Veidai

2020.10.14 07:08

Vyšnia ant „Šok su žvaigžde“ torto – pakėlimai: žiūrovus paperka, bet teisėjai dėl jų įspėja

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.10.14 07:08

Norėdami sužavėti žiūrovus „Šok su žvaigžde“ dalyviai iš kailio neriasi demonstruodami įvairiausius pakėlimus bei figūras, tačiau projekto teisėjai ragina nepersistengti. „Kartais šypsena, prisilietimas ar net vidinė būsena yra žymiai paveikiau už pakėlimą“, – portalui LRT.lt sakė projekte teisėjaujantis judesio mokyklos įkūrėjas Justas Kučinskas ir priminė, kuo tokie triukai gali baigtis.

„Nebegaiškite laiko su pakėlimais, dirbkite su ekspresija, nevarykite sau streso ten, kur nereikia“, – praėjusį šeštadienį J. Kučinskas kreipėsi į Eskedar ir Vykintą.

Panašių pastabų iš Linos Chatkevičiūtės sulaukė Monika Marija ir Justinas: „Jūsų pora pasirinkusi ne tą kelią, kuriuo lengviausiai pasieksite tikslą. Labai daug dėmesio skiriate pakėlimams, tačiau nemanau, kad tai yra Monikos Marijos stiprybė. Ji yra labai charizmatiška, tad buvo akimirkų, kai atliekant paprastesnę choreografiją mačiau pasimėgavimą šokiu, bet netrukus per pakėlimą pasimėgavimą veide keitė baimė. Prisiminkite, paprastume – ir stiprybė, būkite paprasti, bet charizmatiški.“

Jai antrindamas J. Kučinskas teigė, kad partneriai pernelyg ilgai repetuoja dalykus, jiems duodančius mažiausiai naudos. „Galiausiai ir tie pakėlimai nebūtinai būna geri ar estetiški. Nereikia tikėtis, kad per savaitę pavyks nustebinti“, – patarė jis.

Beje, kalbėdamas su portalu LRT.lt, J. Kučinskas akcentavo, jog natūralu, kad mokantis naujų dalykų sunku išvengti sužalojimų, mėlynių, tačiau atliekant per sudėtingus pakėlimus traumų išvengti sunkiausia.

Galbūt todėl nestebina, kad dalyviai socialiniuose tinkluose dalijasi nuotraukomis, kuriose įamžintos mėlynės. Jų išvengti nepavyko ir pirmą projekto sezoną – teniso treneris Simas Kučas buvo pasitempęs koją, skaudantį šoną teko gydyti projekte triumfavusiai Paulai.

Anot projekto teisėjo, taip nutinka todėl, kad vien tik noro atlikti gražų pakėlimą neužtenka – kūnas turi būti pasirengęs, įgijęs tam tikrų įgūdžių.

„Šok su žvaigžde“. Eskedar Maštavičienė ir Vykintas Širmas. I laida

„Svarbu žinoti, kokius žingsnius turime pereiti, kad po kelių savaičių darbo galėtume bandyti atlikti vieną ar kitą figūrą, pakėlimą. Žmogaus nervų sistema nėra pasiruošusi staigiai atlikti neįprastus, naujus judesio scenarijus. Jei per daug skubame, paprastai tai baigiasi vienokia ar kitokia trauma“, – sakė jis.

„Šok su žvaigžde“. Dovydas Laukys ir Melisa Valinovič. II laida

Vis dėlto, judesio mokytojo teigimu, Lotynų Amerikos ar standartiniai šokiai nėra ta sporto šaka, kuriai būdingos dažnos traumos. „Lėtinės patologijos išsivysto ilgus metus praktikuojant vieną ar kitą sporto šaką, kai nuolat kartojame tam tikrus judesius. Pavyzdžiui, standartinių šokių šokėjų nugara nuolat yra ekstenzijoje, o galva pasukta į šoną. Atitinkamai formuojasi žmogaus raumenynas, kūnas prisitaiko, kad tokioje pozicijoje būtų lengva išsilaikyti. Tačiau panašūs dalykai per metus nenutinka, tam reikia labai daug laiko.

Jeigu kalbame apie projektą, čia veikiau gali nutikti taip, kad dalyviai griūva ir susitrenkia, slysteli ar pasitempia. Dažniausiai traumas lemia netaisyklingi judesiai, bet iš esmės Lotynų Amerikos, standartiniai šokiai yra paremti natūraliomis žmogaus sąnarių amplitudėmis, todėl judesiai nėra nenatūralūs ir įvairių traumų turėtų nutikti mažiau“, – paaiškino projekto teisėjas ir priminė, kad gamta ambicijų nepaiso, – mūsų kūnai turi aiškias ribas, kurias reikėtų gerbti. Jo patarimas – nepersistengti ir labiau atsižvelgti į savo galimybes.

Taip pat svarbu atsižvelgti į jau patirtas traumas, kurios dėl per didelio krūvio gali vėl išryškėti, ir tai nieko bendra su šokiu gali neturėti.

„Šok su žvaigžde“. Dovilė Šeduikytė ir Edvinas Belousovas. II laida

„Geriau nedaryti dalykų, keliančių fizinį ar emocinį stresą, nes atsipalaidavus pavyks sukurti menines šokio išraiškas. Kartais šypsena, prisilietimas ar net vidinė būsena yra žymiai paveikiau už pakėlimą. Labai gerai, kai pakėlimas yra kūno įgūdis, atliekamas be jokių pastangų, bet nesu tikras, kad projekto dalyviai tokius įgūdžius jau turi.

„Šok su žvaigžde“: kokios emocijos kunkuliavo projekto užkulisiuose?

Todėl verčiau siūlau rinktis tuos išraiškos būdus, kuriais galima patraukti akį ir parodyti save. Juo labiau kad televizijos studijoje yra filmavimo kameros, galinčios parodyti stambų planą, žvilgsnį, šypseną ir pan. Linkiu nemanyti, kad pakėlimas yra būtina šokio dalis ir kad vien tai daro įspūdį“, – sakė pašnekovas. Plastika, koordinacija ir ritmiškumas, organiškas judesys – dalykai, kuriems bent jau projekto pradžioje, anot J. Kučinsko, reikėtų skirti daugiausia dėmesio.

Tiesa, J. Kučinskas pabrėžė, kad kai kurie dalyviai puikiai susidoroja su pakėlimais, ir išskyrė Vaido Baumilos ir Ievos Brigitos Riepšaitės porą.

„Šok su žvaigžde“. Vaidas Baumila ir Ieva Brigita Riepšaitė. I laida

„Matyti, kad šios poros dalyvių kūnai jau turi tam tikrų įgūdžių, yra supratimas, ką reiškia dirbti su kito žmogaus svoriu, taigi jie gali eksperimentuoti ir tai galima laikyti šios poros išskirtinumu, bet tai nereiškia, kad visi turi su jais varžytis. Pakėlimai kartais gali ir sugadinti šokį“, – pabrėžė teisėjas. Taigi, jis siūlo pagalvoti, ar tikrai verta daugiausia repeticijų laiko skirti pakėlimams mokytis.

„Man, kaip teisėjui, pakėlimas yra vyšnia ant torto, bet jei yra tik vyšnia, o tortas prastas, tai ir vyšnia neišgelbės, todėl raginčiau nesileisti į pakėlimų varžybas, nes ne vien tai svarbu“, – sakė J. Kučinskas.

Daugiau įspūdingų pakėlimų – „Šok su žvaigžde“ laidų įrašuose ir nuotraukų galerijoje.

Šok su žvaigžde II laida. Linkytės ašaros, Monikos Marijos trauma ir kiti iššūkiai ant parketo
„Šok su žvaigžde“. I laida. Pirmieji naujojo sezono porų žingsniai ant parketo

Taip pat skaitykite