Veidai

2020.12.08 15:40

Kviečia puošti balkonus Vilniuje: akciją pradėjo Jolita Vaitkutė, sukūrusi namuose „užsisėdėjusią“ eglę

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.12.08 15:40

„Nors esame užsidarę savo namuose, o šventes sutiksime mažame šeimos rate, šventiniu džiaugsmu galime dalytis: paskleiskime jį per savo balkonus“, – portalui LRT.lt sakė menininkė Jolita Vaitkutė, papuošusi vieną sostinės balkonų. Taip pradėta per pirmąjį karantiną išgarsėjusio fotografo Ado Vasiliausko sumanyta akcija „Įžiebk Kalėdas balkone“, prie kurios jungtis kviečiami visi vilniečiai.

Vilniečiai kviečiami saugiai kurti šventinę atmosferą sau ir kaimynams – originaliai dekoruoti savo namų balkonus. Tokia idėja kilo fotografui A. Vasiliauskui, pirmojo karantino metu išgarsėjusiam fotografijų ciklu „Karantino portretai“. Todėl Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ kartu su fotografu ir Vilniaus miesto savivaldybe inicijuoja projektą „Įžiebk Kalėdas balkone“.

Projekto startą miesto meras Remigijus Šimašius paskelbė prie menininkės J. Vaitkutės instaliacijos, sukurtos senamiesčio balkone, pro kurio kraštus veržiasi namuose „užsisėdėjusi“ žaliaskarė.

„Norisi parodyti pavyzdį ir paskleisti žinią, kad nors ir esame užsidarę savo namuose, o šventes sutiksime labai mažame šeimos rate, galime dalytis šventiniu džiaugsmu ir jį paskleisti per savo balkonus“, – portalui LRT.lt sakė menininkė J. Vaitkutė.

Savo balkono ji neturi, tad džiaugiasi galėdama puošti kitus balkonus. Svečių namus „Jamaika“ šventiškai padabinusi menininkė sakė, kad idėją darbui įkvėpė šie neįprasti metai. Pirmiausia, pasak jos, atsirado iš balkono tarsi išvirtusi eglė, o prisiminus visus katinus, kurie nuverčia išpuoštas eglutes, prie jos atsirado ir lietuviams nevisai pažįstamas gyvūnas – skujuotis.

Dar pavasarį buvo nemažai svarstymų, kad galbūt būtent nuo jo visa ši situacija ir prasidėjo. „Be to, manau, kad tai labai įdomus gyvūnas, dinozauriškas, keistas, charakteringas. Šiuo atveju jis – rožinis ir blizgina savo šviečiančiomis akimis į visus praeivius“, – pridūrė kūrėja. Skujuotis čia simbolizuoja gamtos kaprizus, kurių mes negalime suvaldyti.

„Turime pripažinti, kad negalėsime švęsti kaip įprasta. Pasirinkau ir elgę, kuri ne visai atitinka standartą eglių, besivaržančių aukščiausių, šviesiausių ir labiausiai blizgančių konkursuose, o galbūt ir padėsiančią į juos pažiūrėti kiek ironiškai. Netgi išvirtusi iš balkono ji džiugins praeivius, galbūt ne savo blizgesiu, o nuotaika. Galbūt pagalvoję apie esamą situaciją galime pasimokyti kažko naujo, kažką atrasti ir pasidžiaugti kitaip nei džiaugiamės visais blizgiais dalykais, vartojimu, pirkimu ir dovanomis“, – svarstė menininkė.

J. Vaitkutė patikino, kad karantinas iš jos šventinės nuotaikos neatėmė – ankstesniais metais įvairūs blizgučiai, lėkimas, darbų gausa, dovanų pirkimas ir pan. ją veikiau liūdindavo nei džiugindavo.

„Buvo labai daug vartojimo ir laiko, ir daiktų atžvilgiu. Jaučiu, kad šiemet kažkiek atsipalaidavo galva. Prieš šventes jaučiuosi rami, nejaučiu būtinybės lėkti, daug ruoštis, dalyvauti įvairiuose renginiuose ir pan. Atrodo, kad išsigrynina švenčių, laukimo, kuris yra daug ramesnis, prasmė. Žinau, kad laukia jaukus buvimas su šeima, kai nereikia niekuo rūpintis ir galima tik džiaugtis tais tikrais dalykais, kurie ir yra Kalėdos“, – portalui LRT.lt sakė J. Vaitkutė.

Ir kai būriuotis negalima, kūrėja tikisi, kad išėjus pasivaikščioti, papuošti vilniečių balkonai pakels nuotaiką ir privers nusišypsoti.

Kaip rašoma projekto organizatorių pranešime žiniasklaidai, balkonus papuošė ir daugiau žinomų menininkų bei kūrėjų, kurių darbai išsibarstė įvairiose sostinės vietose – nuo Žirmūnų iki Naujamiesčio ir kitų tolimiausių mikrorajonų. Tarp jų – pūkuotas ir rožinis Jurgos Marcinauskaitės balkonas, jau traukiantis praeivių žvilgsnius Pylimo gatvėje, Rūtos Karalytės ir Dovilės Lukoševičiūtės Kauno gatvėje esantis balkonas, apšviestas iliuziją sukuriančiais lazeriais, bei daug kitų netikėtų menininkų darbų.

„Net ir karantino metu šventinės emocijos ir Kalėdos nėra atšauktos – jos tiesiog kitokios. Galime susikurti šventę net šioje situacijoje, laikydamiesi saugumo taisyklių, bet nevaržydami kūrybiškumo. Taip pat norime skatinti bendrumo jausmą, įtraukti vilniečius į Kalėdų dekoracijų kūrimą viešose erdvėse, bet saugiu būdu, arčiau namų.

Tikime, kad sostinės gyventojai prisijungs prie šios akcijos, nestokos originalumo, o balkonų puošimas taps smagiu šeimos užsiėmimu ir advento laikotarpiu įkvėps šventinės nuotaikos“, – sakė Vilniaus miesto meras R. Šimašius.

Vilniečiai kviečiami patys originaliai dekoruoti savo balkonus ir jų nuotraukomis pasidalinti su projekto organizatoriais. Dalyvių registraciją ir kitą reikalingą informaciją galima rasti projekto svetainėje.

Išpuoštus vilniečių balkonus drono pagalba įamžins projekto idėjos autorius fotografas A. Vasiliauskas, o nuolat pildomas balkonų nuotraukas visi norintys galės stebėti projekto interneto svetainėje.

A. Vasiliausko nuotraukų serija „Karantino portretai“, šiltai ir išradingai vaizdavusi namuose likusius vilniečius, pavasarį apskriejo ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį. Pasak fotografo, prisimindamas, kiek džiaugsmo žmonėms atnešdavo fotosesija dronu pavasarį, dabar, sugrįžus karantinui, nutarė dar kartą pasiūlyti vilniečiams į dabartinę situaciją pažvelgti kūrybiškai, o įdomiausius projektus ketina vėl užfiksuoti drono pagalba.

„Kviečiu vilniečius susikurti šventę sau ir savo kaimynams: įžiebti Kalėdas balkone ir tapti rajono pažiba. Kūrybiškai papuoškite savo balkoną, terasą, namo kiemą arba langą ir parodykite, kad net pandemijos akivaizdoje galime saugiai švęsti, palaikyti vieni kitus ir kiek linksmiau pergyventi šį neįprastą laikotarpį. Išlaisvinkite savo fantaziją, apsidairykite, ką turite po ranka, neapsiribokite tradicinėmis priemonėmis,“ – prisijungti prie iniciatyvos kviečia projekto autorius A. Vasiliauskas.

Įamžinti vilniečių balkonai, menininkų darbai ir patarimai, kaip puošti savo erdves, bus publikuojami projekto interneto svetainėje, o patį įdomiausią balkoną rinks visi norintys balsuodami portale LRT.lt.

Kūrybiškiausi vilniečių balkonai dalyvaus konkurse – viešo internetinio balsavimo metu skaitytojai nuspręs, kuris balkonas sausio 4 d. bus pripažintas kaip įdomiausias, gražiausias ir šventiškiausias visame Vilniuje. Konkurso nugalėtojui atiteks nakvynė dviem asmenims viešbutyje „Pacai“ su pusryčiais didžiajame balkone.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt