Veidai

2020.11.26 10:41

Ritai Orai – 30 m: nuo vaikystės pabėgėlių šeimoje ir mirties baimės iki pasaulinės šlovės

LRT.lt2020.11.26 10:41

Pabėgėlių šeimoje gimusi britų atlikėja, dainų kūrėja ir aktorė Rita Ora šiandien yra viena ryškiausių muzikos pasaulio žvaigždžių. Lapkričio 26-ąją 30-ąjį gimtadienį švenčianti dainininkė nuėjo nelengvą kelią į žinomumą – neaplenkė likimo išbandymai, smogė mamos liga, o vidinės ramybės paieškos persikėlė į psichoterapeuto kabinetą.

Atlikėja gimė 1990-aisiais Prištinoje (tuometinė Jugoslavija, dabar Kosovas) albanų kilmės psichiatrės ir ekonomisto šeimoje. Subyrėjus Jugoslavijai ir prasidėjus albanų persekiojimui, R. Oros šeima turėjo palikti gimtinę ir 1991-aisiais įsikūrė Londone.

„Esu pabėgėlė ir tuo didžiuojuosi, – duodama interviu Chelsea Handler laidoje sakė R. Ora. – Kai persikraustėme į Londoną mano tėvų finansinė padėtis nebuvo gera, iš pradžių tėvai, mano vyresnė sesė ir tuo metu visiškai mažytė aš glaudėmės nedideliame kambarėlyje, kol tėvai suko galvas, kaip reikės gyventi toliau.“

Ir nors Rita užaugo Jungtinėje Karalystėje, „Vogue“ ji sakė, kad yra tikra Kosovo patriotė – moka gimtąją tėvų kalbą, mėgsta tradicinius patiekalus (baklavą vadina mėgstamiausiu skanėstu pasaulyje) ir domisi krašto tradicijomis.

„Mano tėvams buvo nelengva viską pradėti iš naujo svečioje šalyje, mokytis naujos jiems kalbos, tuo pat metu auginti mažus vaikus. Tačiau jie mane išmokė būti kovotoja, nepasiduoti, sunkiai dirbti ir judėti į priekį kad ir kas benutiktų“, – sakė ji ir taip pat prisipažino, kad dėl to, jog yra iš pabėgėlių šeimos, tekdavo išgirsti ir skaudžių patyčių. „Ir nors Londonas yra mano namai, niekada nesijaučiau angle, esu albanė. Kosovas visada bus mano širdyje, niekada nepamiršiu savo šankų“, – patikino atlikėja.

Nuo vaikystės besimokanti dainuoti R. Ora pirmiausia pasirodydavo Londono baruose, dažniausiai tame, kuris priklausė jos tėvui. 2008-aisiais ji dalyvavo Jungtinės Karalystės atrankoje į „Eurovizijos“ dainų konkursą, bet iš atrankos pasitraukė teigdama, kad dar jaučiasi tam nepasiruošusi. Tačiau jauna, talentinga atlikėja neliko nepastebėta ir vis dažniau pasirodydavo su žinomais atlikėjais (Jay Z, Drake ir kt.).

Labiausiai ją išgarsino prieš aštuonetą metų išleistas kūrinys „Hot Right Now“ ir debiutinis albumas „Ora“. Netrukus ji tapo britiškojo „X faktoriaus“ ir „Balsas“ teisėja bei mokytoja, vedė laidas radijuje, nusifilmavo 2017-aisiais ir 2018-aisiais pasirodžiusiuose „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“ tęsiniuose.

R. Orai nepavyko savo kelyje išvengti išbandymų ar likimo smūgių. Dabar atlikėja remia onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms pagalbą teikiančius fondus, jai tai itin artima – 2005 m. krūties vėžiu susirgo jos motina. „Kai esi paauglys, atrodo, kad tavo mama yra superherojus, tad matyti ją kovojančią su liga, matyti, kaip ji jaučiasi po chemoterapijos, yra labai sunku. Tai kelia baimę, nerimą visai šeimai. Džiaugiuosi, kad mano mamai buvo atliktos reikalingos operacijos ir šiandien ji gyvena. Todėl norisi įspėti visus rūpintis savo sveikata, atlikti tyrimus ir laiku pradėti gydymą“, – radijo laidoje „Sway in the Morning“ kalbėjo R. Ora.

Ji pasakojo, kad sunki liga pakeičia visą šeimą ir išmoko perdėlioti prioritetus: „Dabar pinigai ir statusas man nieko nereiškia – svarbiausia yra sveikata ir šeima, gaila, kad turėjau to išmokti sunkiausiu keliu.“

Prieš keletą metų „Cosmopolitan“ ji prisipažino ir pati kenčianti panikos atakas, jaučianti nerimą, nes turi baimę numirti, kuri paaštrėjo po mamai nustatytos ligos. Atlikėja prabilo, kad kovodama su šia savo baime pradėjo lankyti psichoterapiją.

„Pastaruosius dešimt metų negalėjau nustygti vietoje. Visada buvau labai savikritiška ir nuolat daug dirbau, nes dar neužbaigusi vieno, jau galvojau, ką darysiu toliau. Karantinas mane išmokė pabūti ramybėje. Nemažai apie save sužinojau, išmokau būti čia ir dabar, neapkrauti savęs mintimis apie tai, kas laukia rytoj ar poryt. Dėl to patiriu mažiau nerimo ir streso, matau, kad tai padėjo mano emocinei savijautai“, – po karantino duotame interviu „L‘Officiel“ sakė Rita.

Praėjusiais metais R. Ora pradžiugino ir lietuvių mados gerbėjus – koncertuodama Paryžiuje ji nuo galvos iki kojų pasipuošė dizainerės Agnės Kuzmickaitės kūriniais, išsiskiriančiais daugeliui jau puikiai pažįstamu bruožu – drugeliais.

„Jau ne vieną sezoną bendradarbiauju su ekspozicijų sale (angl. showroom) Londone. Čia lankosi daugelio žvaigždžių stilistai, kurie ir parenka derinius. Žinoma, šie turi patikti ir žmogui, kuris juos vilkės. Taigi, labai džiaugiuosi, kad R. Orai patiko mano sukurti drabužiai. Malonu ir tai, kad ji pasirinko būtent derinį su drugeliais, kurie jau tapo atpažįstamu mano kūrybos ir prekės ženklo bruožu“, – portalui LRT.lt pasakojo A. Kuzmickaitė.