Veidai

2020.11.30 14:44

Tarp laidos „Labas rytas, Lietuva“ bendragimtadieninkių – ir Winstonas Churchillis

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.11.30 14:44

Nors šiandien minimas 33-iasis laidos „Labas rytas, Lietuva“ gimtadienis, lapkričio 30-oji ypatinga ir ne vienai žinomai asmenybei. Šiandien dalytis gimtadienio tortu tenka su Winstonu Churchilliu, Ridley Scottu, Marina Abramovič, Billy Idolu ir Benu Stilleriu.

1874-aisiais šią dieną gimė W. Churchillis. Labiausiai išgarsėjęs būdamas Didžiosios Britanijos premjeru Antrojo pasaulinio karo metais politikas laikomas vienu svarbiausių vadovų Britanijos ir viso pasaulio istorijoje. 1953 metais jis gavo sero titulą, tais pačiais metais apdovanotas Nobelio literatūros premija.

W. Churchillis išpopuliarino terminą „geležinė uždanga“, jam taip pat priskiriamas ir termino „summit“ arba „viršūnių susitikimas“ sukūrimas. 1946 metų kovą Fultone jis pasakė savo garsiąją kalbą, kurią daugelis laiko Šaltojo karo paskelbimu. Beje, paklaustas, be ko gyventi negalėtų, W. Churchillis įvardijo, kad svarbiausi 4 gyvenimo pagrindai – „karšta vonia, šaltas šampanas, nauji žirniai ir senas brendis“.

Prieš 83 metus šią dieną gimė dar vienas britas, garsus kino pasaulyje, sukūręs tokias juostas kaip „Svetimas“, „Bėgantis skustuvo ašmenimis“, „Gladiatorius“, „Juodojo vanago žūtis“ ar „Marsietis“. Tai – R. Scottas. 4-iems „Oskarams“ nominuotas režisierius yra laikomas vienu iš šiuolaikinės mokslinės fantastikos tėvų, taip pat – puikiu istorinių dramų pasakotoju.

Proveržiu karjeroje tapusi juosta „Svetimas“ kainavo vos 11 mln. dolerių. Režisierius laikomas filmavimo iš vieno dublio pradininku, o kuriant „Svetimą“ jis pakeitė scenarijų ir pagrindinį vaidmenį – reikalaudamas lygybės kine skyrė moteriai. 2011-aisiais režisieriui skirta žvaigždė Holivudo šlovės alėjoje, žinoma grupė „Enya“ yra dedikavusi jam kūrinį, o pats kūrėjas skelbia dar bent apie keliolika naujų projektų.

Lapkričio 30-oji ypatinga ne vienai asmenybei. Kam šiandien reikėtų nusiųsti linkėjimų?

Po beveik dešimtmečio visai kitoje Europos pusėje gimė mergaitė, vėliau tapusi viena garsiausių performanso menininkių pasaulyje, M. Abramovič. Vaikystėje ji turėjo neįprastų idėjų: dekoravo savo miegamąjį batų tepalu taip, kad motina nebenorėjo daugiau į jį įeiti, ir siūlė tėvui kurti paveikslus danguje lėktuvams išsklaidant debesis.

M. Abramovič 12 dienų praleidžia be maisto, kelis šimtus valandų žvelgia į akis kiekvienam, kas nori pažvelgti į ją, žiūrovams leidžia ją kankinti. Kartais ji vadina save performanso močiute, o kūryboje nuolatos balansuoja ties baimės, skausmo, nuovargio ir pavojaus riba. M. Abramovič išrado metodą – pratimų rinkinį, padedantį intensyviau išgyventi kasdienes situacijas, o 2009-aisiais San Franciske duris atvėrė jos vardo institutas.

65-ąjį gimtadienį šiandien mini ir B. Idolas. Britų pankroko dainininkas 8-ojo dešimtmečio antroje pusėje išgarsėjo kaip grupės „Generation X“ vokalistas. Vėliau pasirinkęs solo karjerą, atlikėjas susilaukė pasaulinės sėkmės. Jo vaizdo klipai vadinti itin stilingais, o pats dainininkas tituluojamas viena pirmųjų MTV žvaigždžių.

Nominuotas 3 „Grammy“ statulėlėms atlikėjas iki šiol nė vienos taip ir nepelnė, tačiau užkariavo milijonų klausytojų širdis visame pasaulyje. 1993-iaisiais jis pateko į rimtą motociklo avariją – po jos buvo ilga pertrauka. 1998 metais B. Idolas grįžo į sceną jau ne tik kaip muzikantas, bet ir kaip aktorius – nusifilmavo filme „Vestuvių dainininkas“.

2001 metais įrašyti „Greatest Hits“ vien Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo parduoti daugiau nei pusės milijono kopijų tiražu, o 2006-aisiais atlikėjas lankėsi ir Lietuvoje. Beje, jis koncertuoja iki dabar.

Dešimtmečiu jaunesnis dar vienas kino gerbėjams pažįstamas žmogus yra amerikiečių aktorius B. Stilleris, kuriam šiandien sukanka 55-eri. „Naktis muziejuje“, „Zoolanderis“ ar „Pakvaišę dėl Merės“ – tik kelios juostos, kuriose galėjote matyti šį aktorių, o legendinio serialo „Draugai“ žiūrovai jį taip pat gali atsiminti kaip vienoje serijoje pasirodžiusį Rachel vaikiną.

B. Stilleris savo karjerą pradėjo nuo mokumentikos – išgalvotų įvykių vaizdavimo kaip dokumentikos, vėliau turėjo savo humoro šou. Aktoriaus filmai uždirba vidutiniškai po pustrečio milijardo dolerių, o jis pats yra pelnęs „Emmy“, MTV ir BAFTA apdovanojimų.

Plačiau – lapkričio 30 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Lapkričio 30-oji ypatinga ne vienai asmenybei. Kam šiandien reikėtų nusiųsti linkėjimų?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt