, pagerbtos LRT Metų apdovanojimų ceremonijoje.

Iškilmingą renginį vedė LRT laidų vedėjai Lavija Šurnaitė ir Ignas Andriukevičius. Šventiniame koncerte dalyvavo Mantas Jankavičius, Jurga Šeduikytė, Rūta Ščiogolevaitė ir Merūnas Vitulskis, grupė „The Roop“ ir Martynas Levickis.

LRT Metų apdovanojimai. Pagerbtos 2020-aisiais telkusios ir skatinusios asmenybės bei darbai

„Šioje sudėtingoje pandemijos situacijoje LRT, kaip visuomeninio transliuotojo, misija yra ne tik nenutrūkstamai būti šalia jūsų ir suteikti svarbiausią informaciją, tačiau taip pat priminti ką įkvepiančio ir gero turėjome šiais metais, kokią ateities Lietuvą kuriame mes visi.

Balsavimo komisijai nebuvo lengva išrinkti tuos vienintelius, nes visi darbai buvo išskirtiniai. Šiais metais išryškėjo daug pilietinių iniciatyvų, kurios būrė ir mus vienijo bendram tikslui. Taip pat turime daug ryškių, mus įkvepiančių asmenybių ir puikią lyderystę parodžiusių organizacijų“, – sakė LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

LRT Metų apdovanojimų ceremonijoje pagerbti šių nominacijų laimėtojai:

Metų asmenybė – žmogus, iš kurio mokomės, asmenybė, įkvėpusi augti ir mus.

Laimėtoja – Gintarė Masteikaitė.

Lietuvos šokio informacijos centro vadovė Gintarė Masteikaitė apdovanojimui nominuojama už lyderystę sunkiu kultūrai metu, nevyriausybinio kultūros sektoriaus sutelkimą, oraus dialogo su valstybe moderavimą ir už aktyvų rūpinimąsi nevyriausybinėmis scenos meno organizacijomis per koronaviruso pandemiją ir už Lietuvos populiarinimą su šokiu susijusiose kelionėse, scenos menų festivaliuose, mugėse ir kituose darbiniuose susitikimuose.

„Ši nominacija nėra vieno žmogaus pasiekimas, tai yra komandinio darbo ir didžiulio nevyriausybinio kultūros sektoriaus susitelkimo rezultatas. Noriu tikėti, kad tai nebuvo trumpos distancijos bėgimas, o esame pakankamai subrendę atstovėti savo poziciją, pasirūpinti savo bendruomene, prisiimti atsakomybę ir tapti partneriais naujiems kultūros politikos vedliams“, – atsiimdama apdovanojimą sakė G. Masteikaitė.

Metų ambasadorius – žmogus, kolektyvas ar organizacija, labiausiai garsinusi Lietuvos vardą pasaulyje.

Laimėtojas – grupė „The Roop“.

Lietuviškosios „Eurovizijos“ laimėtojai, grupė „The Roop“, dėl pandemijos netekę galimybės užlipti ant pagrindinės konkurso scenos, tačiau tapę „Eurovizijos“ širdžių nugalėtojais, triumfavo įvairiuose gerbėjų, tinklaraštininkų konkursuose bei buvo pripažinti favoritais skirtingų šalių muzikos ekspertų. Grupė apdovanojimui nominuota už tai, kad sužadino „Eurovizijos“ svajonę, kad jų daina bei šokis pasklido po pasaulį, garsindami Lietuvos vardą.

„Mums tai yra labai didelis įvertinimas. Prieš gerus metus negalėjome patikėti, kad gautume tokį. Jaučiamės kaip herojai. Tik norime priminti, kad po herojų gyvena kiekviename. Tad ieškokite to herojaus savyje. Tai, ką mes darome, tai tik pradžia, pamatysite“, – atsiimdamas apdovanojimą žadėjo grupės lyderis Vaidotas Valiukevičius.

Metų verslo lyderystė – verslo atstovas, įmonė ar organizacija, tapusi pavyzdžiu kitiems.

Laimėtoja – bendrovė „Thermo Fisher Scientific“.

Lietuvos biotechnologijų bendrovė „Thermo Fisher Scientific Baltics“ viena pirmųjų stojo į kovą prieš naujojo koronaviruso sukeliamą ligą COVID-19 ir jau kovą pradėjo gaminti bei tiekti komponentus testams, skirtiems nustatyti infekciją. Šie testai yra tiekiami ir Lietuvos laboratorijoms, ir eksportuojami po visą pasaulį. Taip pat bendrovės Vilniaus padalinys gamina reagentus, kurie yra naudojami kuriant ir gaminant naujo tipo vakcinas nuo viruso, kurių taip laukia visas pasaulis.

