Veidai

2016.03.18 19:07

T. Sinickis: jei Europa turi ausis, ji tikrai balsuos už D. Montvydą

Miglė Talalytė, LRT.lt2016.03.18 19:07

Nuskambėjus nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos finalui, kalbos apie šį konkursą vis netyla. Specialioje LRT TELEVIZIJOS laidoje „Eurovizija 2016. Prognozės“ susirinkę ekspertai – muzikos apžvalgininkas Ramūnas Zilnys, LRT Opus vadovas Darius Užkuraitis, muzikantas Tomas Sinickis ir teatro režisierius bei muzikantas Vidas Bareikis – diskutavo apie šiųmečio mūsų šalies atstovo Donato Montvydo šansus didžiajame Europos dainų konkurse ir būsimus konkurentus.

Susirinkę muzikos ekspertai vieningai tvirtino, kad šiais metais nekilo didelių diskusijų svarstant, ar Donatas Montvydas iš tiesų buvo pats geriausias dainininkas atrankoje. „Bent jau aš nei vieno priekaišto ar klausimo, kodėl išrinkome būtent D. Montvydą, nesulaukiau. Atrodo, kad pasirinkimas šiais metais yra teisingas“, – teigė R. Zilnys. Jam antrino ir T. Sinickis, sakydamas, kad ir kiti atrankos finalininkai pripažino, jog D. Montvydas tą vakarą tikrai buvo geriausias.

Muzikos ekspertams pritarė ir D. Užkuraitis, kuris negalėjo dalyvauti „Eurovizijos“ atrankos finale, bet transliacijos klausėsi per LRT RADIJĄ. „Važiuodamas automobiliu ir klausydamas dainų galėjau įvertinti ne šou ar scenos triukus, o patį skambesį. Man belieka tik pritarti priimtam sprendimui: D. Montvydas tą vakarą iš tiesų skambėjo geriausiai, o jo daina buvo ryškiausia“, – kalbėjo LRT Opus vadovas.

V. Bareikis pripažino, kad D. Montvydas ir Erica Jennings buvo jo atrankos favoritai. Ir vis dėlto per didelių vilčių šiais metais laimėti „Euroviziją“ jis nepuoselėja.

„Donato pasirodymas tikrai geras, bet iš „Eurovizijos“ visuomet reikia laukti siurprizų. Manau, kad iššaus visiškai netikėta idėja. Laimės tai, ko dar tiesiog nebuvo“, – dėstė režisierius.

Internetinėje erdvėje pasklidusias kalbas, esą šiųmetinė Europos dainų konkurso favoritė yra ukrainietė Jamala su daina „1944“, Lietuvos ekspertai vertino skeptiškai.

„Girdėjau visas dainas, dalyvavusias Ukrainos nacionalinėje atrankoje. Manau, kad, jei ne tokia situacija Ukrainoje, būtų siunčiama visai ne ši, o kita daina. Atrankoje buvo tikrai stipresnių kūrinių. Akivaizdu, kad ukrainiečiai tiesiog naudojasi galimybe priminti, kokia situacija yra jų šalyje“, – savo nuomonę išsakė R. Zilnys.

Muzikos apžvalgininko manymu, tai – gana protingas protesto ženklas. „Eurovizijoje“ yra draudžiamos bet kokios politinės temos, o šia daina lyg ir pasakojama istorija, tačiau iš tiesų ji atspindi ir dabartinę Ukrainos padėtį. R. Zilnio manymu, vien dėl politinės potekstės ši daina gali užimti aukštesnę vietą.

Su muzikos apžvalgininku nesutiko T. Sinickis, sakydamas, kad Europa Ukrainos krizę žino jau seniai, ir muzikantas visai nenustebtų, jei šios idėjos Ukrainai parduoti nepavyktų.

„Man šis kūrinys tiesiog nepatinka. Man atrodo, kad ukrainiečiai žymiai oriau atrodytų, jei tiesiog siųstų gerą, stiprų kūrinį, nepaisant šalį ištikusių sunkumų. Aukos pozicija man tiesiog yra nepriimtina“, – kalbėjo T. Sinickis.

Ar Ukraina gali nugalėti „Eurovizijoje“, suabejojo ir D. Užkuraitis. Tačiau komisijos narius sudomino kitos šalies – Gruzijos – atstovai. Jie šiemet į konkursą siunčia indie roko grupę „Nika Kucharov and Young Georgian Lolitaz“. Jų manymu, daina savo stilistika labai skirsis nuo kitų pusfinalio dalyvių.

„Manau, kad gruzinai pasirinko labai gerą planą. Jie groja kaip tūkstantis kitų britiškų grupių, bet įsijungęs radiją niekuomet neatspėtum, kad jie – iš Gruzijos. Jie siekia parodyti, kad Gruzija yra vakarietiška valstybė, taip formuoja šalies įvaizdį turistams. Bet ar jie užims aukštą vietą, klausimas“, – svarstė R. Zilnys.

