Veidai

2020.10.16 08:44

Istoriją apie raganą menančioje sodyboje gyvenanti Nomeda rinkdama dilgėles irgi pasijunta ragana

LRT TELEVIZIJOS laida „Beatos virtuvė“, LRT.lt2020.10.16 08:44

Viskas priklauso nuo tavo požiūrio, įsitikinusi žinoma keramikė, menininkė ir televizijos laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė, o jos požiūris visada optimistinis ir kūrybiškas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Beatos virtuvė“ ji aprodė savo gėlynais išpuoštą sodybą, kurioje, anot šeimininkės, gyveno ragana. Apie tai byloja po šermukšniu rastas „lobis“ – laiškas su užkeikimu, adresuotas nežinomai moteriai.

Sodybą turinti menininkė vaikščiodama po kiemą rodo išpuoselėtus gėlynus, tačiau paklausta, ar daug darbo reikia įdėti norint turėti gražią sodybą, N. Marčėnaitė sako, kad nėra iš tų žmonių, kurie sodyboje artų taip, kad nematytų dienos šviesos.

„Man apskritai toks būdas nepatinka. Aš nesu iš tų, kurie prievartautų dar ir visus artimuosius, gimines ir taip toliau: vaikai, atvažiuokite, privalote sutvarkyti“, – kalba ji.

Pasak sodybos šeimininkės, ši vieta susijusi su gana įspūdinga istorija. Čia gyveno moteris, kuri užsiėmė juodąja magija – niekas apie tai nežinojo, iki kol į sodybą atklydo lobių ieškotojai, kurie buvo girdėję, kad čia galėtų būti lobis.

Nomedos sodyboje kadaise gyveno ragana: po šiurpaus radinio lobių ieškotojai išsilakstė į šalis

„Yra žmonių, kurie tokios įrangos turi, kad apalptum. Čia buvo šermukšnis – į jį vasaros viduryje kalė žaibas. Šiaip šermukšnis sodinamas nuo blogųjų dvasių ir taip toliau... Ir jie būtent ten rado užkastus keistus daiktus, tūtas, kuriose buvo prilieta parafino, priberta kažkokių ryžių, dar kažko. O viduje – laiškas, kuriame buvo parašytas užkeikimas, kažkoks numeris, tarp kitko, rašyta rusiškai.

Laiškas buvo suvyniotas į kažkokios blondinės plaukus, paslapčia nakčia nukirptus, nufyrfinta jos grandinėlė ir užvyniota... Ten prirašyta, kas jai turi atsitikti, kad ji numirtų, kad turėtų būti taip ir anaip. Tie žmonės, kai tai rado, išsibėgiojo. Šito lobio jiems nereikėjo – tokia ta istorija“, – pasakoja N. Marčėnaitė.

Virtuvė yra dirbtuvė. Nėra nekūrybingo darbo. Priklauso nuo tavo požiūrio į tai. O mano požiūris visada yra optimistinis. Aš nusiteikusi kūrybingai visada, visomis aplinkybėmis ir, be to, džiugiai.

Menininkė sako ir pati kartais sodyboje pasijaučianti it ragana: „Dariau pavasarį dilgėlių sviestą. Vyras išplaukęs, keturis mėnesius jo nėra. Aš čia viena gyvenu, būnu ir baimės jausmo neturiu. Vaikštau šlaitu, tas šlaitas toks niūresnis... Vaikštau su tokiu krepšiu ir su pirštinėmis renku tas dilgėles. Apsidairiau ir pagalvojau: panašesnės į raganą už mane šią akimirką čia nėra.“

Taip pat skaitykite

Sodyboje N. Marčėnaitė ne tik džiaugiasi užsodintais gėlynais. Ji pasiskina gėlių ir iš jų daro puokštes. Tuo užsiimti, pasak pašnekovės, didžiulis malonumas. Be to, gėlės gali ir pamaitinti kūną.

„Pavyzdžiui, gaurometis. Jis yra nuostabiausias augalas dėl to, kad iš jo lapelių išeina stebuklinga arbata. Anyžinis lofantas – Lietuvoje jo dar nėra labai daug, jis yra kamanių, bičių, jos nuo jo apsvaigsta, būna kaip apsirūkiusios. Kosmėjos, melisos, penkių rūšių mėtos, rudbekijos... Iš draugų parsivežiau garbanotąjį karklelį“, – vardija keramikė.

Visi žino, kad N. Marčėnaitė kūryba minkant molį neapsiriboja – jai džiaugsmas kurti ir sodininkaujant, ir gaminant maistą.

„Virtuvė yra dirbtuvė, – įsitikinusi ji. – Nėra nekūrybingo darbo. Priklauso nuo tavo požiūrio į tai. O mano požiūris visada yra optimistinis. Aš nusiteikusi kūrybingai visada, visomis aplinkybėmis ir, be to, džiugiai.“

Kartu su vyru Vytu Palavinsku feisbuke ji įkūrė grupę „Kirvio kotas“ kulinarijos entuziastams. Prie jos prisijungė neįtikėtinas žmonių skaičius, teigia menininkė.

Į grupę susibūrę kasdienybės kulinarai gali dalytis receptais iš kirvio koto ar semtis įkvėpimo, ką naujo išbandyti virtuvėje. „Kirvio koto“ bendruomenė net buvo padariusi bendrą pikniką. 60 žmonių į iškylą atvyko nešini ne vienu ir ne dviem padėklais su įvairiausiais kūriniais, gimusiais tiesiog virtuvėje.

„Vytas dar sako: gal ne... Abejojo. Sakau, žinai, yra internetinių pažinčių, kurių gyvenime neverta pratęsti, bet čia ne tas atvejis. Tai mes tą virtualų gyvenimą perkėlėme į realybę ir tai buvo fantastiška – taip smagu. Tie žmonės nerealūs. Dar kartą galiu tik patvirtinti, kad kūrybingi žmonės ir gerai rašo, ir gerai gamina. Tiesa, kai susitikome, vos nenumiriau – kur turėtų būti tas antras skrandis?“ – juokiasi laidos viešnia.

Plačiau – spalio 2 d. laidos „Beatos virtuvė“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Taip pat skaitykite

Nomedos sodyboje kadaise gyveno ragana: po šiurpaus radinio lobių ieškotojai išsilakstė į šalis