„Beveik 1300 žmonių triūsia nuo ryto iki vakaro, kad padarytų darbą, kurio šiandien iš mūsų tikisi visas pasaulis. Taip lėmė likimas, kad mes atsidūrėme pirmose gretose su medikais ir jeigu mes nepadarytume produktų, kurie skirti testavimui, vakcinos ir vaistų kūrimui, ta šviesi diena, kurios tikisi pasaulis, ateitų dar vėliau. Bet mes esame ne vieni. Už mūsų stovi Lietuvos mokslas, kuris, darydamas tyrimus, sukaupė žinių, kad galėtų paruošti pasaulinio lygio specialistus, kurių mums reikia. Ačiū Lietuvos mokslininkams už tai“, – atsiimdamas apdovanojimą dėkojo „Thermo Fisher Scientific Baltics“ generalinis direktorius Algimantas Markauskas.

Metų atradimas – mokslo, technologijų ar inovacijų žmogus, kolektyvas, nustebinęs netikėta idėja ar atradimu.

Laimėtojas – Arvydas Laurinavičius su komanda.

Vilniaus universiteto profesoriaus, daktaro, Santaros klinikų filialo Valstybinio patologijos centro direktoriaus Arvydo Laurinavičiaus ir jo kolegų darbai atveria naujas galimybes tiek pacientams, tiek gydytojams. Laurinavičius su komanda apdovanojimui nominuotas už tai, kad sukūrė skaitmeninės patologijos metodą, kuris padeda tiksliau prognozuoti vėžinių susirgimų eigą. Metodas, naudojant dirbtinį intelektą, leidžia įvertinti žmogaus akimi nematomus ligos požymius ir pranoksta dabar naudojamus klinikinius bei patologijos kriterijus. Profesorius Arvydas Laurinavičius, kurdamas šį metodą, į komandą subūrė skirtingų sričių specialistus: patologus, doktorantus, bioinformatikus, genetikus, duomenų mokslininkus, vaizdo analizės specialistus. Jų publikacijos gausiai cituojamos pasaulyje.

„Tik komandinis darbas sujungia mus, mūsų idėjas ir padeda siekti naujovių. Visa komanda augome pastarąjį dešimtmetį. Labai svarbu nugalėti savo vidinį skepsį, kurį daugelis atsinešame iš vaikystės, išjungti nereikalingus stabdžius, išmokti dalintis idėjomis ir atkakliai kartu siekti atsakymų į klausimus“, – apdovanojimų ceremonijoje A. Laurinavičius pasidalijo mintimi, kaip individualus protas tampa kolektyviniu.

Metų kultūros reiškinys – kultūros asmenybė, kolektyvas ar organizacija, kurios darbas šiemet tapo reiškiniu.

Laimėtojas – Arūnas Gelūnas.

Ilgus metus Vilniaus centre stovėję apleisti Radvilų rūmai pradėti gaivinti, kai Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktoriumi tapo Arūnas Gelūnas. Jis apdovanojimui nominuojamas už išmintingą rūmų prikėlimo procesą ir dovanotos Vladimiro Tarasovo kolekcijos atvėrimą visuomenei. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus planuoja visą šiuo metu apleistą istorinį kompleksą pritaikyti muziejinei veiklai. Arūnas Gelūnas tikisi visapusiškos rūmų regeneracijos ir sako, kad tam prireiks dar kelerių metų. Gelūnas pats kuravo pirmąją atsinaujinusio Radvilų rūmų dailės muziejaus parodą „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ iš Vladimiro Tarasovo kolekcijos. Dauguma kūrinių taps nuolatine muziejaus ekspozicija.

„Kultūra, menas, parodos, muziejininkystė yra tai, ką aš ir laisvalaikiu daryčiau, o tenka atsiimti apdovanojimą. Čia turėtų stovėti daug žmonių su manimi. Šį apdovanojimą aš priimu kaip atstovas didelės bendruomenės, su kuria esu kartu. Mes Lietuvą po ilgų okupacijų paveldėjome ganėtinai sugriautą, jos paveldą ganėtinai nuniokotą, todėl mūsų misija yra gražinti ir susigrąžinti tą paveldą, koks jis kadaise buvo. Žinoma, su nauja paskirtimi, su naujomis funkcijomis, su nauju turiniu“, – ant apdovanojimų scenos kalbėjo A. Gelūnas.

Metų pilietinė iniciatyva – žmogus, kolektyvas ar organizacija, kurios idėja sutelkė ir suvienijo mus bendram tikslui

Laimėtoja – iniciatyva „Laisvės kelias“.