Gruzinų galimybėmis užimti aukštas vietas konkurse abejojo ir V. Bareikis. „Eurovizijos“ kūrinių vertinimui turiu gerą lakmuso popierėlį – savo tėtį. Jis „Euroviziją“ žiūri ant stalo pasistatęs bokalą alaus ir pakelį traškučių. Masė tokių žmonių, kaip mano tėtis, ir nulemia konkurso rezultatus. Galiu pasakyti tik tiek, kad grojant tokiai dainai šie žiūrovai galvoja, jog reikia nusipirkti kitą bokalą alaus. Alternatyva čia nesulošia“, – įsitikinęs jis.

R. Zilnio manymu, šią dainą Gruzijos piliečiai išrinko ne tam, kad ji nugalėtų konkurse, bet siekdami pritraukti kuo daugiau dėmesio. Tokią grupę greičiausiai kalbins Didžiosios Britanijos spaudai, o tai – gera reklama visai šaliai.

D. Užkuraitis galvoja, kad ši grupė turi šansų surinkti nemažai balsų. „Eurovizija – mistinis konkursas, kurį žiūri ir džiazmenai, ir rokeriai, tad jie gali susivienyti. Taip pat tai gali būti protesto balsai, nes net ir tie žmonės, kurie nekenčia „Eurovizijos“, vis tiek ją žiūri. O be to, šiame konkurse svarbu ne nugalėti, o likti pastebėtam, atrasti naujų gerbėjų ir sulaukti pasiūlymų koncertuoti“, – teigė LRT Opus vadovas.

Paklausti, ar D. Montvydo pasirodymas neprimena pernykščio švedų atlikėjo, komisijos nariai atrado vienintelį panašumą – abi dainos yra švediškos ir jas atlieka dailūs, scenoje gerai judantys vaikinai. Tačiau D. Užkuraitis patikino, kad jam nerimą kelia vis didėjantis švediškų dainų kiekis konkurse. Su panašios stilistikos kūriniais atlikėjams vis sunkiau išsiskirti.

Paklausę kito „Eurovizijos“ dalyvio – Airijai atstovaujančio Nicky Byrne`o, muzikos ekspertai nebuvo pernelyg sužavėti.

„Eurovizijoje“ egzistuoja tokia formulė, kai šalys išsirenka tokį dainininką, kuris prieš dešimt metų buvo žvaigždė. Tačiau tai beveik niekuomet nesuveikia. Šis airis kažkada buvo vaikinų grupės „Westlife“ narys, tačiau dabar jie jau yra pamiršti, tad daug balsų tikėtis neverta“, – kalbėjo R. Zilnys.

Jam pritarė ir D. Užkuraitis, sakydamas, kad N. Byrne`as nėra geras vokalistas, o tai vertinimo komisijos būtinai pastebės.

O paklausti, ar padės D. Montvydui iš kitų konkurso dalyvių išsiskirti salto triukas, komisijos nariai nesutarė.

„Turime puikią bazę: Donatas tikrai labai gerai atlieka savo dainą. Pats kūrinys taip pat yra labai geras, tad lieka jį tiesiog išpildyti. Tikėkimės, kad švedai [D. Montvydo kūrybinė komanda, LRT.lt] visko nesugadins. Jei Europa turi ausis, ji turi balsuoti už Donatą. O jei ne, bent jau pasirodysim vakarietiškai. Atrodom kitaip, nei prieš dešimtmetį, ir dėl šiųmečio atstovo mums tikrai nebus gėda“, – teigė T. Sinickis.

R. Zilnio nuomone, mūsų šalies atstovo atliekamas triukas „Eurovizijos“ pakartojimuose, kurie rodomi balsavimo metu, padės žiūrovams atsiminti mūsų atlikėją. „Žinau, kad netgi būna situacijų, kai patys atlikėjai triuko atlikti nenori, bet režisieriai liepia jį daryti, nes tai daro pasirodymą įsimintinesnį. Triukas atliekamas ne tam, kad patiktų, o tam, kad žmonės jį įsimintų.

Donato daina pakankamai stipri, ir tas salto nėra pats blogiausias sprendimas. Vis dėlto manau, kad apie šį konkretų triuką diskutuoti yra dar per anksti. Mano galva, salto pasirodyme atsirado siekiant įtikti žiūrovui Lietuvoje ir laimėti atranką. Gali būti, kad Stokholme pasirodymas bus visiškai kitoks, tad leiskime jiems ramiai dirbti“, – kalbėjo muzikos apžvalgininkas.

Visą pokalbį su muzikos ekspertais stebėkite šeštadienį 21 val. per LRT TELEVIZIJĄ!

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt