Veidai

2020.10.21 19:17

Jėgas suvieniję Mamontovas ir Vaitkutė iš erzinančių daiktų sukūrė harmoningai skambantį sodą

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.10.21 19:17

Menininkė Jolita Vaitkutė bei atlikėjas Andrius Mamontovas senus telefonus pavertė muzikos instrumentais ir juos įkurdino Nacionalinėje dailės galerijoje eksponuojamoje meno instaliacijoje „Skambina“, savo forma primenančioje japonišką sodą. Čia taip pat galima pamatyti daiktus, keliančius stresą kitiems šalies kūrėjams bei atlikėjams.

Meninė instaliacija „Skambina“, organizatorių teigimu, užima 53 kvadratinių metrų plotą ir driekiasi 18 m. Savo forma ji primena tradicinį japonišką sodą ar, kaip sako J. Vaitkutė, upę, kurios vingiuose pūpso įvairūs akmenys. Čia autoriai įkurdino senus telefonus, tapusius savotiškais muzikos instrumentais – įtampą keliantys ir kiek erzinantys skambučio garsai čia susilieja į harmoningą, raminančią melodiją. Taip J. Vaitkutė ir A. Mamontovas siūlo į aplinkos dirgiklius ir į stresą keliančius daiktus pažvelgti iš ramybės taško.

„Debiutuoju kaip kūrėjas, o kur dar galima debiutuoti, jei ne Nacionalinėje dailės galerijoje“, – juokaudamas į vakaro svečius kreipėsi A. Mamontovas. Jis pasakojo, kad vieną dieną radęs dėžę senų telefonų, ėmė svarstyti, ką galėtų iš jų padaryti.

„Su Jolita susipažinome prieš kelerius metus, kai ji sukūrė plakatą Gatvės muzikos dienai. Pagalvojau, kad būtent ji mano radinį galėtų prikelti naujai, tad paskambinau ir paklausiau, ar jai reikalinga dėžė su senais telefonais“, – šyptelėjo atlikėjas.

Tokiam pasiūlymui neatsispyrusi J. Vaitkutė atskleidė, kad dueto kūrybinis procesas truko apie keturis mėnesius. Tiesa, A. Mamontovo rastoje dėžėje buvusių telefonų instaliacijai neužteko, tad trūkstamus autoriams padovanojo socialinių tinklų sekėjai. Po to telefonus reikėjo išvalyti, sutaisyti mechanizmus, kad šie vėl skambėtų.

„Jei Andrius debiutuoja kaip instaliacijų kūrėjas, galima sakyti, kad aš debiutuoju kaip muzikantė – vien pamatyti nepakanka, čia atėjus reikia įsiklausyti ir galbūt susimąstyti, – pridūrė J. Vaitkutė. – Į savo kūrinį sudėjome daiktus, kurie buvo naudojami kasdienybėje. Galbūt pasvarstysite, ar tikrai daiktai kelia stresą, ar mes patys kai kuriems jų suteikiame tokią prasmę.“

Be harmoningą sodą primenančios instaliacijos „Skambina“, Nacionalinėje dailės galerijoje galima išvysti spintą, kurioje sudėti daiktai, keliantys stresą kitiems atlikėjams, aktoriams, kūrėjams.

Ant lentynų nugulė 20 žinomų žmonių paaukotų objektų, tarp jų – apsauginė kaukė, aukštakulniai, laikrodis, stalinė lempa ir kt.

Akį traukia auksu žvilganti taurė, ant kurios pritvirtinta lentelė išduoda, kad jos savininkai grupė „The Roop“. Tai taurė, kurią šiemet Lietuvai didžiojoje „Eurovizijoje“ turėjusi atstovauti trijulė pelnė alternatyviame „Eurovizijos“ konkurse Vokietijoje, kai buvo paskelbta „Eurovizijos“ širdžių nugalėtoja. Organizatoriai išduoda, kad matematikos vadovėlį parodai paaukojo atlikėja Monika Linkytė, o aktorė Ineta Stasiulytė – vazoną, nes stresą jai kelia gėlių laistymas.

J. Vaitkutės ir A. Mamontovo instaliacija Nacionalinėje dailės galerijoje bus eksponuojama nuo spalio 21 d. iki lapkričio 15 d., lankymas – nemokamas.

Vakaro akimirkos – nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt