Veidai

2016.01.12 10:32

Prisistatė pirmasis „Eurovizijos“ nacionalinės atrankos dalyvių aštuonetas

Miglė Talalytė, LRT.lt 2016.01.12 10:32

Antradienio vakarą įvyko pirmosios „Eurovizijos“ nacionalinės atrankos filmavimas. Savo kūrinius pristatė aštuoni šalyje gerai žinomi dainininkai ir muzikos pasaulio naujokai, tačiau į tolimesnius etapus keliaus tik penki iš jų.

Šiais metais dalyviai suskirstyti į du divizionus. Pirmajame divizione – 16 dalyvių, kurie į atranką atvyko su savo ar kompozitorių kurtomis dainomis, šis divizionas suskirstytas į du pogrupius. Antrąjį divizioną sudaro dainininkai, neturintys konkursinių kūrinų.

Dalyvius vertino keturių asmenų komisija: aktorė Dalia Michelevičiūtė, „Lietuvos ryto“ muzikos apžvalgininkas Ramūnas Zilnys, LRT OPUS vadovas Darius Užkuraitis ir režisierius Donatas Ulvydas. Atlikėjų pasirodymus stebės ir užsienio ekspertai.

Pirmoji į sceną žengė Vaida Kalkauskaitė, pasirinkusi „Alice Way“ slapyvardį.  Dainininkė prisistatė su Leono Somovo studijoje gimusiu kūriniu „Hero“. Komisija pirmajai dalyvei kritikos negailėjo. „Atlikėja atrodė labai gražiai. Kalbant apie muzikinę pusę, man tai kažkiek priminė pernykštį Latvijos atstovės Aminatos pasirodymą. Latvijos pasirodymas buvo labai įsimintinas, šis buvo taip pat neblogas, bet kažkas pakišo koją, trūko užtikrintumo. Daina praskambėjo labai tolygiai, kulminacijos nepasiekė. Elektroninę muziką mėgstu, bet nežinau, ar „Eurovizijoje“ dar kartą gali sužibėti tokio paties pobūdžio daina“, – sakė D. Užkuraitis.

Jam antrino ir D. Ulvydas: „Pritariu dėl dainos lygumo, be to, jautėsi jaudulys, bet manau, kad žiūrovai bus atlaidūs, nes tai – pirmas vakaro pasirodymas. Lietuvos kontekste man ši muzika priimtina, bet Europos masteliu parako pritrūko.“

Dovydas Petrošius atliko kūrinį „Starlight“. „Nedrąsus bandymas. Pasigedau tarpusavio ryšio tarp atlikėjų, viskas neišaugo į bendrą produktą. Gerai pagalvokite apie sceninį judesį ir, ypatingai, apie adresatą“, – patarimus jaunam atlikėjui dalijo D. Michelevičiūtė.

D. Užkuraičiui pritrūko kūrinio išskirtinumo. „Pirmas blynas nėra prisvilęs, bet mes kalbame apie „Euroviziją“, kur dalyvauja 43 šalys, turinčios 43 dainas. Reikia kažkuo išsiskirti, nupirkti žiūrovą, kad jis imtų ir balsuotų. Tai – smagi pop dainelė, bet nemanau, kad ji galėtų atstovauti „Eurovizijoje“, – tikino jis.

R. Zilnio nuomone, toks kūrinys laimėti atranką į „Euroviziją“ galėtų nebent Kazachstane ar San Marine, kuris neranda kitų atlikėjų ir trečius metus siunčia tą patį atstovą. Muzikos apžvalgininko manymu, dainininkas nėra užaugęs iki didžiosios „Eurovizijos“ scenos.

Tretieji į sceną žengė grupės „Behind The Moon“ nariai. Grupės vokalistė Ugnė Smile kitoje atrankoje dalyvaus ir kaip solistė. Dainos metu scenoje plevėsavo baltos, juodos ir raudonos spalvų vėliavos, o grupės nariai patikino, kad nusipirko dalį Mėnulio žemės ir šios vėliavos yra tos žemės simbolika.

„Ugnė yra dalyvavusi „Eurovizijos“ atrankose prieš keletą metų. Ši atlikėja auga ir keičiasi, ji yra ištikima senosioms vertybėms, ji visada savo naujus kūrinius į radijo stotis atneša pati. Tos senosios vertybės atsispindi ir jos kūryboje. Tai, ką ji daro, yra senamadiška, šis kūrinys – taip pat. Mano akimis, buvo šiek tiek pervaidinta ir persistengta pasirodymo pabaigoje“, – kalbėjo R. Zilnys.

Jam pritarė ir D. Užkuraitis: „Ši daina – pakankamai senamadiška, kita vertus, Suomija į „Euroviziją“ atveža ne pirmo šviežumo metalą, ir visai neblogai pasirodo. Man rokas yra laisva muzika, o žiūrint pasirodymą matėsi, kad jūs vaidinate. Kita vertus, čia „Eurovizija“, per visus pasirodymus ten reikia elgtis taip pat. Bet jūsų pozityvas ir energija man patinka.“

Gerų žodžių jaunai atlikėjai negailėjo režisierius D. Ulvydas. „Tai buvo atgaiva po pirmųjų dviejų pasirodymų. Tai, ką jūs darote, yra verta scenos ir teikia vilčių. Su dideliu nekantrumu lauksiu jūsų solinio pasirodymo“, – patikino jis.

Puikiai Lietuvoje žinoma atlikėja Erica Jeniings „Eurovizijos“ konkursui pati sukūrė dainą „Leading Me Home“.

„Tokiems žmonėms kaip E. Jennings ar D. Montvydas patarinėti labai sudėtinga, nes jie yra buvę „Eurovizijoje“ ir numano, ko ten reikia. Be to, jie turi daugybę gerbėjų šalyje. Aš, kaip muzikantas, visada balsuosiu už muziką. Šįkart scenoje nebuvo šou, bet buvo muzika. Erica ir pritariantieji vokalistai dainavo fantastiškai“, – teigė D. Užkuraitis.

Jo manymu, minimalus pritarimas leido grožėtis atlikėjos balsu, tai buvo labai gražus, stilingas muzikinis pasirodymas.

„Labai graži daina, nežinau, ar labai euroviziška. Tokios gražios, jautrios dainos, „Eurovizijoje“ paskutiniu metu susiejamos su kokia nors socialine tema. Pasiklausęs šios dainos teksto tikriausiai scenos fone norėčiau matyti pabėgėlių veidus, nes ši tema – labai jautri ir aktuali pasauliui. Mano manymu, tai – daina apie bangas ir sunkumus, kuriuos įveikti pasiryžę namo norintys grįžti žmonės“, – kalbėjo R. Zilnys.

O D. Ulvydas tikino, kad ši daina jam priminė šv. Kalėdas. „Iš keturių pasirodymų tai buvo pirmasis, mintimis nukėlęs į Švediją. Kad laimime, nemačiau, bet kad esame finale ir gerai įvertinti – tikrai taip“, – sakė režisierius.

D. Michelevičiūtės nuomone, tai – puiki ir labai jautri daina, sujaudinanti iki sielos gelmių. „Kaip ir kiekvienas geras meno kūrinys, šis pasirodymas įgauna universalią prasmę ir sujaudina asmeniškai", – tikino aktorė.

Anksčiau dainininkės Mios pritariančiąja vokaliste buvusi Elena Jurgaitytė nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje pasirodė kaip solistė su daina „I Won‘t Come Back“.

„Eurovizijoje labai svarbu pasirodymo laikas – jei atlikėjas į sceną turi žengti po stiprios dainos, publiką sudominti būna labai sunku. Šiuo atveju Elenai teko pasirodyti po tyros ir gražios E. Jennings dainos. Tas šokėjų grimas pasirodė stipresnis už dainą. Pati daina manęs neužkabino, pasirodymą žiūrėjau abejingai“, – sakė D. Užkuraitis.

D. Ulvydas taip pat pripažino, kad jo neįtikino grimas ir daina, o D. Michelevičiūtė patarė geriau apgalvoti aprangą.

Iš Londono atvykęs Vlad Max  atliko specialiai jam parašytą dainą „Don‘t Wanna Let it Go“, tačiau nei vieno komisijos nario jo atlikimas nesužavėjo.

R. Zilnys patikino, kad atlikėjui trūksta vokalo tvirtumo ir intonavimo. Jam pritarė ir D. Užkuraitis, sakydamas, kad šiam dainininkui į didžiąją sceną lipti yra šiek tiek per anksti ir rekomendavo susirasti gerą pedagogą. D. Michelevičiūtė teigė, kad ši daina nuskraidino ją į praėjusį amžių ir diskotekų laikus.

Atlikėja Agnė Šiaulytė, pasivadinusi „Petunija“, eurovizinį kūrinį „Tomorrow“ sudėliojo kartu su prodiuseriu Viliumi Tamošaičiu-Gerai Gerai. „Nežinau, kas atsitinka, bet kartais per pasirodymus pradedama žiūrėti į pritariamuosius vokalistus. Būtent taip man nutiko šį kartą. Kažko pritrūko, tai buvo lokalus, vienkartinis pasirodymas, kuris dėmesio nesukaustė“, – kalbėjo režisierius.

R. Zilnys pasidžiaugė, kad jau pirmojoje „Eurovizijos“ atrankoje užderėjo elektroninės muzikos kūrinių. Kaip teigė muzikos apžvalgininkas, jam daina patiko, bet euroviziniame kontekste ji pranyktų.

„LRT OPUS ši daina tikrai gali skambėti, bet „Eurovizijos“ dainų kontekste man ši daina keltų dvejones. Kažko pritrūko, nes atlikėja į save dėmesio nesukoncentruoja“, – kalbėjo D. Užkuraitis.

Paskutinis pirmojoje nacionalinėje atrankoje į sceną žengė Donatas Montvydas, atlikęs užsienio autorių dainą „I‘ve Been Waiting for This Night“.

„Niekšai švedai moka kurti dainas. Iš šio vakaro dainų, tai – labiausiai eurovizinė“, – patikino D. Užkuraitis.

D. Ulvydas pastebėjo, kad D. Montvydas yra išlepinęs savo gerbėjus gerais pasirodymais, dėl to šįkart jam pritrūko išpildymo. Daugiau vizualizacijų norėjosi ir aktorei D. Michelevičiūtei. O R. Zilnys nevyniojo žodžių į vatą ir rekomendavo atlikėjui per daug nepasitikėti savo jėgomis.

„Donatas atėjo į šią atranką su vienu labai aiškiu tikslu, jis nori laimėti. Jo šansai neblogi, nes jo atliekama daina – visiškai eurovizinis standartas. Mano akimis, tai – net geresnis kūrinys, nei tas, kurį jis turėjo prieš keletą metų. Bet per didelis pasitikėjimas savimi gali pakišti koją. Norint su šia daina laimėti „Eurovizijos“ atranką, reikia šaudyt iš visų patrankų netempiant gumos“, – teigė muzikos apžvalgininkas.

Pirmąją nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos transliaciją stebėkite jau šį šeštadienį 21 val. per LRT TELEVIZIJĄ.