Veidai

2020.11.20 10:14

Brangiausių žmonių netektis patyręs Joe Bidenas ir pats buvo prie mirties slenksčio

LRT.lt2020.11.20 10:14

Pirmos žmonos ir dviejų vaikų netektį išgyvenęs išrinktasis JAV prezidentas apie skausmą kalba be užuolankų. Jis sako, kad taip nori įkvėpti visus, kurie jaučiasi atsidūrę prie bedugnės krašto. Tiesa, ir pats J. Bidenas buvo prie mirties slenksčio, kai 1988-aisiais jam buvo operuotos dvi smegenų aneurizmos.

46-uoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu išrinktas J. Bidenas lapkričio 20-ąją mini 78-ąjį gimtadienį. Jis – vyriausias prezidentas šalies istorijoje. „Bet aš vis dar esu geros formos“, – šyptelėjo jis prieš porą savaičių CBS duotame interviu.

J. Bidenas šaliai tapo savotišku pavyzdžiu, kaip net ir po skaudžiausių gyvenimo netekčių nenuleisti rankų ir eiti į priekį. Įkvepia ir jo meilės istorija: jau daugiau nei keturis dešimtmečius ištikima J. Bideno bendražygė – žmona anglų kalbos mokytoja Jill Biden. „Aš ją labai myliu – netgi dabar, kai pamatau nusileidžiančią laiptais, mano širdis vis dar suvirpa“, – vasarą CBS sakė išrinktasis prezidentas.

Tiesa, J. Biden – antra žmona. Pirma žmona buvo studijų laikų meilė Neilia, su kuria J. Bidenas susilaukė trijų vaikų. Deja, likimas išplėšė jauną moterį iš šeimos – su vaikais važiuodama apsipirkti Kalėdoms Neilia pateko į avariją, ji ir jauniausia poros dukra, vos metukų Naomi, žuvo.

Jill prezidento gyvenime atsirado tik po trejų metų. Pora susituokė 1977-aisiais Niujorke. Kai šeimos gyvenimas stojo į vėžes, laimę apkartino J. Bideno sveikatos problemos – tuometį Delavero senatorių ėmė kankinti galvos ir kaklo skausmai. Knygoje „Promises to Keep“ J. Bidenas rašė: „Kaip žaibas trenkė didžiulis, nepakeliamas skausmas, kokio anksčiau niekada nebuvau patyręs.“ Taip jis prisiminė 1988-ųjų vasarį patirtas dvi smegenų aneurizmas.

Vašingtone J. Bidenui buvo atlikta operacija. „Tikimybė ją išgyventi buvo 50 proc., tačiau labiau gąsdino tai, kad galiu pabusti šiek tiek pasikeitęs. Galbūt turėjau kaip reikiant išsigąsti, bet jaučiausi ramus. Nebijojau mirties“, – savijautą po pirmos operacijos knygoje prisiminė jis. Netrukus buvo atlikta ir antra operacija. Abi jos buvo sėkmingos, tačiau užtruko, kol J. Bidenas vėl atsistojo ant kojų ir galėjo grįžti į Kongresą.

Tuos laikus J. Bidenas prisimena kaip visiškos izoliacijos laikotarpį. Anot jo, žmona nusprendė, kad būtina pailsėti, ir neleido bendrauti su kolegomis, priimti darbo skambučių. Kaip rašoma delawareonline.com, prezidentas Ronaldas Reaganas J. Bidenui skambino dukart, tačiau Jill užsispyrė, kad net ir šiam vyras neatsilieptų. Politikas į darbus grįžo rugpjūtį. Tąsyk jis sakė, kad pirmą kartą jaučiasi gerai pailsėjęs.

Sunkus tas metas buvo visai šeimai, ypač Jill, kuri buvo tvirčiausias vyro ramstis. Tiesa, pats J. Bidenas labiausiai jai dėkoja už tai, kad sugrąžino į gyvenimą po pirmos žmonos ir dukters netekties. Tuo metu jis kaip tik turėjo pradėti eiti Delavero senatoriaus pareigas, tad draskomas netekties skausmo senatoriaus priesaiką davė po avarijos ligoninėje besigydžiusių sūnų Hunterio ir Beau palatoje.

Nenorėdamas būti toli nuo vaikų, J. Bidenas kasdien važinėdavo iš Vašingtono į Delaverą, kad vakare galėtų pats juos užmigdyti, o ryte – pažadinti. „Dabar prisimindamas praeitį suprantu, kad kasdien namo grįždavau todėl, kad man vaikų reikėjo labiau nei jiems manęs“, – savo kalboje sakė išrinktasis JAV prezidentas.

Vyras atviras – po netekties galvoje sukosi daugybė minčių. „Nevartoju alkoholio, niekada jo negėriau. Pamenu, iš skausmo pasistačiau butelį džino, bet neprisiverčiau net gurkštelėti. Buvo ir daug juodesnių minčių, bet mane gelbėjo sūnūs“, – vasarą CNN duotame interviu prisiminė prezidentas.

Du sūnus auginantis našlys aklame pasimatyme sutiko studentę Jill Jacobs. Ji, kaip J. Bidenas rašo savo knygoje „Promises to Keep“, sugrąžino gyvenimą.

Jill pamilo ir senatoriaus vaikai. „Aš juos pamilau turbūt anksčiau, nei pamilau Joe, – šypsojosi Jill „CBS Sunday Morning“ interviu. – Kartu su berniukais ėjome į vaistinę pirkti man nėštumo testo. Jie pirmieji sužinojo, kad į pasaulį beldžiasi naujas šeimos narys, ir tai pranešė tėčiui. Būtent berniukai išrinko sesei Ashley vardą.“

Leidiniui „Time“ Jill pasakojo, kad laikais, kai vyras daug dirbo, ji turėjo galimybę užmegzti tvirtus santykius su vaikais be jų tėvo.

„Beau buvo kaip Joe, mokėjo aiškiai išdėstyti savo mintis. Hunteris – panašesnis į mane, uždaresnis ir nelabai mėgstantis kalbėti apie jausmus. Juos jis reikšdavo veiksmais. Jis apkabindavo man kaklą, padėdavo galvą ant peties ir aš suprasdavau, kad jis jaučiasi gerai. Nors iš pradžių skeptiškai žiūrėjau į santykius su žmogumi, turinčiu vaikų, greitai supratau, kaip man gera būti su berniukais“, – kalbėjo moteris.

Tiesa, laimingą šeimos gyvenimą apkartino dar viena netektis – 2015 metais smegenų auglys pražudė J. Bideno sūnų 46-erių politiką Beau.

„Sūnus krimtosi dėl manęs – prieš savo mirtį jis prašė pažadėti, kad man viskas bus gerai. Jis nenorėjo, kad netektis mane palaužtų, kad nutraukčiau tai, ką kūriau ir dėl ko dirbau visą gyvenimą. Jis žinojo, kokia man svarbi šeima“, – tvardydamas emocijas CNN sakė naujasis šalies vadovas. Jis sako, kad nenuleisti rankų jam padėjo ir žinojimas, jog praradęs viltį nuviltų visus brangius žmones, kurie juo tiki.

Ir nors sunku kalbėti apie skaudžiausius gyvenimo praradimus, jis sakosi taip norintis tapti savotišku ramsčiu tiems, kurie taip pat išgyvena netekties skausmą ir neranda sau vietos. Norėdamas padėti kitiems pamatyti tamsą netekties skausme, prieš trejus metus jis parašė knygą „Promise Me, Dad“, dedikuotą mirusiam sūnui.

Taip pat skaitykite

Populiariausi