Veidai

2016.03.11 15:01

Kapitonui J. Cookui įteiktos dovanos grąžintos Havajams po 237 metų

BNS 2016.03.11 15:01

Tradiciniai havajietiški apdarai, kurie buvo padovanoti britų keliautojui kapitonui Jamesui Cookui prieš daugiau negu du šimtmečius, penktadienį buvo grąžinti Havajų čiabuviams per ceremoniją Velingtone.

Plunksnomis papuoštas šalmas (mahiole) ir plunksnų apsiaustas ('ahu 'ula), kuriuos Naujosios Zelandijos nacionalinis muziejus „Te Papa Tongarewa“ vadina neįkainojamais, buvo padovanoti J. Cookui 1779 metais per garsiojo atradėjo paskutinę ekspediciją, likus nedaug laiko iki jo nužudymo Havajuose.

Tokius puošnius apdarus paprastai dėvėdavo tik karališkos kilmės asmenys: vien apsiaustui pagaminti reikėjo 20 tūkst. paukščių plunksnų. Tokia dovana demonstravo didžiulę havajiečių vado Kalani'opu'u pagarbą J. Cookui.

„Te Papa“ muziejus nurodė, kad tie eksponatai į Naująją Zelandiją pateko aplinkiniu keliu, eidami iš rankų į rankas. Jie priklausė įvairiems britams kolekcininkams, kol galiausiai 1912 metais atsidūrė Dominijos muziejuje Velingtone.

Apie jų sugrąžinimą Havajams pradėta kalbėti 2013 metais, o galiausiai buvo susitarta tuos daiktus perduoti Honolulu veikiančiam Bernice‘o Pauahi Bishopo  muziejui. Formaliai eksponatai buvo paskolinti bent 10 metų laikotarpiui.

Naujoji Zelandija pastaruoju aktyviai stengėsi susigrąžinti savo čiabuvių senovinius dirbinius, tokius kaip mumifikuotas maorių galvas, iš muziejų visame pasaulyje.

Eksponatų perdavimo ceremonija įvyko „Te Papa“ muziejuje; per ją buvo atlikti Havajų čiabuvių ir maorių ritualai.

J. Cookas buvo išplaukęs ieškoti Šiaurės vakarų jūrų kelio, kuriuo būtų nuplaukti iš Ramiojo į Atlanto vandenyną, aplenkiant Šiaurės Ameriką iš šiaurės, ir nusprendė peržiemoti Havajuose, sakoma ekspedicijos aprašyme, saugomame Naujojo Pietų Velso valstijos bibliotekoje.

Kai ekspedicija pirmąkart atplaukė į Kealakekua įlanką, anglai buvo šiltai sutikti, o Kalani'opu'u įteikė J. Cookui karališkuosius apdarus.

Tačiau greitai tarp atvykėlių ir čiabuvių įsiplieskė nesantaika, o J.Cookas buvo nužudytas per susirėmimą su havajiečiais 1779 metų vasario 14 dieną.