Veidai

2013.03.03 12:08

Kembridžo universiteto garbę degustuojant vyną ginė ir lietuvė

LRT.lt 2013.03.03 12:08

Tarp vienų garsiausių pasaulio universitetų – Oksfordo ir Kembridžo – konkurencija vyksta ir degustuojant vyną. Šių metų varžybose Kembridžo garbę ginė ir lietuvė, išsiskyrusi ir neįprastai garsiais vyno degustavimo įgūdžiais.  

Tarp vienų garsiausių pasaulio universitetų – Oksfordo ir Kembridžo – konkurencija vyksta ir degustuojant vyną. Šių metų varžybose Kembridžo garbę ginė ir lietuvė, išsiskyrusi ir neįprastai garsiais vyno degustavimo įgūdžiais.

Garsiausi Didžiosios Britanijos universitetai tarpusavyje varžosi ne tik dėl geriausio pasaulio universiteto vardo – jų konkurencija vyksta jau gerus 800 metų ir yra nemenkai mitologizuota, praneša „The New York Times“. Varžomasi ne tik dėl akademinės reputacijos ar publikacijų – šių universiteto sporto komandos rungiasi legendinėse valčių irklavimo, regbio, ledo ritulio, kriketo ir kitų sporto šakų varžybose. Tačiau 1953 metais įvyko ir pirmosios vyno degustavimo varžybos tarp šių universitetų – nuo to laiko jos tapo vieno prestižiškiausių tokio tipo renginių pasaulyje.

Šių varžybų dalyviai turi identifikuoti 12 nepažymėtų vynų: atpažinti jų vynuoges, kilmės šalį, regioną ir sritį, metų derlių bei apibūdinti skonio savybes.

„Tai labai rimtos varžybos“, – sako vyno žurnalistas ir vienas iš dvejų šių varžybų teisėjų Jancis Robinsonas. – Joms ruoštis reikia kaip sportininkams“.

Nors varžosi du seniausi Didžiosios Britanijos universitetai, šiš varžybų „atletai“ – be britų – buvo Kinijos, Lenkijos, JAV, Olandijos, Brunėjaus ir Lietuvos piliečiai. Jų specialybės taip pat labai įvairios: fizikai, biochemikai, archeologai, modernios poezijos ir kūrybiško rašymo ekspertai.

Ant didžiulio stalo buvo sustatytos 84 krištolo taurės vynui – 6 taurės kiekvienam dalyviui keturiasdešimties minučių trukmės ratui (vienas ratas skirtas baltiems, kitas – raudoniems vynams).  Ant stalo taip pat stovėjo 14 vandens taurių, 9 spjaudyklės ir 4 lėkštės krekerių, skirtų skoniui neutralizuoti.

Vyno degustavimas nėra „žiūrovui malonus sportas“, rašo Niujorko dienraštis. Dalyviai dažnai išskiria keistus garsus uostydami, šliurpčiodami, gurguliuodami, skalaudami ir spjaudydami degustuojamus vynus. Kaip rašo „The New York Times“, vieną keisčiausių garsų – panašų į vakuuminio lėktuvo tualeto garsą nuleidžiant vandenį – išskyrė Kembridžo komandos narė iš Lietuvos.  

„Kelis kartus dėl to buvau pašiepta. Tačiau tai gali būti ir labai naudingas vakarėlio triukas“, – neslepia 23 metų amžiaus Vaiva Imbrasaite, Kembridže siekinati kompiuterių mokslo daktaro laipsnio.

Dauguma dalyvių teigė, kad raudonieji vynai buvo daug senesni už baltuosius ir juos buvo daug sunkiau atpažinti: su laiku raudonųjų vynų skonis susilieja. Pasak Oksfordo universiteto poezijos eksperto pono Soudo – tik dėl to, jog jis užuodė amerikietišką – ne prancūzišką – ąžuolą jis galėjo 1953 metų „Vega Sicilia“. Jo komandos nariai išskyrė šio vyno „kokoso“ ir „tabako lapo“ aromatus, „subrendusio arklio“ charakterį. Jie taip pat identifikavo, kad vynas pagamintas daugiausiai iš tempranillo vynuogių, Ispanijos Ribero del Duero regione. Šio vyno kaina svyruoja apie 1000 dolerių.

Oksfordo universiteto komandą laimėjo pirmąjį raudą ir buvo šiek tiek pranašesni antrajame. Ši komanda varžyboms pradėjo ruoštis spalį, kiekvieną savaitę surengdavo tris degustacijas.