Veidai

2020.09.23 20:26

Galvojusi apie savižudybę, Lady Gaga su mama išleido knygą: ji – duoklė psichikos sveikatos krizei

LRT.lt2020.09.23 20:26

2018 m. iš naujo po filmo su Bradley`iu Cooperiu gimusi Lady Gagos žvaigdė toliau ryškumu kausto viso pasaulio auditorijos dėmesį. Gegužę atlikėja išleido naują albumą „Chromatica“, prieš kelias dienas „YouTube“ pasirodę jo vaizdo klipai jau skaičiuoja milijonus peržiūrų. Didelio dėmesio sulaukia ir Lady Gagos siunčiama žinia apie psichikos sveikatą. Neseniai atvirame interviu ji prisipažino kasdien galvodavusi apie savižudybę.

Kalbėdama laidoje „CBS Sunday Morning“, Lady Gaga, kurios tikrasis vardas Stefani Germanotta, atvirai pasakojo apie savo psichikos sveikatą, emocinius sunkumus ir didelę šlovės kainą.

„Nekenčiau būti žinoma. Nekenčiau būti žvaižgde. Jaučiausi išsekusi ir išsunkta“, – kalbėjo atlikėja. Lady Gaga prisipažino, kad jai buvo taip sunku, jog vienu metu kasdien galvodavo apie savižudybę. „Nemačiau, dėl ko dar, be savo šeimos, turėčiau gyventi. Mane kamavo jausmas ir mintis, kodėl turėčiau pasilikti?“

Atlikėja atviravo, kad situacija buvo tokia įtempta, jog porą metų kartu su ja namuose gyveno grupė žmonių, kurie nuolat prižiūrėjo, kad būtų užtikrintas Lady Gagos saugumas. Nors šiuo metu situacija, Lady Gagos žodžiais, jau geresnė, ją vis dar trikdo kaina, kurią reikia mokėti už žinomumą.

Dainininkė kalbėjo, kad visada sutrinka, kai gatvėje žmonės atsuka į ją telefonus ir fotografuoja. Ji taip pat nuogąstavo, kad jai nepasiekiami paprasti, žmogiški malonumai: ji negali su šeima išeiti pavakarieniauti, ramiai apsipirkinėti.

„Dabar nebėra taip, kad nekenčiu Lady Gagos. Radau būdą vėl save pamilti, nors ir maniau, kad taip nebebus“, – „CBS Sunday Morning“ apie atlėgusią įtampą kalbėjo atlikėja.

Pastaruoju metu dėmesys psichikos sveikatai – kone svarbiausia Lady Gagos siunčiama žinutė, akivaizdžiai matoma net iš po atlikėjos pamėgtų ekstravagantiškų kaukių. Šiai problemai ji skiria daug dėmesio ne tik savo kūryboje ar dalindama interviu.

Antradienį atlikėja savo instagramo paskyroje pasidalijo žinia, kad kartu su mama Cynthia Germanotta išleido knygą „Channel Kindness: Stories of Kindness and Community“, kurioje nugulė 51 įkvepianti jaunuolių istorija.

Knygos išleidimu rūpinosi Lady Gagos ir jos mamos 2012 m. įkurtas ir pagal atlikėjos dainą pavadintas fondas „Born This Way“. „Knygoje nugulė istorijos apie kasdienybės gerumo apraiškas, kurios kiekviename iš mūsų įkvepia vilties. Jei šios istorijos taps įkvėpimu bent vienam geram darbui, mes būsime įvykdę savo misiją“, – prieš pasirodant knygai „OprahMag.com“ kalbėjo Lady Gaga.

„Šioje knygoje rasite ne tik žmonių iš viso pasaulio istorijas, bet ir manąją. Ši knyga apie psichikos sveikatą ir 2020 m. psichikos sveikatos krizę“, – socialiniame tinkle rašė Lady Gaga ir pridūrė, kad šiuo metu kaip niekad svarbu skleisti gėrį ir kartu stengtis, kad pasaulis būtų gražesnis, o jo žmonės – drąsesni.

Psichikos sveikatos tema atsispindi ir naujo Lady Gagos albumo dainos „911“ vaizdo klipe. Iš pirmo žvilgsnio daina dėl savo ritmo gali pasirodyti kaip nuotaikingas ir nerūpestingas popkūrinys, o jos vaizdo klipas – kaip spalvingas kostiumų šou.

Vis dėlto pati Lady Gaga aiškino, kad vos per kelias dienas „YouTube“ daugiau nei 17 mln. peržiūrių surinkusiame klipe vaizduojama jos pačios, vartojančios neuroleptikus, būklė (neuroleptikai – psichotropinių vaistų grupė. Jie veikia centrinę nervų sistemą, silpnina jos reakciją į išorinius dirgiklius, slopina psichomotorinį jaudinimą, šalina psichinės veiklos sutrikimus, tokius kaip baimės jausmas, kliedėjimas, haliucinacijos, agresyvumas).

„Daina apie neuroleptikus, kuriuos vartoju. Ne visada galiu kontroliuoti dalykus, kuriuos išdarinėja mano smegenys. Todėl, norėdama sustabdyti šį procesą, geriu vaistus“, – interviu „Lady Gaga: The Chromatica Interview“ sakė atlikėja.

Panašu, jog daina sulauks fenomenalios sėkmės – ne vienas muzikos kritikas juokais užsiminė, kad naująjį Lady Gagos albumą „Chromatica“ reikėtų pervadinti „911“. Plačiai aptarinėjamos ir vaizdo klipo detalės – nuo aliuzijų į Sergejaus Paradžanovo filmą „Granato spalva“ iki Fridos Kahlo stiliaus detales primenančią Lady Gagos aprangą.

Karjeros pradžioje kurį laiką puoselėjusi paslaptingą įvaizdį, Lady Gaga vis dažniau nusimeta kaukę ir atviriau pasakoja apie savo išgyvenimus. Dar prieš pandemiją ji pasakojo apie mokykloje patirtas patyčias.

„Kai buvau moksleivė, patyriau nemažai sunkumų, bendraamžių patyčias. Iš manęs juokdavosi, kad aš noriu būti aktore ar atlikėja, tad ir pati ėmiau prastai apie save galvoti, jaučiausi kaip atsiskyrėlė. Man reikėjo susikurti superheroję – savimi pasitikinčią, gailestingą sau ir kitiems. Tokia, kokia aš norėjau būti.

Taip atsirado Lady Gaga ir suteikė man sparnus skristi. Jau daugiau nei dešimtmetį sukuosi pramogų pasaulyje ir nesvarbu, kad esu aptarinėjama geltonojoje spaudoje ar kad apie mane kuria gandus, aš turiu, ką pasakyti ir žinau, kad mane girdi pasaulis. Todėl nešu šią atsakomybę“, – šiemet duodama interviu Oprah Winfrey kalbėjo atlikėja.

Iki šiol ant Lady Gagos rankų esantys randai išduoda, kad anksčiau moteris pjaustėsi rankas. Ji pasakojo, kad taip elgėsi norėdama atkreipti dėmesį į savo problemas ir parodyti, kad jai reikia pagalbos.

„Nerodyk, o pasakyk. Taip kartą man pasakė mama ir ji buvo teisi. Noriu kovoti už tai, kad psichologinių sunkumų krizė būtų sprendžiama, o Z karta neturėtų susidurti su problemomis, su kuriomis susiduriame mes“, – viename interviu patikino Lady Gaga.

Po kelerių kančios metų buvo nustatyta, kad garsi atlikėja kenčia nuo lėtinio fizinio skausmo, dar vadinamo neuropatiniu skausmu arba fibromialgija. „Mano gydytojai sako, kad gydant šią ligą būtina pasitelkti psichoterapiją. Tai tik dar vienas įrodymas, kad gera psichologinė savijauta yra labai svarbi ir įvairios psichologinės problemos neturi būti ignoruojamos“, – kalbėjo dainininkė.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien 11:00 - 23:00
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI 16:00 - 20:00
(išskyrus švenčių dienas)
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.