Veidai

2020.09.23 13:58

Prie projekto „#(nebe)noriugyventi“ prisijungusi Zasimauskaitė: nuo depresijos nepabėgsi – ji visada šalia

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.09.23 13:58

LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ pašnekovė, atlikėja Ieva Zasimauskaitė atvira: kalbėti apie depresiją tikrai ne visada jauku ir drąsu, tačiau suvokus, kad tai gali kam nors išgelbėti gyvybę, nekalbėti apie tai jai nebeišeina. Būtent dėl to ji prisijungė prie iniciatyvos „#(nebe)noriugyventi“, siekiančios padėti gauti gydymą ir tiems, kurie negali sau to leisti finansiškai.

Labdaros projektas #(nebe)noriugyventi koncentruojasi į žmones, kurie gyvena su depresija. Iniciatyvos autorius Dalius Stankevičius, pats sergantis cukriniu diabetu, sako, jog būtent prieš beveik metus išgirsta diagnozė paskatino padaryti gerą darbą.

Labas rytas, Lietuva I d. Architektė papasakojo, kaip maksimaliai išsaugoti erdvę nedideliame bute

„Susirgęs I tipo cukriniu diabetu pagalvojau, ką aš pats galiu padaryti, kad galbūt įkvėpčiau kitus žmones. Gimė „Skirtingų spalvų“ idėja – įkvėpti kitus, net nesergančius žmonių istorijomis, kurie serga“, – pasakoja VšĮ „Skirtingos spalvos“ vadovas.

Anot D. Stankevičiaus, bet kurios ligos pradžia visada būna sunki, liūdesio etapą priverstas išgyventi kiekvienas. Po žinios apie cukrinį diabetą vaikinui prireikė ir psichologo pagalbos. Jam labai padėjo mintis, jog tai, kas duota gyvenime, yra su tikslu. Ligą jis pavertė geru darbu – norėdamas motyvuoti kitus inicijavo projektą, siekiantį padėti depresija sergantiems asmenims.

„Tai buvo iš giedro dangaus, tad specialisto pagalba man tikrai padėjo. Tikrai viskas įmanoma tiek su artimųjų, tiek su supančios aplinkos pagalba“, – kalba pašnekovas.

Rugpjūčio pabaigoje su atlikėja I. Zasimauskaite renginį apie depresiją surengęs D. Stankevičius sako, jog būtent po jo, bendradarbiaujant su „Depresijos gydymo centro“ įkūrėjais, gimė mintis sukurti projektą #(nebe)noriugyventi.

Pati I. Zasimauskaitė, ne kartą kalbėjusi apie depresijos liūne praleistą laiką, nemano, kad nuo depresijos galima visiškai pabėgti, sako, kad ji visada šalia.

„Nuo šito dalyko nepabėgsi. Aš esu labai jautri emociškai, kiekvienos kalbos, apkalbos, išgyvenimai nusėda giliai į vidų. Anksčiau nemokėjau išsikalbėti, rasti būdų, kaip nuo tų emocijų išsivaduoti, tiesiog viską kaupdavau, kol būdavo sprogimas, pavyzdžiui, panikos priepuoliai, depresija. Bet per laiką išmokau, kaip su tuo gyventi, labai džiaugiuosi savo atradimais“, – mintimis dalijasi atlikėja.

Iš depresijos duobės I. Zasimauskaitę, pačios teigimu, ištraukė malda, meditacija ir psichoterapija. „Kaip sako, augalas negali augti be saulės ir vandens, žmogus irgi turi pasirūpinti ne tik išoriniu kūnu, bet ir vidiniu pasauliu“, – pažymi ji.

Nors apie tai kalbėti ne visą laiką jauku, drąsu, nes žmonės linkę nuteisti tuos, kurie dalijasi vidiniais dalykais, bet kai supranti, kad tai gali kam nors išgelbėti gyvybę, o jau yra išgelbėję gyvybių, nebegali apie tai nesikalbėti.

Labai svarbu turėti kam išsikalbėti, o ši iniciatyva tai padeda padaryti, jei neturi artimo žmogaus arba jei artimi žmonės tavęs tiesiog nesupranta. Taip labai dažnai būna, įsitikinusi I. Zasimauskaitė, artimieji neretai sako: gi Afrikos vaikai badauja, pažiūrėk, kas vyksta pasaulyje...

„Man mano problemos tuo metu atrodė pačios didžiausios ir jos ir buvo didžiausios. Tai normalu, taip būna. Depresija sergančiam žmogui labai svarbu psichoterapija arba terapija su artimu žmogumi. Žinoma, yra dvasiniai dalykai – meditacija ar malda, sportas, mityba... Daug veiksnių, bet nuo kažko reikia pradėti“, – kalba dainininkė.

Jai svarbu prisidėti prie projekto #(nebe)noriugyventi dėl to, kad tik ėmusi apie depresiją kalbėti garsiai suprato, kokia tai opi problema, kiek daug žmonių susiduria su įvairiais psichikos sutrikimais. „Nors apie tai kalbėti ne visą laiką jauku, drąsu, nes žmonės linkę nuteisti tuos, kurie dalijasi vidiniais dalykais, bet kai supranti, kad tai gali kam nors išgelbėti gyvybę, o jau yra išgelbėję gyvybių, nebegali apie tai nesikalbėti“, – komentuoja I. Zasimauskaitė.

Laidoje svečiavosi ir klinikinė psichologė Aušra Mockuvienė. Pasak jos, gydant depresiją svarbiausia nenuleisti rankų, net jei įveikti ligos nepavyksta keletą metų.

„Jeigu kalbame apie sunkias būsenas, tikrai verta kreiptis į specialistus pagalbos, nes gali kilti minčių ir apie savižudybę“, – pataria gydytoja.

Aukoti labdaros fondui galima numeriu 1404 (auka – 3 Eur). Pinigai bus skiriami tiems, kurie negali sau leisti lankytis pas specialistus. Tikslas – kad 10 paskaitų ciklo pabaigoje žmogus išeitų garsiai sakydamas: „Noriu gyventi.“ Daugiau apie projektą galima sužinoti apsilankius svetainėje www.savipagalba.lt.

Plačiau – rugsėjo 23 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Labas rytas, Lietuva I d. Architektė papasakojo, kaip maksimaliai išsaugoti erdvę nedideliame bute
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt