Veidai

2020.09.29 19:45

Neeilinis vizitas: pirmųjų porų įvaizdyje užkoduotos žinutės apie dvasinę darną ir vienybę

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.09.29 19:45

Žinutę dažnai siunčia ne tik žodžiai, bet ir nežodinė kalba, tad nenuostabu, jog oficialiuose vizituose dalyvaujantys šalių vadovai ir pirmosios ponios dėmesio sulaukia ne tik dėl aptariamų klausimų, bet ir dėl įvaizdžio. Anot įvaizdžio kūrimo konsultantės, Lietuvoje susitikusios Prancūzijos ir Lietuvos pirmosios poros šiuo klausimu bylojo apie eleganciją, dvasinę sąjungą ir dermę su vedamu dialogu.

Apranga – kaip svarbi žinutės dalis

Pirmadienį Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė sutiko istorinio vizito svečius. Pirmą sykį po beveik dvidešimties metų į Lietuvą atvyko Prancūzijos vadovas. Nusileidę Vilniaus oro uoste, Emmanuelis Macronas ir pirmoji šalies ponia Brigitte Macron atvyko į prezidentūrą, vėliau dalyvavo iškilmingoje vakarienėje Valdovų rūmuose.

Jau tapo įprasta, kad ne mažesnio dėmesio už šalies vadovų dialogą sulaukia jų bei pirmųjų ponių viešojoje erdvėje demonstruojamas įvaizdis. Tiek etiketo žinovai, tiek neverbalinės komunikacijos tyrėjai sutaria, kad, siekiant perduoti žinutę, už ištariamus žodžius ne mažiau svarbūs nežodinės kalbos elementai.

„Pasak nežodinės kalbos tyrinėtojo Alberto Mehrabiano, siunčiant žinutę, daugiau kaip 50 procentų jos turinio perduoda neverbaliniai elementai: laikysena, kūno kalba, balso tembras, išvaizda, – LRT.lt aiškina įvaizdžio kūrimo konsultantė, knygos „Dalykinės išvaizdos vadovas“ autorė Alvyda Jasilionytė. – Pirminę informaciją esame įpratę priimti ir viską tarsi skenuoti vaizdiniais. Natūralu, kad mūsų drabužiai vienaip ar kitaip, tačiau visada kalba, formuoja tam tikrą nuomonę, nuotaiką, siunčia pranešimą.“

Nuo pat pradžių demonstravo eleganciją

Pasak A. Jasilionytės, Prancūzijos prezidentas E. Macronas ir pirmoji ponia B. Macron nuo pat atvykimo į Lietuvą pasirinkta apranga demonstravo pagarbą klasikai. Išlipdama iš lėktuvo, pirmoji Prancūzijos ponia, A. Jasilionytės nuomone, vilkėjo patogų, puikiai derantį kelioninį ansamblį: juodas kelnes, tos pačios spalvos palaidinę, buvo apsigaubusi tamsiai mėlynos spalvos, diktuojančios autoritetą, paltu.

Daugiau dėmesio sulaukė šalių vadovų susitikimas prezidentūroje, kur tiek B. Macron, tiek pirmoji Lietuvos ponia D. Nausėdienė pasirodė vilkėdamos panašios spalvinės gamos derinius.

„Pirmosios ponios greičiausiai iš anksto nesiderino ir netikėtai pasipuošė panašios spalvos suknelėmis. Tai gali byloti ir apie jų susitapatinimą dvasiniu lygmeniu, ir apie žengimą koja kojon su šiandienės mados tendencijomis.

Kaip žinia, šviesesnė mėlyna spalva simbolizuoja ramybę ir projektuoja pasitikėjimą, atsakomybę. Klasikinė mėlyna reiškia stiprybę, autoritetą, stabilumą – tokios spalvos kostiumus vilkėjo abiejų šalių prezidentai“, – įžvalgomis dalijasi A. Jasilionytė.

Kai kam į akis krito, kad ponia B. Macron prezidentūroje nenusivilko palto. Vis dėlto A. Jasilionytė sako nusižengimų etiketui čia neįžvelgusi.

„Reikia nepamiršti, kad svečiai į Lietuvą atvyko iš piečiau esančio krašto. Galbūt 20 laipsnių temperatūra mums primena vasarą, tačiau iš šiltesnių zonų atvykusiems žmonėms gali būti tiesiog šalta.

Beje, dėmesio sulaukė ir prezidentas E. Macronas, vilkėjęs kostiumą su liemene. Trijų dalių kostiumas atitinka klasikinį, elegantišką stilių, o liemenė dar ir šildo, todėl toks pasirinkimas žvarbesniu oru yra tikrai priimtinas“, – komentuoja A. Jasilionytė.

