Veidai

2020.10.13 08:44

Edmundo Jakilaičio prodiusuotame filme – Vytauto Landsbergio vaidmuo: įkūnys savo senelį Joną Jablonskį

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.10.13 08:44

„1920. Didžioji diena“ – taip vadinasi Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečiui paminėti skirtas filmas, kurį antradienį išvys LRT TELEVIZIJOS žiūrovai. Filmo prodiuseris žurnalistas Edmundas Jakilaitis džiaugiasi, kad prie keletą metų brandintos idėjos įgyvendinimo prisidėjo būrys žmonių. Pasirodyti ekrane filmavimo komanda įkalbino ir profesorių Vytautą Landsbergį, – jis suvaidino savo senelį kalbininką Joną Jablonskį.

„Paprastai Lietuvos nepriklausomybės kelio pradžia mūsų sąmonėje siejama su Valstybės Taryba ir 1918 m. Vasario 16-osios Aktu. Vis dėlto ne mažiau svarbi data yra pirmojo Lietuvos Respublikos istorijoje visuotinai demokratiniuose rinkimuose išrinkto Steigiamojo Seimo susirinkimas.

1920-uosius galima vadinti partinės demokratijos pradžia: tada varžėsi partijos, o žmonės pirmą sykį visuotinai rinko parlamentą, jau nekalbant apie tai, kad Lietuva viena pirmųjų Europoje įteisino moterų galimybę dalyvauti rinkimuose, rinkti ir būti išrinktoms“, – portalui LRT.lt apie keletą metų brandintą atkuriamosios dokumentikos idėją pasakoja filmo prodiuseris E. Jakilaitis.

Iš pradžių filmą simboliškai planuota užbaigti iki gegužės – tą patį mėnesį prieš šimtą metų vyko pirmasis Steigiamojo Seimo posėdis. Vis dėlto su visais pandeminiais netikėtumais užgriuvę 2020-ieji daugelį planų sujaukė.

„Filmavimo darbus planavome atlikti per kovo mėnesį, tačiau dėl suprantamų priežasčių to padaryti negalėjome. Visgi nedidelis langas mums atsivėrė pačioje birželio pabaigoje. Tada greitai susiplanavome darbus Kauno muzikiniame teatre ir paskutinėmis birželio–pirmomis liepos dienomis viską nufilmavome.

Buvo labai intensyvus metas, kadangi per kelias dienas norėjome nufilmuoti maksimalų scenų skaičių. Nors filmavome dokumentiką, dirbome su tokiu skaičiumi žmonių, kiek pluša filmuojant kiną“, – apie filmo kūrimo užkulisius pasakoja E. Jakilaitis.

Vėliau iš autentiškus Steigiamojo Seimo laikus menančio Kauno muzikinio teatro, tuo metu vadinto Kauno miesto teatru, filmavimai persikėlė į Rumšiškes. „Miesto gatveles ir miestiečių pokalbius filmavome Rumšiškėse, kadangi 1920-ųjų Kaunas šiandien neatpažįstamas: tada dar neturėjome modernistinės architektūros ir tokio fantastiško augimo, koks vyko 3–4 dešimtmečiais, didžioji dalis Kauno pastatų tuo metu buvo mediniai.

Idealiai tinkančią miesto aikštę radome Rumšiškėse. Filme pamatysite, kaip joje vyksta miestiečių pokalbiai, kaip prie aludės mintimis apie Steigiamąjį Seimą dalijasi žydas, lietuvis ir lenkas. Norėjome atspindėti visuomenės reakciją į to meto įvykius, kadangi žinome, jog 1920 metų gegužės 15-oji, pirmojo Steigiamojo Seimo posėdžio data, Kaune buvo didelė demokratijos šventė.

Vyko eisena, miestiečiams buvo sakomos viešos kalbos ir, žinoma, visi žinojo, ką švenčia. Steigiamojo Seimo rinkimuose dalyvavo daugiau nei 90 procentų rinkėjų, tai vienas aukščiausių rinkėjų procentų pasaulyje“, – sako E. Jakilaitis.

Filmo žiūrovai ekrane išvys ne vieną puikiai pažįstamą veidą. Gabrielę Petkevičaitę-Bitę įkūnija aktorė Jūratė Onaitytė, Antaną Smetoną – Vainius Sodeika, Juozą Tumą-Vaižgantą – Ramūnas Cicėnas, Mykolą Romerį – Almantas Šinkūnas, be jų, filme pasirodys dar gausybė aktorių. Bene labiausiai filmavimo komanda didžiuojasi tuo, kad ekrane pasirodys ir politikas profesorius V. Landsbergis.

„Ypač didžiuojamės, kad mums pavyko įkalbėti nusifilmuoti profesorių V. Landsbergį. Jis vaidina savo senelį garsiausią Lietuvos kalbininką Joną Jablonskį. Gegužės 15 d. Steigiamajam Seimui priėmus Lietuvos Nepriklausomybės aktą, vienbalsiai buvo balsuojama atsistojimu. Posėdyje dalyvavęs J. Jablonskis dėl ligos tada jau sėdėjo rateliuose.

Seimui, galima sakyti, jau antrą kartą paskelbus Nepriklausomybę – pirmą kartą ji buvo paskelbta Vasario 16-ąją, – visų nuostabai, J. Jablonskis atsistojo iš neįgaliojo vežimėlio ir ėmė ploti. Tai buvo tikrai įspūdinga akimirka, kurią išvys ir filmo žiūrovai“, – pasakoja E. Jakilaitis.

Dokumentinio filmo pasakotojo vaidmuo atiteko filmo scenarijaus autoriui istorikui Alfonsui Eidintui. „Jis atliko ne tik pagrindinį pasakotojo, bet ir antraplanį vaidmenį, kuriame, perrengtas fotografu, Steigiamajame Seime fiksavo svarbias istorines akimirkas. Taigi, dabartinis pasakotojas tarsi laiko mašina nusikels į to meto istorinius įvykius“, – sako filmo prodiuseris.

Netrukus pasirodysiančio filmo su nekantrumu laukia ir savanoriai, dalyvavę masinėse scenose. Sukviesti būrį norinčiųjų padėjo kvietimą prisidėti prie filmavimų sirgaliams išplatinęs Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubas, prie filmavimų prisidėjo ir Lietuvos kariuomenės vyrai bei moterys.

„Į filmavimus buvo atvykę keletas žmonių iš Seimo Spaudos tarnybos, – juk ši data svarbi ir mūsų Seimui. Išties nestokojome savanorių, visi buvo geranoriški. Manau, tikrai pavyko atkurti autentišką atmosferą, pradedant simbolika ir rūbais, baigiant bendra nuotaika“, – džiaugiasi E. Jakilaitis.

Jis su komanda yra kūręs nemažai dokumentinių filmų: praėjusiais metais pasirodė „Stovintys priešaky“ apie tarpukario ir naujųjų laikų Lietuvos prezidentus, dviejų dalių dokumentinis filmas apie nepriklausomybės kovas ir kt. Vis dėlto „1920. Didžioji diena“, anot E. Jakilaičio, bus bene sudėtingiausias iš visų.

„Kiekviena dokumentika būna skirtinga. Ši išskirtinė tuo, kad galėjome filmuoti autentiškame pastate, kuris išoriškai nė kiek nepakitęs, tad pakako jį papildomai dekoruoti. Kauno muzikinio teatro salė, nors ir rekonstruota, taip pat autentiška. Todėl vaizdas, kuris buvo prieš šimtą metų, mažai tesiskyrė nuo to, ką žiūrovai išvys mūsų filme“, – pasakoja E. Jakilaitis.

Režisieriaus Andriaus Lygnugario filmą „1920. Didžioji diena“ žiūrėkite antradienį, spalio 13 d., 21.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt