Veidai

2020.12.15 08:20

Duobėtas Robbie Williamso kelias į šlovę: gydytis priklausomybes pastūmėjo pats Eltonas Johnas

LRT.lt2020.12.15 08:20

Nelengvas ir duobėtas – toks buvo atlikėjo Robbie Williamso kelias į pasaulinį pripažinimą. Nors šiuo metu jau du dešimtmečius dainininkas nevartoja jokių svaigalų, muzikinės karjeros pradžioje jis smarkiai įklimpo į alkoholio ir narkotikų liūną, kurį sekė depresija, panikos priepuoliai ir minios bei viešų erdvių baimė. Kad R. Williamsas vyktų gydytis priklausomybių, sunerimęs dėl bičiulio sveikatos paragino pats Eltonas Johnas.

16-kos metė mokyklą ir ėmė muzikuoti

Nuo vaikystės R. Williamsas svajojo tapti aktoriumi ir dažnai dalyvaudavo aktorių atrankose. Būdamas 16-kos būsimasis atlikėjas metė mokyklą. Tais pačiais metais, įkalbėtas mamos, sudalyvavo muzikinės vaikinų grupės „Take That“ atrankoje ir tapo jauniausiu jos nariu.

Grupė sparčiai išgarsėjo, koncertuodavusi mokyklose ir gėjų klubuose subūrė nemažą gerbėjų ratą. Visgi po penkerių metų iš grupės pasitraukęs R. Williams muzikinės karjeros pradžią pavadino kalėjimu – anot atlikėjo, vadybininkai nurodinėjo, kaip grupės nariai privalo rengtis, elgtis ant scenos, ką turi kalbėti. R. Williamsas negalėjo susitaikyti su kitų jam primestomis normomis.

1995 m. R. Williamsas debiutavo kaip solo atlikėjas. Po metų kartu su George`u Michaelu jis įrašė didelio populiarumo sulaukusį singlą „Freedom“. Tiesa, tai pačiais metais žiniasklaidoje mirgėjo ne tik muzikinės R. Williamso naujienos – plačiai ir garsiai buvo aprašomi ir jo asmeninio gyvenimo nuopuoliai, kurių atlikėjas nesistengė pernelyg slėpti.

Gydytis pastūmėjo pats Eltonas Johnas

Dar būdamas grupės „Take That“ nariu R. Williamsas įniko į alkoholį ir kokainą. 1994 m. išvakarėse dienos, kai grupė rengėsi žengti į „MTV Europe Music Awards“ apdovnojimų sceną, R. Williamsas vos neperdozavo narkotikų. Audringas atlikėjo gyvenimas truko visą dešimtmetį.

Vieną dieną sunerimęs dėl bičiulio būklės, Eltonas Johnas įkalbino R. Williamsą vykti į gydymo įstaigą. E. Johnas nedvejojęs ištiesė pagalbos ranką likimo broliui, mat ir pats praėjo ilgą priklausomybių gydymo kelią.

„Eltonas yra labiausiai mylintis ir dosniausias žmogus, kokį tik gali įsivaizduoti. Jis yra padėjęs išties daugeliui žmonių“, – prisiminęs dieną, kai prie E. Johno namų durų pasirodė girtas kaip pėdas, vyno dėmėmis išmargintais marškiniais, laidoje „The Jonathan Ross Show“ kalbėjo R. Williamsas.

Nors jam pavyko išsivaduoti iš priklausomybės narkotikams ir alkoholiui pančių, vėliau R. Williamsas sugrįžo į reabilitacijos centrą gydytis priklausomybės raminamiesiems vaistams. „Bandžiau jų atsisakyti, tačiau manau, kad mano kūnas tiesiog turi priklausomybę vaistams“, – „The Guardian“ yra prisipažinęs atlikėjas. Anksčiau jis sakė: „Nuo pat paauglystės esu labai linkęs į priklausomybes“.

R. Williamso kovą su svaigalais lydėjo ir krūva psichologinių išgyvenimų: depresija, nerimo sutrikimai, agorafobija – viešų erdvių ir minios baimė.

Būsimąją žmoną sutiko apsvaigęs nuo narkotikų

Apie narkotikus ir savo psichologinę būklę R. Williamsas pasakojo ir BBC dokumentikoje „Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive“. „Pirmasis mano narkotikas buvo fantazavimas. Fantazuodavau, kad noriu tapti aktoriumi, dainininku, kad noriu nuskristi į mėnulį. Nežinau, gal taip norėjau pabėgti nuo depresijos“, – svarstė atlikėjas.

2017 m. pasirodė R. Williamso biografinė knyga „Reveal“, kurioje atlikėjas knygos autoriui ir skaitytojams labai atvirai papasakojo apie savo gyvenimo negandas. Viena iš jų – pirmasis susitikimas su būsimąja žmona Ayda Field.

Knygoje R. Williamsas atvirai vardija išbandytų narkotikų rūšis ir atvirauja: „Sėdėjau ant sofos, valgiau bulvių traškučius ir šokoladą, priaugau svorio, užsiauginau barzdą“. Sykį dėl draugo sunerimęs bičiulis pasiūlė R. Williamsui sudalyvauti vakarėlyje – pamanė, jog nuo išorinio pasaulio atsiribojusiam atlikėjui būtų neprošal šiek tiek pasižmonėti. Tas pats bičiulis pridūrė, jog vakarėlyje dalyvaus A. Field.

„Paieškojęs „Google“ pamačiau, kad ji – labai patraukli. Tačiau tuo metu vartojau daug tablečių, kurios vertė mane antisocialiu“, – knygoje atviravo R. Williamsas. Šalia nerimo sutrikimų ir depresijos, R. Williamsui buvo diagnozuota ir agorafobija.

Lemtingame vakarėlyje jis taip ir nesudalyvavo, tačiau pasimatymą A. Field paskyrė kiek vėliau. Pirmąjį kartą būsimajai žmonai atlikėjas taip pat pasirodė būdamas neblaivus, tačiau JAV garsios aktorės ir modelio tai neišgąsdino. Pamačiusi, į kokį liūną grimzta jos simpatija, A. Field išsyk po pirmojo jųdviejų susitikimo trims savaitėms apsistojo pas R. Williamsą.

„Ji mane slaugė, suteikė tai, ko tuo metu man kaip tik reikėjo, – šiek tiek meilės. Pirmąją naktį ji pamatė blogiausią mano versiją“, – knygoje, kurios ištraukas cituoja „The Sun“, atvirauja R. Williamsas.

2010 m. pora susituokė ir šiuo metu augina keturis vaikus – septynerių dukrą Theodorą, penkerių sūnų Charlton, pusantrų metų dukrytę Colette ir vos dviejų mėnesių sūnelį Beau.

Narkotikų žalą jaučia iki šiol – pamiršta savo dainų žodžius

Knygoje „Reveal“ R. Williamsas taip pat papasakojo, kad vieną vakarą kvetiapiną (vaistus šizofrenijai, depresijai ir bipoliniam sutrikimui gydyti) sumaišė su kokainu. „Šis kokteilis man kaip reikiant smogė. Nebegalėjau paeiti. Nukritau vonioje, prasiskėliau antakį ir likau gulėti ant grindų, o ant jų telkėsi kraujo klanas.

Priklausomybė nuvedė mane į tokią stadiją, kai niekas neberūpėjo. Supratau, kad mirštu, ir dėl to nė kiek nesukau galvos. Kai esi priklausomas, prarandi rūpesčio jausmą. Štai kodėl tiek daug žmonių miršta nuo priklausomybių“, – tamsiausias akimirkas prisiminė R. Williamsas.

Knygoje jis prisiminė ir akimirką iš vakarėlio grupės „U2“ vokalisto namuose. „Vyko audringas vakarėlis, atėjo 5 valanda ryto ir pradėjo aušti. Užsižiūrėjau į vieną Bono namuose kabantį įspūdingą paveikslą. „Bono, tai – gražiausias paveikslas, kokį esu matęs“, – pasakiau jam. O jis man atsakė: „Robbie, čia langas“, – prisiminė R. Williamsas.

Nors šiuo metu 46-erių R. Williamsas maždaug dvidešimt metų yra „švarus“ ir nebevartoja jokių svaigalų, atlikėjas atviras – audringo gyvenimo padarinius jaučia iki šiol. Koncertuose R. Williamso gerbėjai mintinai skanduoja jo dainų žodžius, tačiau pats atlikėjas naudojasi automatiniu sufleriu – jam lipant į sceną joje būna pritaisyti ekranai, kuriuose rodomos dainų eilės.

„Jeigu gyvenime vartojai narkotikus, akimirką, kai tau tenka stovėti prieš stadione susirinkusią žmonių minią, tavo smegenys nebedirba taip, kaip turėtų, – leidiniui „The Sun on Sunday“ sakė R. Williamsas. – Dalykas, kurio mažiausiai norėčiau, tai spoksoti į 80 tūkst. žmonių minią ir pamiršti savo dainos žodžius. Štai kodėl naudojuosi sufleriu – pamiršti žodžius, ypač turint nerimo sutrikimų, būtų pats baisiausias scenarijus.“

Tik ėmęs senti pradėjo mėgautis tuo, ką daro

Ne mažiau atvirai apie savo nuopuolius 2019 m. R. Williamsas pasakojo ir žurnalo „GQ“ žurnalistui Jonathanui Heaf. Atlikėjas prisipažino, jog jam sunkiausia atsispirti marichuanai.

„Per visus blaivybės metus keletą kartų buvau suklupęs, tačiau nė sykio nevartojau alkoholio. Man sunku nerūkyti marichuanos, nors su laiku net tai darosi lengviau. Los Andžele rūkyti žolę beveik tas pats, kas gerti kavą. Ji – visur, viskas persismelkę jos kvapu. <...> Tačiau žinote, troškimas trunka vos penkias sekundes. Nors per tas penkias sekundes jaučiuosi tarsi grumčiausi su lokiu“, – leidiniui „GQ“ sakė R. Williamsas.

Paklaustas, kaip šiuo metu jis matuoja savo gyvenimo sėkmę, atlikėjas sakė vis dar bandantis tai suprasti. „Aišku viena – senstu. Popmuzika skirta jauniems žmonėms. Tiesiog yra, kaip yra – fiziškai, protiškai, visaip. Kai „Radio 1“ ir „Capital Radio“ nustojo groti mano dainas, man buvo didelis smūgis“, – prisipažino atlikėjas.

„Galėčiau nors ir rytoj viską mesti. Bet žinote, aš tik pradėjau viskuo mėgautis. Kai sirgau depresija ir negalėjau net pagalvoti apie išėjimą į sceną prieš minią žmonių, žinojau, kad ateis diena, kai galėsiu tuo mėgautis. Ir ji atėjo! Atėjo maždaug prieš ketverius metus, kai suvokiau: po galais, aš myliu savo darbą“, – žurnalui „GQ“ kalbėjo R. Williamsas, kaip visada, savo kalbos nevengiantis pagyvinti keiksmažodžiais.

Paklaustas, kodėl visą laiką taip atvirai pasakoja net apie tamsiausius savo gyvenimo momentus, R. Williamsas prisipažino, jog kalbėti jį išmokė mama. „Visada maniau, kad jeigu bandysiu paaiškinti, kaip jaučiuosi, atsiras žmogus, kuris supras. Mano mama mane nuolat įkalbinėdavo atvirai pasakoti, kas vyksta mano gyvenime. Ji manė, kad taip bus geriausia. Išmokau jos pamoką ir mano gyvenime nėra periodo, apie kurį nekalbėčiau“, – „GQ“ sakė R. Williamsas.

Gyvena namuose su 27 tualetais

Neseniai atlikėjas savo instagramo paskyroje surengė tiesioginę transliaciją, kurioje atviravo, kad jau ruošiasi pokalbiui apie svaigalus su vaikais. „Noriu juos įbauginti dar iki tol, kol jie nuspręs patys viską išbandyti“, – sakė atlikėjas ir pridūrė, kad po šio pokalbio likimas bus pačių vaikų rankose. Jis taip pat ne kartą yra kritikavęs šiuolaikinę visuomenę, kuri užsimerkia prieš alkoholio ir narkotikų daromą žalą jaunimui.

Šiuo metu R. Williamsas su šeima gyvena JAV, Kalifornijoje, prestižiniame Beverli Hilse. Neseniai „BBC radio 1“ jis atviravo, kad namuose, kuriuose šeima leido ir karantino dienas, yra net 27 tualetai. Namus jie taip pat turi Londone ir Malibu. R. Williamso turtas vertinamas maždaug 300 mln. JAV dolerių.

Porą sykių R. Williamsas yra koncertavęs ir Lietuvoje, o 2006 m. jis pateko į Guinnesso rekordų knygą, kai per vieną dieną pardavė daugiau kaip 1,6 mln. bilietų į pasaulinio turo koncertus.

Visai neseniai R. Williamsas pristatė naujausią dainą apie Kalėdas „Can`t Stop Christmas“. Šventinės dainos tekstą papildo šmaikščios eilutės apie šių metų realybę – dainoje R. Williamsas apdainuoja sveikinimus per „Zoom“ programėlę, kojines ir rankų dezinfekcinius skysčius kaip tobulas kalėdines dovanas, apsipirkinėjimą internete ir ekspertų rekomendacijas laikytis saugaus atstumo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt