Veidai

2020.09.30 20:59

Piligriminio žygio akimirkas į knygą sudėjusį Juozą Gaižauską sveikino būrys kolegų aktorių

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.09.30 20:59

„Kelyje nesvarbu tavo amžius, išsilavinimas ar užimamos pareigos,“ – kalbėjo aktorius Juozas Gaižauskas, pristatydamas savo knygą „Dievas su šlepetėmis“, į kurios puslapius sudėjo gyvenimą keičiančias patirtis, surinktas einant piligriminiu keliu .

„Aš niekada nesiruošiau rašyti knygos. Po to, kai nuėjau savo kelią ir grįžau, aš labai ilgai neleidau sau rašyti. Aš tiesiog nerašiau tiek ilgai, kiek galėjau“, – į knygos pristatymo svečius kreipėsi J. Gaižauskas.

Pirmiausia jis dėkojo savo šeimai – žmonai ir dukrai. „Man šiandien didelė šventė. Ir ne dėl to, apie ką pagalvojote. Šiandien – mano dukters gimtadienis, – kalbėjo jis, skyręs dukrai jautrius žodžius. – Labai myliu savo šeimą ir noriu padėkoti – be jos knygos nebūtų. Jūsų buvimas šalia kai ėjau savo kelią, kai rašiau šią knygą, kai buvau pavargęs man yra labai svarbus. Jūs visada buvote šalia, tad ačiū jums.“

Jis taip pat dėkojo kolegoms aktoriams, kuriuos vadino didele savo gyvenimo dalimi ir žmonėmis, į kuriuos gali atsiremti tokią jautrią sau akimirką. O palaikyti kolegos J. Gaižausko jų susirinko gausus būrys: Emilija Latėnaitė, Eimutis Kvoščiauskas, Sakalas Uždavinys, Vaidotas Martinaitis, Gabija Jaraminaitė, Austėja Lukaitė, Jovita Balčiūnaitė ir kiti.

Dešimtis vaidmenų teatre, kine ir televizijoje sukūręs aktorius kaip rašytojas debiutavo po žygio Šv. Jokūbo keliu. Tad ir knygos pavadinimas, anot autoriaus, nėra atsitiktinis. „Knygoje Dievas iš tiesų mūvi šlepetes, pamatysite“, – intrigavo jis.

Tiesa, aktorius patikino, kad tai nėra autobiografinis kūrinys, veikiau romanas: „Rašiau pirmuoju asmeniu, kad skaitytojas pats susitapatintų su tuo keliautoju. Nors žinoma kad jis yra lietuvis (nes aš esu lietuvis ir rašau kaip lietuvis), jis tarsi neturi profesijos, amžiaus, išsilavinimo, nes kelyje tai nėra svarbu, nė vienas ten sutiktas nepasakoja apie savo veiklas ar uždirbtus milijonus. Ir iš tiesų kai kurie dalykai nutikę knygoje, išgyventi tik mano vaizduotėje.“

„Aš nesitikėjau, kad Camino toks didis, – prisipažino J. Gaižauskas. – Man regis, aš tik pravėriau kelio uždangą, yra daugybė dalykų, kuriuos suvoksiu tik po kurio laiko. Kitiems gal prireiks ir viso gyvenimo.“

Nuėjęs 800 kilometrų pėsčiomis, Juozas patyrė, kad kelias nuolat kalba su keliautojais. Tai vyksta net ir tada, kai tau atrodo, kad tai tu kalbi su keliu. „Jei jo klausai, jis atveria paslaptis. Ne akimirksniu, ne tik paklausius, – sakoma: jei pradėjai galvoti apie Kelią, vadinasi, jau esi Kelyje, – sakė aktorius. – Ši knyga – mažytis gerumo himnas. Jis tylus, skaudus, jautrus, gal ir juokingas, bet be jokios abejonės – tikras iki pačių širdies gelmių. Tai pasakojimas apie mažuosius, kurie neretai būna patys didžiausi. Ir jei tada, kai žmonės knygą perskaitys, sušvis bent kruopelytė vilties, gerumas bus laimėjęs, o aš – labai laimingas.“

Ar Camino jis rado, ko ieškojęs? Aktorius šypsosi: „Aš tik ėjau nusilenkti Šv. Jokūbui, kurio palaikai ilsisi Santjago de Kompostelos katedroje. Klausiate, ar radau? Neabejoju, jog atsakymą patys surasite knygoje“.

Beje, pavasarį lankydamasis LRT RADIJUJE, laidoje „Laimės dieta“ aktorius pasidalijo savo įspūdžiais iš piligriminės kelionės. Tąkart jis pasakojo, kad mintis leistis į žygį nebuvo spontaniška – apie tai aktorius galvojo penkerius metus. Kelias, anot J. Gaižausko, išmoko mėgautis akimirka – tokių akimirkų, kurios nutinka kelyje, daugiau gali niekada nepasikartoti, įskaitant ir pamatytus vaizdus, kuriems kartais nėra jėgų ir nufotografuoti.

„Būni toks pervargęs, taip viską skauda... Pavyzdžiui, porą dienų teko nueiti po 50 kilometrų pusiau kalnais – tai perkrovos, kurios nepamatuotos, nesi tam pasirengęs. Tada kenčia kūnas, pradeda viską skaudėti. Neturi jėgų išsitraukti fotoaparato, bet sustoji prie kokio nors skardžio, žiūri į tą vaizdą ir supranti, kad joks fotoaparatas niekada neužfiksuotų to nuostabaus vaizdo, kurį tu matai“, – tąkart pasakojo aktorius.

Knygos „Dievas su šlepetėmis“ pristatymo akimirkos – nuotraukų galerijoje.

Taip pat skaitykite