Veidai

2020.10.11 20:20

Gyvenimo smūgiai Dalios Teišerskytės nepalaužė: mama išmokė atskirti, kada jaudintis neverta

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.10.11 20:20

Visuomenės veikėja Dalia Teišerskytė puikiai žino, ką reiškia, kai širdis dūžta į šipulius, bet ji žino ir tai, kad širdis visada atsigauna. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ poetė svarsto, iš kur turi tiek stiprybės: ar sustiprėti padėjo išgyvenimai, ar sibirietiška vaikystė ir jaunystė, o gal tai genai ar žemaitiškas charakteris.

Po 30 santuokoje nugyventų metų su vyru išsiskyrusi moteris šio įvykio nevadina skausmingiausiu – kur kas labiau gėlė širdį netekus pačių artimiausių žmonių.

„Mano širdis skilinėjo 10 kartų mažiausiai. Prasidėjo nuo to, kad netekau tėvo, paskui – mamos, paskui – vieno brolio, kito, trečio, sesers... Tai kur kas didesni skausmai ir širdies plyšiai nei skyrybos. Man vyrą Dievas davė ir atėmė. Tai nėra artimiausia giminė“, – kalba pašnekovė.

Psichologai teigia, jog skyrybos – viena iš didžiausių psichologinių traumų. Pasak D. Teišerskytės, tai tikrai didelis skausmas, kurio metu jaučiama ir gėda, tačiau tai įvyko prieš 10 metų – moteris gręžtis į atgal nebenori.

„Plyšta širdis“ – ne tik graži metafora: streso sukeltas skausmas toks pat kenksmingas

„Aš nenoriu prie to grįžti. Praėjo jau 10 metų. Mano širdis nebeplyšta, neskilinėja, nebent kai suserga vaikai ar kai kažkas negerai anūkams.

Tai yra nė kiek ne mažesnis skausmas – galbūt netgi didesnis už fizinį, todėl kad tada dalyvauja visas kūnas – skauda visur. Esu tikrai labai daug kartų pajutusi, kaip širdis plyšta iš skausmo. Bet taip surėdytas pasaulis, kad Dievulis leidžia jai atsigauti. Nėra taip baisu, kaip atrodo. Man Dievulis davė labai daug stiprybės. Nežinau, ar sustiprėti padėjo tie išgyvenimai, ar sibirietiška vaikystė ir jaunystė, ar tai genai, ar dėl to, kad aš žemaitė, bet aš labai daug pakėliau“, – atvirauja laidos viešnia.

Kai man paskambino ir pasakė, kad taip atsitiko, važiavau iš darbo namo, sustabdžiau mašiną, nusileidau į tokį griovį ir klykiau, rėkiau. Taip rėkiau – ir išrėkiau. O paskui susivaldžiau, žinojau, ką reikia daryti.

Ji džiaugiasi turėjusi labai stiprią mamą – būtent ji išmokė dukterį, kad mažos nelaimės atitolina dideles. „Aš niekada nestresuoju dėl niekų. Tarkime, važiavau į turgų pirkti gėlių, madam su juodu automobiliu įvažiavo į mane. Ji išlipo pilna arogancijos, maždaug, tu čia su tokia prasta mašina... Bet ji pamatė, kad aš šypsausi ir nesiruošiu jai duoti varžtu per galvą. Iš karto stresas nueina – reikia mokėti atskirti, kada reikia streso, o kada nereikia kreipti dėmesio“, – tikina poetė.

Ji laikosi tokios minties, nes gyvenime nuolat atsitinka įvairiausių nelaimių. Laidoje D. Teišerskytė prisiminė, kaip vieną dieną staiga sužinojo netekusi sesers.

„Grįžtu naktį iš kelionės, pareinu namo, vaikas nemiega. Sakau, 2 val. nakties, kodėl tu nemiegi? Jis mane apsikabina iš nugaros: Danulytė mirė, tavo sesuo. Regis, turėčiau nugriūti, apalpti, bet Dievas davė stiprybę panešti. Ji numirė labai gražiai, lengvai. Visą gyvenimą rūkė. Tą vakarą vyrui sako: žinai, einu sutrauksiu paskutinį cigariuką ir eisime miegoti. Vyras žaidė kompiuteriu ir išgirdo bildinkšt. Galvojo, numetė kokį vazoną, o vietoje vazono Danelė pati...

Duok Dieve, kiekvienam taip lengvai išeiti, žinoma, ne taip anksti. Ji buvo už mane 10 metų vyresnė, bet niekada niekuo nesirgusi. Kaip kam duota... Kaip aš reagavau į vieno artimo žmogaus nelaimę? Kai man paskambino ir pasakė, kad taip atsitiko, važiavau iš darbo namo, sustabdžiau mašiną, nusileidau į tokį griovį ir klykiau, rėkiau. Taip rėkiau – ir išrėkiau. O paskui susivaldžiau, žinojau, ką reikia daryti“, – sunkiais prisiminimais dalijasi visuomenės veikėja.

Jei sėdėsi visą gyvenimą tame griovyje, problema neišsispręs, o be tavęs jos neišspręs niekas – šitą reikia žinoti, priduria D. Teišerskytė.

Plačiau – rugsėjo 22 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

„Plyšta širdis“ – ne tik graži metafora: streso sukeltas skausmas toks pat kenksmingas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt