Veidai

2016.03.04 08:30

Niujorke Rugsėjo 11-osios atakų vietoje atidaryta brangiausia pasaulyje traukinių stotis

BNS2016.03.04 08:30

Brangiausia pasaulyje traukinių stotis, kurios statyba kainavo beveik 2 mlrd. dolerių daugiau ir truko keleriais metais ilgiau negu planuota, ketvirtadienį atvėrė duris, o šį statinį suprojektavęs europietis architektas vadina jį savo meilės dovana šiam miestui.

Pasaulio prekybos centro transporto mazgas (World Trade Center Transportation Hub, PATH), kuris, kaip planuojama, aptarnaus daugiau negu 200 tūkst. keleivių per dieną, yra šalia vietos, kur stovėjo „Bokštai dvyniai“, sugriauti per teroro atakas 2001 metų rugsėjo 11 dieną.

Ispanų ir šveicarų architektas Santiago Calatrava, pristatęs savo ambicingą projektą prieš 12 metų, nuėmė užtvarą nuo įėjimo į „Oculus“ – didžiulę ovalinę salę, kurios sienos pastatytos iš šonkaulius primenančių kampuotų plieninių konstrukcijų ir stiklo.

Šis projektas buvo vertinamas itin prieštaringai dėl savo drąsios estetikos, didžiulio biudžeto pereikvojimo ir jau beveik septynerius metus vėluojančio užbaigimo.

Iš pradžių planuota, kad stoties statybos kainuos 2 mlrd. dolerių, bet galiausiai buvo išleista 3,85 mlrd. dolerių, sakė viena S. Calatravos biuro atstovė. Tad galima teigti, jog tai yra brangiausia stotis pasaulyje.

Pastatas yra elipsės formos, o į padangę iškilusios jo konstrukcijos primena paukščio sparnus. Stoties salė yra 107 metrų ilgio ir 35 metrų pločio.

Ketvirtadienį įvyko tik dalinis atidarymas, nes didžiulis prekybos ir restoranų centras pradės veikti tik rugpjūtį.

PATH aptarnaus metropoliteno linijas, jungiančias su Niujorko valstija ir Naujuoju Džersiu, taip pat leis pėstiesiems patekti į naujuosius Pasaulio prekybos centro dangoraižius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.