Veidai

2020.12.15 14:22

Ligoninėje COVID-19 besigydantis Vytautas Kvietkauskas: šiąnakt atsisukau į kaimyną, o jis – uždusęs

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.12.15 14:22

„Mokykitės iš mano, iš mūsų klaidų, tų, kurie jas padarėme. Nejuokaukite“, – būti sąmoningus ragina žurnalistas, ilgametis LRT laidų vedėjas ir redaktorius Vytautas Kvietkauskas, nuo gruodžio pradžios Antakalnio ligoninėje besigydantis COVID-19. Šiąnakt į amžinybę iškeliavo jo palatos draugas. Užduso. Ramybėje ir tyloje. „Nieko nemačiau, tik girdėjau, kaip jį supakavo, užtraukė užtrauktuką ir išvežė“, – portalui LRT.lt pasakoja žurnalistas.

Prastai V. Kvietkauskas pasijuto gruodžio pradžioje. Pakilus temperatūrai, laikėsi įprastos tvarkos: paskambino į karštąją koronaviruso liniją ir užsiregistravo atlikti COVID-19 testą. Gruodžio 3 d. sulaukė atsakymo – teigiamas.

„Porą dienų temperatūra laikėsi pakilusi iki 38,8 laipsnių. Išgėrus vaistų nuo peršalimo, karštis nukrisdavo, ryte vėl sukildavo. Šeimos gydytoja patarė išsikviesti greitąją ir vykti į Santaros klinikas“, – ligos pradžią prisimena V. Kvietkauskas.

Gruodžio 3-iosios naktį, temperatūrai pakilus iki 39 laipsnių, žurnalistas išsikvietė greitosios pagalbos automobilį. Nuvykus į ligoninę medikai patikrino sveikatą, deguonies lygį, suleido vaistų. „Sakė, kad mano būklė daugmaž normali, todėl išleido gydytis namo. Parvežė specialiu transportu“, – pasakoja V. Kvietkauskas.

Parvykus iš ligoninės, kitą dieną temperatūra jau nebekilo, bet kamavo kosulys ir plaučių uždegimas. Visgi po poros dienų V. Kvietkauskas vėl ėmė karščiuoti, todėl dar sykį išsiruošė į ligoninę. „Išsikviečiau greitąją, per naktį iki ryto mane palaikė Santaros klinikose, o vėliau perkėlė ir paguldė į Antakalnio ligoninę“, – prisimena V. Kvietkauskas.

Gydytis jis būtų galėjęs ir namuose, tačiau į ligoninę atsigulė dėl deguonies trūkumo. „Ligoninėje man leidžia įvairius vaistus, antibiotikus, antivirusinius tirpalus. Viską būtų galima daryti ir namuose, tačiau čia yra deguonies, kurio man stinga. Palatoje yra stacionarus deguonies aparatas, prie jo galime prisijungti.

Jei tik sustabdau deguonies įkvėpimą, jo lygis mano kraujyje nukrenta iki 84–86 proc., kai norma yra 92–97 proc. Ėmus stigti deguonies, apima silpnumas, kokio niekada nėra buvę. Žengi du žingsnius ir turi sugrįžti atsisėsti ant lovos, nes nėra jėgų“, – pasakoja V. Kvietkauskas.

Antakalnio ligoninė.. Dvivietėje palatoje aš vėl vienas. Šiąnakt, po vidurnakčio, pasimirė mano kaimynas. Labai tyliai,...

Posted by Vytautas Kvietkauskas on 2020 m. gruodžio 14 d., pirmadienis

Vaizdas ligoninėje – ne iš linksmiausių, tačiau tamsos akimirką susižavėjimą kelia gydymo įstaigoje dirbantys medikai, sako V. Kvietkauskas. „Reikia žavėtis gydytojais, slaugėmis. Jie susivynioja į vadinamuosius skafandrus – tuos rūbus, kuriuos matome, ir 12 valandų iš jų neišlenda. Negali nei atsigerti, nei nueiti į tualetą, kenčia karštį. Tai juos labai vargina.

Išeiti į koridorių iš palatų draudžiama, nors aš ir nelabai galėčiau kur nueiti. O šiaip medikai ištisai zuja, nes pilna ligonių. Rūpinasi, suleidžia vaistus, paklausia, kaip jaučiamės. Valgyti visai nesinori. Vienintelis pliusas – kad numesiu kokius 10 kilogramų ir įlįsiu į savo seną kostiumą“, – sako optimizmo neprarandantis V. Kvietkauskas.

Į ateitį žurnalistas žvelgia su viltimi. Gauna reikalingą gydymą, yra aprūpintas deguonimi. Turi internetą, skaito knygas. „Kelias žinutes parašiau feisbuke. Sulaukiau labai didelio palaikymo. Noriu visiems padėkoti už patarimus, padrąsinimą.

Įdomu tai, kad žmonės duoda įvairiausių patarimų. Vieni sako: nesileisk, kad numuštų temperatūrą, organizmas pats turi kovoti. Kiti dar visokių patarimų dalina, o geriausias patarimas – gerti vištienos buljoną. Stengiuosi klausyti“, – sako V. Kvietkauskas.

Vis dėlto šypseną išlaikyti sunku. Šiąnakt iškeliavo V. Kvietkausko dvivietės palatos bičiulis, kaip ir pašnekovas, sirgęs COVID-19 ir plaučių uždegimu. Tiesa, turėjęs gretutinių susirgimų ir šiek tiek vyresnis nei V. Kvietkauskas.

„Buvo apie pusė pirmos nakties. Tyloje skaičiau knygą. Atsisuku į kaimyną, žiūriu, kad jis jau nebekruta. Užduso. Užgeso visiškai ramiai ir tyliai. Tada atėjo gydytojai, slaugės, atskyrė mus tvorele. Nieko nemačiau, tik girdėjau, kaip jį supakavo, užtraukė užtrauktuką ir išvežė“, – pasakoja LRT radijuje dirbęs žurnalistas. Sako akimirką pasijutęs, tarsi klausytųsi siaubingos radijo dokumentikos.

Iki suimant ligai, V. Kvietkauskas gyveno atsargiai, paisė visų saugumo rekomendacijų, tačiau prisimena vieną, kaip pats sako, laisvo elgesio momentą.

„Dviese su draugu automobiliu važiavau į medžioklę. Tiesa, jis kol kas jokių simptomų nejaučia, todėl nesitikrina. O prieš tai buvau susitikęs su kitu draugu, tas sunkiai susirgo. Tai nuo jo galėjau užsikrėsti, o vėliau ir užkrėsti kitą draugą, nors kol kas jis nesijaučia prastai“, – pasakoja V. Kvietkauskas.

Nors pasisekė atsekti visus kontaktus, ligoninėje COVID-19 besigydantis žurnalistas ragina mokytis tiek iš jo, tiek iš kitų susirgusiųjų klaidų. „Per pirmąjį karantiną visi buvome susikaupę, o dabar atsipalaidavome.

Kai susirgau, galvoju, kad tikrai geriau būčiau pasėdėjęs namuose tas kelias savaites ar mėnesius, bet negavęs šitos ligos. Bet įvertini tik po to. Mokykitės iš mano, iš mūsų klaidų, tų, kurie jas padarėme. Nejuokaukite. Geriau prarasti laiko būnant sveikam, negu prarasti ir laiką, ir sveikatą“, – sako V. Kvietkauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt