Veidai

2020.11.06 13:07

Jautriame klipe nusifilmavusi Stonkuvienė ragina elgtis atsakingai – nėščiajai nėra saugios alkoholio dozės

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.11.06 13:07

„Mano aplinkoje normalu, kad nėščia ar maitinanti moteris nevartoja alkoholio, tačiau bendra statistika gąsdina. Net nežinojau, kokia iš tiesų tai opi problema“, – prisipažino influencerė, dviejų vaikų mama Indrė Stonkuvienė, įsiamžinusi socialinėje reklamoje, skleidžiančioje žinią apie alkoholio vartojimo nėštumo metu pasekmes.

Penktadienį prasidėjo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) socialinė kampanija „Saugi alkoholio dozė nėštumo metu neegzistuoja“, kurios tikslas – skleisti žinią apie alkoholinio vaisiaus sindromo problematiką Lietuvoje.

Socialinėje reklamoje nusifilmavo verslininkė Erika Vitulskienė, su vyru, operos solistu Merūnu Vitulskiu auginanti du sūnus, dviejų dukrų mama, aktorė Ineta Stasiulytė bei influencerė, dviejų vaikų mama I. Stonkuvienė. Socialinis klipas pristatytas nuotolinėje spaudos konferencijoje.

Konferencijoje dalyvavo viena iš klipo herojų – I. Stonkuvienė. Moteris prisipažino, kad būdama nėščia daug ir intensyviai dirbo, tad dalyvaudama įvairiuose susitikimuose ar renginiuose sulaukdavo pasiūlymo išgerti taurę vyno. „Vieni galbūt taip elgėsi tik iš svetingumo, kiti manė, jog viena taurė – nieko blogo“, – kalbėjo ji.

Indrė prisipažino, kad kol neprisidėjo prie šio projekto, net nemanė, kad ši problema tokia opi ir aktuali. „Mano aplinkoje normalu, kad nėščia ar maitinanti moteris nevartoja alkoholio, tačiau bendra statistika gąsdina.

Todėl labai džiaugiuosi galėdama prisidėti prie šio projekto, tikiuosi, kad šis klipas pasieks besilaukiančias moteris, vaikus planuojančias šeimas ar bent jau žmones, kurie pažįsta nėščias moteris, kurios vartoja alkoholį, ir bandys jas sustabdyti, papasakos apie galima pasekmes. Juk besilaukianti moteris yra atsakinga ne tik už save, bet ir už naują gyvybę“, – sakė I. Stonkuvienė, pridūrusi, kad saugios alkoholio dozės nėštumo metu nėra.

Moteris tikisi, kad šis klipas paskatins daugiau kalbėti šia tema ir atkreipti dėmesį į opią problemą.

Anot sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, kiekvienas alkoholio lašas, išgertas nėštumo metu, gali palikti nesugrąžinamų ir nepataisomų pakenkimų vaikui, jo vystymuisi, sveikatai, ateičiai: „Kai vartojami nedideli kiekiai, ryškių apsigimimo ženklų iškart gimus vaikui pamatyti neįmanoma, tačiau vaikui augant gali atsirasti tam tikrų raidos sutrikimų.

Deja, alkoholinių gėrimų vartojimas – viena iš tokių sutrikimų priežasčių. Todėl norėtųsi palinkėti elgtis sąmoningai ne tik nėščiosioms, bet ir toms, kurios planuoja vaikus. Didžiausi pažeidimai atsiranda būtent pirmosiomis nėštumo savaitėmis. Tikiuosi, kad ši reklama padės priimti teisingus sprendimus ir susilaukti sveikų vaikų.“

Kaip rašoma SAM atsiųstame pranešime žiniasklaidai, nors Lietuvoje 2018 metais alkoholį ar narkotines medžiagas vartojo vos 0,1 proc. gimdyvių, tačiau praktikoje skaičiai yra kur kas didesni. Tą patvirtina ir Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Nadišauskienė, teigdama, jog tiksliai nustatyti, kiek moterų vartoja alkoholį nėštumo metu, yra be galo sunku, mat ne kiekviena drįsta apie tai prisipažinti.

„Nėra saugaus alkoholio kiekio nėštumo metu ir mes negalime žinoti, kaip tas alkoholio, vienoks ar kitoks, kiekis paveiks labai greitai besivystančias vaisiaus ląsteles. Šiai dienai turima statistika yra menka ir ja remiantis išvadų daryti negalime.

Žvelgiant į praktikoje pasitaikančias situacijas, Kauno klinikų Perinatologijos centre pasitaiko 1-2 apgirtusios moterys per mėnesį. Tačiau jeigu atliktume išsamų tyrimą visuose akušerines paslaugas teigiančiuose stacionaruose, tikiu, jog gautume nepalyginamai didesnius skaičius“, – teigia prof. R. Nadišauskienė.

Šiai problemai abejingos neliko ir žinomos Lietuvos mamos. Aktorė I. Stasiulytė savo prisidėjimu ji nori palaikyti visas moteris ir paskatinti jas šią bėdą spręsti ne su baime dėl galimų padarinių gyvenime, bet su meile sau ir savo vaikui.

„Aš noriu palaikyti tas moteris ir pasakyti, jog jas suprantu. Nereikia pamokslauti ar bauginti, reikia kviesti jas save pamilti. Gerti žmogus pradeda ne iš gero gyvenimo ir kaip kiekvienam alkoholikui, taip ir geriančiai nėščiai mamai būna tos akimirkos, kuomet jos sėdi vienos ir galvoja, ką jos daro su savimi, su savo kūdikiu.

Tokie lemtingi žingsniai, kaip alkoholis nėštumo metu, gimsta iš vidinių nesutarimų ir nedraugystės su pačiu savimi, tačiau skleidžiant žinią, jog viskas prasideda nuo meilės sau, nuo meilės savo kūdikiui, galime pradėti keisti šią situaciją“, – sakė ji.

Klipe nusifilmavusi savo vardo mados namų įkūrėja Erika Vitulskienė neslepia, jog ją stebina besilaukiančių moterų pasirinkimas vartoti alkoholį. Anot jos, kiekviena save gerbianti ir savo vaikus mylinti mama neturėtų taip rizikuoti vaiko ateitimi, jo sveikata ir gerove. Alkoholinis vaisiaus sindromas nėra pagydomas, tačiau jam galima užkirsti kelią tiesiog atsisakant alkoholio nėštumo metu.

„Visuomenėje sklando labai daug neteisingų mitų, be to, net kai kurie gydytojai teigia, kad mažas alkoholio kiekis nėštumo metu žalos nepadarys. Nemanau, jog kompetentingas gydytojas galėtų rekomenduoti alkoholį nėštumo metu.

Jokioje situacijoje alkoholis nėra gerai ir, manau, jog daug skaudžių, tragiškų įvykių būtų galima išvengti, jeigu laiku iš jų išimtume alkoholį. Jo vartojimas nėštumo metu yra be galo rimta problema, kurią spręsti reikia šviečiant žmones bei skatinant jų neabejingumą. Nereikia tylėti, jeigu ši problema paliečia tave ar tavo artimoje aplinkoje esančius žmones. Pagalbos yra, tik reikia norėti jos sulaukti“, – svarstė E. Vitulskienė.