Veidai

2020.11.10 11:41

89-ąjį gimtadienį minintis Algimantas Čekuolis – apie tai, kas nepasikartoja, ir sau įteiktą dovaną

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.11.10 11:41

„Vienintelis dalykas, kurio antrąkart neužsitepsi ant duonos ir kuris nepasikartoja, – gyvenimas. Jį reikia nugyventi pilnai“, – portalui LRT.lt sako 89-ojo gimtadienio rytą kalbintas žurnalistas, rašytojas, keliautojas Algimantas Čekuolis.

Lapkričio 10-ąją gimtadienį minintis žurnalistas ne kartą sakė, jog per dieną būtinai turi parašyti bent po eilutę. Tad ir gimtadienio rytą kalbintas A. Čekuolis atsiliepė trumpam atitrauktas nuo darbų. „Kaip tik rašau tekstą portalui LRT.lt. Esu laimingas, kad mano tekstai viešinami, nes tiesiog negaliu nerašyti – bent eilutę per dieną.

Esu kaip katinas, kuris lipa į medį – galiu tik nagais laikytis vietoje arba kopti į viršų. Juk katinas ir meška žemyn lipti nemoka. Aš toks, kaip jie“, – nuotaikingai portalui LRT.lt sako žurnalistas, paprastai atsibundantis labai anksti, apie 6 val. ryto, ir dieną pradedantis nuo šalto dušo, mankštos ir nedidelio puodelio kavos. Apie 10 val. jis įsitaiso prie stalo ir pradeda rašyti.

Nuo pat ryto žurnalistas jau sulaukė ir bičiulių sveikinimų. „Per 89 metus jau įpratau prie gimtadienių, tad prieš juos nesijaudinu. Be to, aš – ne mergina ir ne moteris, taigi nebijau savo amžiaus, atvirkščiai – juo didžiuojuosi, gerbiu ir kartais stebiuosi, kad tiek nugyvenau – porą kartų skridau lėktuvu, kuris patyrė avariją, triskart plaukiau laivu, kuris skendo, o aš vis dar čia. Mano bendraklasių ir kurso draugų jau daugelio nebėra“, – atsiduso A. Čekuolis.

Prieš pusantrų metų netekęs žmonos Editos Čekuolienės, vienišas jis nesijaučia – į jo namus neseniai atsikėlė sūnus su žmona. „Nors dukra gyvena toli, esame labai draugiška šeima. O kai sūnus atsikraustė pas mane, butas vėl nėra tuščias“, – džiaugiasi jubiliatas.

Jis sako, kad negalėtų sau leisti nuobodžiauti: „Vienintelis dalykas, kurio antrąkart neužsitepsi ant duonos ir kuris nepasikartoja, – gyvenimas. Jį reikia pragyventi pilnai“, – įsitikinęs A. Čekuolis.

O jo gyvenimas išties turiningas ir įdomus. Būdamas šešiolikos jis išvyko į Maskvą, į literatūros institutą, vėliau dvylika metų žvejybos laivuose dirbo jūreiviu, po kelerių metų tapo ir bocmanu. Kubos vandenyse gaudydamas žuvį, pramoko ispanų kalbos, tad buvo pakviestas dirbti vertėju kranto tarnyboje.

Šiandien A. Čekuolis yra geriausiai žinomas kaip legendinės televizijos laidos „Popietė su Algimantu Čekuoliu“ kūrėjas ir vedėjas bei kone dvidešimties knygų autorius. 80-mečio proga A. Čekuolis buvo pripažintas vyriausiu amžiumi televizijos laidos vedėju pasaulyje. Laidą „Popietė su Algimantu Čekuoliu“ per tuometinę Lietuvos televiziją A. Čekuolis pradėjo vesti 1995-aisiais. Su televizija jis atsisveikino po savo 85-ojo gimtadienio 2016-aisiais.

„Aš pats tokį gyvenimą susikūriau, niekas man jo nepadovanojo. Net mano tėvai nenorėjo, kad išvažiuočiau studijuoti į Rusiją, tačiau dar neturėdamas paso, būdamas šešiolikos išvykau. Norėjau anksti pradėti savarankišką gyvenimą. Jei kuo nors ir didžiuojuosi, būtent tuo, kad esu self-made man – žmogus, kurio gyvenimas ir sėkmė priklauso tik nuo jo paties“, – patikina A. Čekuolis.

Beje, dovaną sau rašytojas jau pasidovanojo – ant jo darbo stalo guli nauja jo knyga „Šiaurės pašvaistė naujagimiui“.

Popietė su Algimantu Čekuoliu.