Veidai

2016.02.26 09:38

Naujai augalų rūšiai – filmo „Marsietis“ herojaus vardas

BNS 2016.02.26 09:38

Galbūt Mattas Damonas nelaimės geriausio aktoriaus „Oskaro“ per ateinantį sekmadienį vyksiančią JAV Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimų ceremoniją, bet mokslinės fantastikos filme „Marsietis“ (The Martian) jo suvaidintas pagrindinis personažas – astronautas botanikas – jau įamžintas mokslo pasaulyje.

Ketvirtadienį žurnale „PhytoKeys“ paskelbtame straipsnyje mokslininkai aprašė naują Australijos gaubtasėklių rūšį, kuriai buvo suteiktas pavadinimas, susijęs su „Marsiečio“ herojaus Marko Votnio vardu.

Votnio kiauliauogė ( Solanum watneyi) yra gimininga bulvėms, kurias M. Damono personažas augino Marse, sugalvojęs išradingą būdą ilgą laiką išgyventi Raudonojoje planetoje, kai jį ten netyčia paliko kiti kosminės ekspedicijos nariai.

Žurnale paskelbtame straipsnyje argumentuojama, kad tos Australijos kiauliauogės priklauso atskirai rūšiai. Vienas iš jo autorių – Pensilvanijos mieste Luisberge įsikūrusio Buckenello universiteto mokslininkė Chris Martine sakė, kad naujasis pavadinimas atspindi „Marsietyje“ pademonstruotą idėją, jog „naudojant mokslinį procesą ... dar galime sužinoti daugybę dalykų“.

C. Martine taip pat pažymėjo, kad botanikai neturi daug „kosminių herojų didžiulio populiarumo sulaukusiuose Holivudo filmuose“.