Veidai

2016.02.04 08:55

Neįprastos vagystės Olandijoje: įtariama, kad grobis parduodamas rusams

15min.lt2016.02.04 08:55

Paslaptingos vagystės kelia nerimą olandų ūkininkams. Iš jų masiškai vagiami brangūs sūriai, kuriems pagaminti kartais prireikia net metų. Kaip rašo dienraštis „Die Welt“, ūkininkai jau kalba apie profesionalias sūrio vagišių gaujas, kurios nugvelbtą produkciją parduoda turtingiems rusams.

Vagys ypač pamėgę „Overjarig“ ir „Brockel“ sūrio rūšis.

Nyderlandai, kartu su Vokietija, užima pirmąsias dvi vietas pasaulyje pagal sūrio eksporto apimtis. Sūrininkystė sukrauna nemažus pinigus šioms šalimis ir dėl to sūrių vagystės atneša milžiniškus nuostolius, ypač toms sūrinėms, kurios orientuojasi į gurmanišką skonį turinčius klientus.

Nyderlandų laikraščio „NRC.next“ skaičiavimais, praėjusiais metais visoje šalyje buvo pavogtos 8,5 tonos sūrio, kurio bendra vertė siekia 90 tūkst. eurų.

„Olandų sūrininkų sąjunga“ savo narius jau paragino sustiprinti sūrio laikymo patalpų apsaugą.

„Visa tai – gerai suplanuotos vagystės“, – įsitikinusi sąjungos atstovė Irene van de Voort.

Jos teigimu, dažniausiai vagių taikiniu tampa smulkieji ūkininkai, nes jų apsauga, lyginant su didžiosiomis įmonėmis, yra daug prastesnė.

„Tai buvo ekspertai. Jie paėmė visų rūšių – pradedant „Belegen“, baigiant „Brockel“, – sūrius. Tai patys geriausi sūriai“, – laikraščiui „Dagblad van het Noorden“ skundėsi Helevo kaime ūkį turinti Ivette Noordam. Iš moters sūrinės praėjusių metų spalį buvo pavogta 200 sūrio galvų, kurių vertė siekia apie 25 tūkst. eurų.

Olandų ūkininkai įtaria, kad sūriai vagiami rusams, kurie jo negali įsigyti legaliai. Maskvai įvedus embargą vakarietiškoms prekėms, olandiškas sūris tapo itin geidžiama preke Rusijoje. Jos prekybos centruose pastaruoju metu sūriais dažnai vadinami įvairūs pigūs sūrio gaminiai.

2015 m. spalį Rusijos veterinarijos tarnyba „Rosselchoznadzor“ pareiškė, kad beveik 80 proc. šioje šalyje parduodamo sūrio nėra sūris.

Be to, Rusijos policija praėjusiais metais išaiškino vakarietiško sūrio kontrabandos tinklą, tiekusį nelegalią produkciją į Maskvos ir Sankt Peterburgo prekybos centrus.

Kol kas Nyderlandų policija jokių įrodymų, kad vagiami sūriai būtų parduodami turtingiems rusams, neturi, nes nė viena gauja nebuvo pagauta.

Kai kurie Nyderlandų ūkininkai tikina, kad po sūrio vagysčių bangos, į juos nustojo kreiptis vienas nuolatiniu buvęs klientas iš Rytų Europos.

Be to, kai kuriose sūrinėse įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, kurių užfiksuotose įrašuose matomi sūrį grobiantys vyrai panašūs į išeivius iš Rytų Europos.

„Mes galime tik spėlioti, bet Rusijoje dabar labai mažai tikro sūrio. Jį galima parduoti labai brangiai“, – sakė I.van de Voort.​

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.