Iniciatyva „Laisvės kelias“ apdovanojimui nominuota už tai, kad Baltijos kelio dieną apie 50 tūkst. žmonių iš visos Lietuvos sujungė į gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Medininkų pasienio užkardos. Taip jie išreiškė palaikymą už demokratines permainas kovojantiems baltarusiams. Tuo pat metu žmonės susikibo rankomis ir kituose Lietuvos miestuose bei miesteliuose, iniciatyva sulaukė palaikymo ir užsienyje. Socialiniuose tinkluose užgimusią „Laisvės kelio“ į Baltarusiją idėją įgyvendino „Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas su komanda ir partneriais. Akcija buvo suorganizuota per 9 dienas.

„Labiausiai džiaugiuosi už tuos jaunus žmones, kurie klausėsi savo tėvų, senelių pasakojimų apie Baltijos kelią ir galvojo, ką tai reiškia, kaip tai pajausti jiems patiems. Šiemet jie turėjo tą šansą ir pasinaudojo tuo šansu. 50 tūkst. lietuvių atėjo, susikibo rankomis į vieningą grandinę. Mes parodėme, kad galime susitelkti. Ir net ne dėl savęs. O dėl kaimynų“, – sakė A. Tapinas.

Metų ateitis – jaunosios kartos žmogus, kolektyvas ar organizacija, savo talentu, ryžtu ir pasiekimais jau šiandien kurianti ateities Lietuvą

Laimėtojas – Artūras Markevič.

Mokytojas Artūras Markevičius į mokyklą atėjo per programą „Renkuosi mokyti!“, o sudėtingu COVID-19 pandemijos metu per labai trumpą laiką drauge su kitais mokyklos specialistais parengė unikalius nuotolinio ugdymo pamokų rinkinius. Taip pat apdovanojimui nominuotas už tai, kad prisideda prie Vilniaus „šilo“ mokyklos ilgalaikių konsultacijų įstaigoms, ugdančioms vaikus, turinčius specialiųjų ugdymosi poreikių. Artūras Markevičius šiemet išrinktas Meilės Lukšienės premijos laureatu.

„Metų ateities apdovanojimas yra tam tikras didelis lūkestis, pasitikėjimo kreditas. Man asmeniškai malonu priimti šio lūkesčio dovaną. Turiu prisipažinti, kad žymiai labiau mane džiugina, tai, jog metų ateities apdovanojimą gauna mokytojas.

Didysis humanistinės pedagogikos atstovas Janušas Korčakas sakė, jog negalima iš mokinių reikalauti savarankiškumo rytoj, jeigu jie nėra įgalinami šiandien. Panašiai sakė ir daktarė Meilė Lukšienė, kuri tikėjo, jog mokykla yra ta vieta, kurioje kiekvienas mokinys turi atskleisti savo asmenybę ir tokiu būdu prisidėti prie visuomenės ir kultūros ateities.

Esu įsitikinęs, jog ateitis nėra vien tik būsimojo laiko vizija. Ateitis yra akimirka, erdvė, kurioje kažkas jaučiasi įgalintas veikti, atrasti, kurti. Patikėkite manimi, mokykla yra tokia vieta, kurioje yra ateitis“, – per ceremoniją kalbėjo A. Markevič.

LRT Metų apdovanojimų darbo grupė, kurią šiais metai sudarė skirtingų sričių žurnalistai, visus metus stebėjo svarbius ir labiausiai Lietuvą auginančius įvykius, asmenybes ir išskyrė kiekvienoje nominacijoje po 3 pretendentus. Kas tapo LRT Metų apdovanojimų laimėtojais nulėmė komisijos ir LRT.lt lankytojų balsai (50 ir 50 proc.).

Už visas nominacijas balsavo skirtingoms sritims atstovaujantys komisijos nariai: Vilniaus universiteto profesorė Irena Vaišvilaitė, Vilniaus universiteto dėstytojas, filosofas Nerijus Milerius, menotyrininkė, kultūros politikos tyrinėtoja Skaidra Trilupaitytė, kultūros istorikas, LRT laidų vedėjas Aurimas Švedas, politologas, KTU Socialinių, humanitarinių ir menų fakulteto dekanas Ainius Lašas, „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Mantas Katinas, krepšininkas ir sunkiomis ligomis sergančiais vaikais besirūpinančio Rimanto Kaukėno paramos fondo įkūrėjas Rimantas Kaukėnas, LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, profesorius, cheminės inžinerijos mokslų daktaras, Kauno technologijos universiteto rektorius Eugenijus Valatka.