Veidai

2020.11.09 12:30

Pirmoji JAV pora: likimo smūgių pažymėtas Joe Bideno gyvenimas ir jo šviesuliu tapusi Jill Biden

LRT.lt2020.11.09 12:30

Naujai išrinktas Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Joe Bidenas ir pirmoji ponia Jill Biden jau lyginami su buvusia JAV pirmąja pora Baracku ir Michelle Obamomis. Nors žengiantys koja kojon ir atvirai demonstruojantys tvirtą tarpusavio ryšį Joe ir Jill Bidenai dabar mėgaujasi saldžia pergale, gyvenime jiems teko atremti ne vieną skausmingą likimo atsiųstą išbandymą.

Vos 77-erių Joe Bidenas buvo išrinktas 46-uoju JAV prezidentu, jo 69-erių žmona Jill Biden socialiniuose tinkluose suskubo išreikšti paramą ir pasitikėjimą naują postą užėmusiu vyru.

„Jis bus visų mūsų šeimų prezidentas“, – tviteryje rašė Jill Biden, pasidalijusi bendra nuotrauka su savo vyru, naujuoju šalies prezidentu.

Kaip ir Baracką ir Michelle Obamas, Joe ir Jill Bidenus sieja ne vieną dešimtmetį trunkanti meilės istorija, kuria naujoji JAV pirmoji pora atvirai džiaugiasi ir viešumoje. Vis dėlto rekordiškai daug JAV gyventojų simpatijų sulaukusio prezidento ir jo žmonos šypsenos slepia ir mažiau džiaugsmingą gyvenimo pusę.

Tragiška žmonos ir dukros žūtis

1966 m., būdamas 24-erių, Joe Bidenas vedė savo studijų laikų meilę Neilia. Pora susilaukė trijų vaikų – sūnų Beau bei Hunterio ir dukrytės Naomi. Deja, likimo smūgiai sugriovė idilišką šeimos gyvenimą. 1972 m. Joe Bideno žmona su vos vienerių dukra žuvo autoavarijoje. Našliu likęs vyras liko vienas auginti du – ketverių ir trejų – sūnus.

2015 m. sakydamas kalbą Jeilio universiteto ceremonijoje, Joe Bidenas prisiminė, jog tuo metu kaip tik laukė, kol netrukus pradės eiti Delavero senatoriaus pareigas. „Kol Vašingtone samdžiau darbuotojus, sulaukiau skambučio. Mano žmona su trimis vaikais buvo išvykę apsipirkti Kalėdoms. Vilkikas su didele priekaba užmušė mano žmoną ir mano dukrą“, – Joe Bideno žodžius cituoja leidinys „Marie Claire“.

Nors berniukai išgyveno, po avarijos poros sūnų Hunterio ir Beau būklė buvo kritinė, todėl senatoriaus priesaiką Joe Bidenas buvo priverstas duoti budėdamas prie vaikų lovų ligoninėje.

Vėliau Joe Bidenas užsiminė, kad šeimą ištikusi tragedija sustiprino jo ir sūnų santykius, rašo „Marie Claire“: „Neįtikėtinas ryšys, kuris sieja mane ir mano sūnus, yra gyvenimo dovana, kurios galbūt nebūčiau gavęs, jei mums nebūtų tekę šitiek ištverti“. Beje, žuvusios Joe Bideno dukters garbei prezidento anūkė gavo Naomi vardą.

„Jill sugrąžino man gyvenimą“

Praėjus trejiems metams po tragedijos, tuomet jau senatoriaus Joe Bideno gyvenime pasirodė dar studentė Jill Jacobs. Būsimuosius sutuoktinius supažindino politiko brolis. „Ji sugrąžino man gyvenimą, – tokiais žodžiais apie antrąją žmoną Jill 2007 m. memuarų knygoje „Promises to Keep“ atsiliepė Joe Bidenas. – Ji leido man pradėti galvoti, kad mano šeima ir vėl gali būti vientisa.“

Pora susituokė 1977 m. Niujorke. Tiesa, JAV senatoriui mylimosios rankos prašyti teko net penkis sykius. „Negalėjau leisti, kad Joe vaikai netektų dar vienos motinos. Todėl turėjau būti 100 procentų tikra“, – žurnalui „Vogue“ sakė Jill Biden. Tiesa, moteris pridūrė, kad dėl savo sprendimo buvo tikra nuo pat pradžių.

Jill Biden taip pat atviravo, jog prieš sutikdama būsimąjį vyrą susitikinėjo su visai kitokiais vyrukais, o sulaukusi Joe Bideno skambučio, vietoje pasisveikinimo jo paklausė: „Iš kur gavai mano numerį?“

„Tuo metu susitikinėjau su vaikinais, dėvėjusiais džinsus, sportinius marškinėlius ir avėjusiais paprastais batais, o jis prie mano durų pasirodė vilkėdamas elegantišką švarką ir puošnius batus. Tada maniau: „Dieve, tarp mūsų tikrai nieko nebus, niekada gyvenime.“

Jis buvo devyneriais metais už mane vyresnis. Tačiau išvykome į Filadelfijoje esantį kino teatrą, kuriame žiūrėjome filmą „Vyras ir moteris“. Ten viskas ir prasidėjo“, – apie pirmąjį pasimatymą su būsimuoju vyru žurnalui „Vogue“ pasakojo Jill Biden.

Tiesa, tuo metu moteris pati išgyveno skyrybas. Ji buvo ištekėjusi už buvusio koledžo futbolo komandos nario Billo Stevensono. Skirtingais keliais pora pasuko 1975 m.

Teko laidoti ir sūnų

Nors tarp Joe ir Jill Bidenų liepsnojo meilė, likimas porai negailėjo išbandymų. 2015 m. nuo smegenų vėžio mire Joe Bideno sūnus, politikas, teisininkas Beau Bidenas. Pirmą sykį į ligoninę jis pateko 2010 m. besiskųsdamas galvos skausmu, kūno tirpimu ir paralyžiumi. Anot medikų, jį buvo ištikęs nedidelis širdies smūgis.

2013 m. jam buvo diagnozuotas smegenų vėžys. Auglys buvo pašalintas, Beau Bidenui buvo taikoma chemoterapija, tad liga kurį laiką nebeplito. Vis dėlto 2015 m., sulaukęs 46-erių, Beau Bidenas mirė.

Joe Bideno sūnaus laidotuvėse dalyvavo šalies prezidentas Barackas Obama su pirmaja ponia Michelle Obama ir dukromis Malia bei Sasha, buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas ir Hillary Clinton. „Jis buvo geras žmogus. Per 46-erius metus padarė tiek, kiek dauguma iš mūsų nepadarėme per 146-erius“, – tokiais pagarbos kupinais žodžiais apie velionį atsiliepė B. Obama.

Šiek tiek atlėgus tragedijos skausmui, Joe Bidenas negailėjo gražių žodžių, skirtų žmonai Jill Biden. „Ji mus vėl sudėliojo į vieną visumą, – rugpjūtį per Demokratų nacionalinį suvažiavimą sakė J. Bidenas, turėdamas omeny Jill įtaką jo šeimos gyvenimui po tragedijos. – Ji velniškai kieta ir ištikima.“

Į Baltuosius rūmus atsikrausto su šunimis

1981 m. Joe ir Jill Bidenams gimė dukra Ashley. Šiuo metu moteriai 39-eri, ji – JAV žinoma filantropė, Delvero teisingumo centro vadovė. Tiesa, anot užsienio žiniasklaidos, moteris mėgsta laikytis atokiau nuo visuomenės dėmesio.

Nenuostabu, jog Joe Bidenui laimėjus JAV prezidento rinkimus, internete netruko pasklisti šmaikštūs vaizdeliai. Viename jų matyti, kaip Jill Biden užstoja Joe Bideną nuo moterų, užšokusių ant scenos ir atbėgusių tiesiai prie jo. Internautai kaip mat ėmė šmaikštauti, kad už tokios moters šalies prezidentas bus tikrai saugus.

Manoma, kad eidama pirmosios ponios pareigas, Jill Biden spręs švietimo klausimus ir atnaujins paramos karių šeimoms misiją „Joining Forces“, kurią 2011 m. pradėjo įgyvendinti kartu su tuometine pirmąja ponia Michelle Obama.

Augindama vaikus Jill Biden įgijo du magistro laipsnius, o vėliau ir daktaro laipsnį švietimo srityje. Šiuo metu ji dėsto Šiaurės Virdžinijos bendruomenės koledže.

Poros gyvenime įvyko daug dalykų – du nesėkmingi Joe Bideno bandymai siekti prezidento posto, aštuoneri metai darbo viceprezidento pareigose, sūnaus Beau mirtis nuo vėžio. O dabar – sėkminga kampanija dėl Baltųjų rūmų.

„Kaip sulipdyti išdraskytą šeimą? Taip pat, kaip sulipdoma šalis. Meile ir supratimu, mažais užuojautos poelgiais. Drąsa. Nepalaužiamu tikėjimu“, – sakė Jill Biden, kalbėdama apie Joe Bideno atkaklumą negandų metu. Jos teigimu, ši savybė sieja jos vyrą su milijonais amerikiečių šeimų, kurios išgyvena pandemiją, darbo praradimą, rasinę įtampą.

Kartu su Joe ir Jill Bidenais į Baltuosiuos rūmus atsikraustys ir du keturkojai – aviganiai Champas ir Majoras. Champas išrinktojo prezidento šeimoje gyvena nuo 2008-ųjų, o Majorą šeima iš gyvūnų prieglaudos paėmė 2018 m.

Šunys Baltuosiuose rūmuose turi senas tradicijas. Barackas Obama augino portugalų vandens šunį Bo, George`as W. Bushas – škotų terjerą Barney, o Billas Clintonas – šokolado spalvos labradorą Buddy.