Įvaizdis derėjo su dialogo turiniu

Įvaizdžio kūrimo konsultantė atkreipė dėmesį ir į prezidentų atvykimą į prezidentūrą, pasisveikinimą. Abu prezidentai į salę įėjo sinchroniškai, o tai gali rodyti jų bendrystę, svarsto A. Jasilionytė. Jos dėmesį patraukė ir E. Macrono pasisveikinimas suglaudus delnus, primenantis Rytų šalių kultūrinius papročius.

„Šis pasisveikinimo ir atsisveikinimo gestas turi gilesnę prasmę, tai tarsi dvasinės ramybės demonstracija. Žinome, kad ir katalikų maldoje suglaudžiami delnai. Šis gestas tarsi simbolizuoja nuoširdumą, ramybę: atvykstu su nuoširdžia pagarba ir atsinešu ramybę, ja dalijuosi su jumis“, – įžvalgomis dalijasi A. Jasilionytė.

Po susitikimo prezidentūroje Valdovų rūmuose vykusioje šventinėje vakarienėje, kuri prezidento G. Nausėdos kvietimu buvo surengta Prancūzijos pirmajai porai, B. Macron ir D. Nausėdienė pasirodė pakeitusios įvaizdį.

„B. Macron įvaizdis buvo kontrastingas ir įsimintinas, ji baltos spalvos detales derino su juodos spalvos elementais. Kaip žinoma, baltos ir juodos derinys – klasika, elegancija. Balta spalva simbolizuoja tyrumą, švarą, juoda – jėgą“, – komentuoja A. Jasilionytė.

Pasak įvaizdžio kūrimo konsultantės, tiek tarp G. Nausėdos ir E. Macrono įvaizdžio, tiek tarp šalių vadovų dialogo galima įžvelgti dermę. „Valdovų rūmų vakarienėje nė vienos šalies prezidentas neryšėjo kaklaraiščio, o tai rodo darnos, buvimo drauge, susitarimo ieškojimą. Panašus buvo ir jų dialogas – prezidentai kalbėjo apie stiprią šalių bendrystę“, – pastebėjimais dalijasi A. Jasilionytė.

Antradienį, paskutinę oficialaus vizito Lietuvoje dieną, pirmosios Prancūzijos ir Lietuvos ponios lankėsi MO muziejuje. D. Nausėdienė atvyko vilkėdama tamsiai mėlynos spalvos kostiumą su kelnėmis ir prie jo priderintą skrybėlę, B. Macron buvo pasipuošusi juoda suknele ir tokios pačios spalvos paltu, abi ponios avėjo aukštakulnius.

„Abiejų šalių pirmosios ponios šį kartą taip pat atrodė elegantiškai. Beje, MO muziejus yra erdvė saviraiškai ir kiekvieno stiliaus individualumui“, – atkreipia dėmesį A. Jasilionytė.

Skrybėlė, su kuria pasirodė Lietuvos pirmoji ponia, pasak A. Jasilionytės, derėjo prie bendro įvaizdžio ir netrukdė megzti akių kontakto: „Ponios D. Nausėdienės skrybėlė derėjo ir buvo jos kostiumo dalis.“

Diskusijas dėl B. Macron amžiaus vertina neigiamai

Viešojoje erdvėje pasigirstančias diskusijas apie B. Macron amžių ir drąsius stiliaus pasirinkimus – 67-erių pirmoji ponia nevengia viešumoje pasirodyti kelių nedengiančiais sijonais ar suknelėmis – įvaizdžio kūrimo konsultantė vertina neigiamai.

„Manau, atkreipti dėmesį į žmogaus amžių yra prastas tonas, rodantis kalbančiojo neišprusimą. Galbūt mūsų kultūroje nėra priimta nuo tam tikro amžiaus moterims atvirai demonstruoti kelių. Man regis, šią taisyklę prieš kurį laiką išpopuliarino dizainerė Coco Chanel.

Vis dėlto B. Macron, pasirodydama su suknele, nedengiančia kelių, nenusižengia protokolui, pagal kurį nurodoma, jog suknelė ar sijonas neturi būti trumpesnis nei 10 cm virš kelių. Beje, svarbu ne tik sijono ilgis, o visuma, stiliaus ir figūros dermė. Mano nuomone, ponia B. Macron savo apranga demonstruoja tiek ištikimybę savo stiliui, tiek vakarietišką eleganciją“, – sako A. Jasilionytė.

Pasak A. Jasilionytės, abiejų šalių pirmųjų porų įvaizdis, pademonstruotas per oficialų susitikimą Vilniuje, buvo elegantiškas, darnus.

„Nors mūsų visuomenė yra kritiška, reikėtų pasigilinti, kokį pranešimą savo įvaizdžiu siunčia pirmosios poros, – ramybę, santūrumą, draugiškumą. Tačiau, ko gero, tai mato tik tie, kurie žvelgia giliau, o ne tik į paviršių“, – svarsto A. Jasilionytė.

Taip pat skaitykite