Veidai

2016.01.15 19:27

Čekijoje rastas viduramžių monetų lobis

ELTA 2016.01.15 19:27

X amžiaus 700 monetų lobis rastas netoli Prahos, penktadienį pranešė Rytų Čekijos muziejaus, esančio Pardubicių mieste, spaudos tarnyba.

Anot muziejaus mokslinio bendradarbio Petro Vorelo, radinį galima drąsiai vadinti „amžiaus lobiu“, nes Vidurio Europoje „nėra tokio analogo, atsižvelgiant į rastų monetų dydį ir į tai, kaip puikiai jos išsilaikė“.

Išsamiau apie X amžiaus radinį TASS korespondentui papasakojo muziejaus direktorius Tomašas Libanekas. „Tai sidabriniai Čekijos denarai, cirkuliavę visoje Europos teritorijoje. Kiekviena moneta vidutiniškai sveria apie 0,5 gramo. Kaip mokėjimo priemonė monetos buvo plačiai naudojamos, įskaitant Novgorodo ir Kijevo Rusią, su kuriomis viduramžių Čekijos valstybė palaikė glaudžius prekybinius ryšius“, – paaiškino mokslininkas.

Lobį rado praeivis 2015 m. lapkritį, bet muziejus apie radinį pranešė tik sausį. Per 400 gerai išsilaikiusių monetų ir per 300 monetų nuolaužų, taip pat indas, kuriame jos buvo užkastos, buvo perduoti ekspertams ištirti.

Žmogui, radusiam lobį, buvo pažadėtas 2 mln. Čekijos kronų (apie 74 tūkst. eurų) atlygis.

Pagal vietos įstatymus, lobis priklauso regionui, kuriame jis buvo rastas. Monetas ketinama eksponuoti nuo 2016 m. rudens. Jos bus įtrauktos į nuolatinę numizmatinę muziejaus kolekciją Pardubicėse.