Veidai

2020.11.24 07:55

Minimos Freddie Mercury mirties metinės: apie klastingą AIDS viešai prisipažino likus dienai iki mirties

LRT.lt2020.11.24 07:55

Lapkričio 24-ąją muzikos pasaulis iki šiol prisimena su dideliu skausmu. Šią dieną prieš 29-erius metus iškeliavo muzikos legenda, grupės „Queen“ vokalistas Freddie Mercury. Nors tuo metu jau kurį laiką sklandė gandai apie atlikėjo sveikatą, viešai apie AIDS F. Mercury prisipažino likus vos dienai iki mirties. Netektis muzikos pasaulį kaip reikiant sukrėtė, tačiau pats atlikėjas mirtį pasitiko ramiai.

Ne paslaptis, jog ne mažiau nei fantastišku talentu F. Mercury garsėjo ir audringu gyvenimo būdu, kuris, kalbama, ir prišaukė jam mirtiną AIDS ligą. F. Mercury maudėsi šlovės spinduliuose ir pilna širdimi mėgavosi visais gyvenimo malonumais, tačiau vėliau prisipažino pats tapęs savo gyvenimo įkaitu.

„Aš sukūriau monstrą. Tas monstras – tai aš. Negaliu kaltinti nieko kito. To link ėjau nuo pat vaikystės. Dėl to būčiau net nužudęs. Kas man beatsitiktų, dėl visko kaltas esu aš pats. <...> Sėkmė, šlovė, pinigai, seksas, svaigalai – viskas, ko tik nori. Aš galiu tai turėti. Tačiau dabar pradedu suprasti: kaip anksčiau troškau visa tai turėti, taip dabar trokštu nuo viso to pabėgti. Pradedu nerimauti, jog nebevaldau šito – esu valdomas“, – knygos „Freddie Mercury. Visa biografija“ (angl. Freddie Mercury. The Definitive Biography) autorei Lesley-Ann Jones yra prisipažinęs F. Mercury.

Vis dėlto, stojęs akistaton su liga, atlikėjas buvo priverstas nurimti. Panašu, jog apie ligą „Queen“ vokalistas žinojo ne vienus metus, tačiau diagnozę slėpė net nuo artimiausių žmonių – šeimos, grupės narių.

Gydytojai F. Mercury`iui į sceną draudė lipti jau 1985 m., kai grupė sugrojo bene garsiausią savo pasirodymą „Live Aid“ scenoje. Tuo metu F. Mercury kamavo rimta gerklės infekcija, signalizavusi apie jo ligą. Paskutinis „Queen“ koncertas nuskambėjo 1986 m.

Po jo F. Mercury ėmė vengti viešumos, tapo uždaras. Atlikėjas nenorėjo, kad kiti matytų jį nusilpusį, smarkiai sulysusį, bejėgį. Paskutinį – 45-ąjį gimtadienį – rugsėjo 5 d. F. Mercury atšventė tyliai, taikstydamasis su mintimi, kad jo gyvenimas eina į pabaigą.

„Žurnalistai keturias savaites budėjo prie jo namų slenksčio, ištisomis paromis. Jis tapo kaliniu savo paties namuose. Nieko nebuvo galima padaryti, išskyrus, ko gero, tai, ką jis ir darė – leisti viskam tekėti sava vaga“, – žurnalistei L. A. Jones kalbėjo F. Mercury namiškiai. Jis buvo nustojęs gerti vaistus ir, jų žodžiais, nebeleido ligai jo kamuoti.

1991 m. lapkričio 23 d. Freddie savo gerbėjams pripažino, kad serga AIDS – žinia pasirodė spaudoje. Praėjus parai, lapkričio 24 d., pasirodė dar viena tragiška žinia – Freddie Mercury mirė.

„Jis mirė jaunas. Nespėjęs išstorėti, išplerti, tapti tik sau svarbiu pirdžiumi. Jo gyvenimas nutrūko pačiame žydėjime – toks jis liko amžiams“, – žurnalistės L. A. Jones knygoje „Freddie Mercury. Visa biografija“ cituojamas garsenybių psichiatras Cosmo`as Hallströmas.

1991 m. lapkričio 27 d. Londone įvyko F. Mercury laidotuvės, kurias vedė zoroastrizmą (religiją, kuriai priklausė F. Mercury`io tėvai) išpažįstantis dvasininkas. Palyginti kukliose laidotuvėse dalyvavo atlikėjo šeima ir 35 artimiausi draugai, įskaitant grupės „Queen“ narius ir atlikėją Eltoną Johną.

F. Mercury`io gyvenimo draugė Mary Austin atlikėjo prašymu pasirūpino jo pelenais, tačiau kurioje vietoje jie išbarstyti, F. Mercurio mylimoji iki šiol neatskleidė. Pati M. Austin sakė šią paslaptį laikysianti iki gyvenimo pabaigos.

Net ir po mirties F. Mercury`io šlovės žvaigždė negęsta. Atlikėjas iki šiol laikomas vienu geriausiu visų laikų muzikantų ir vokalistų. 2006 m. leidinys „Time Asia“ F. Mercury išrinko vienu įtakingiausių azijiečių per pastaruosius 60 metų. 2009 m. leidinio „Classic Rock“ skaitytojai balsuodami išrinko F. Mercury geriausiu visų laikų roko muzikantu. 2008 m. žurnalas „Rolling Stone“ F. Mercury`iui skyrė 18-tą vietą visų laikų geriausių dainininkų šimtuke.

F. Mercury`io atminimas iki šiol gyvas ne tik jo dainose. Penktosioms „Queen“ nario mirties metinėms atminti Montrė miestelyje Šveicarijoje buvo atidengtas F. Mercury`iui skirtas paminklas. Montrė miestelis nebuvo pasirinktas atsitiktinai. Vieta Ženevos ežero pakrantėje, kurioje stovi paminklas, vadinama antraisiais roko legendos namais, ten atlikėjas praleido nemažai laiko, kūrė ir gyveno. Statulą miestui po atlikėjo mirties padovanojo F. Mercury`io tėvai ir grupės „Queen“ muzikantai.

Beje, 2016 m. rugsėjo 5 d., minint vokalisto 70-ies metų jubiliejų, F. Mercury`io vardu pavadintas 1991 m. atrastas asteroidas 17473. Šis asteroidas skrieja Asteroidų žiede ir yra apie 3,5 km diametro.

„Nesiruošiu tapti žvaigžde – aš tapsiu legenda“, – viena žymiausių F. Mercury`io ištartų frazių, gyvų dar ir šiandien. Ne tik šie žodžiai, bet ir jo darbai bylojo apie didžiulį užsispyrimą siekti svajonės savo dainomis užkariauti pasaulį.

Daugiau apie Freddie Mercury`io gyvenimą skaitykite čia.