Veidai

2020.09.24 08:28

Aistė Stonytė laimingiausia jaučiasi, kai padaro reikalingą darbą, nors už jį niekas nepadėkoja

LRT.lt2020.09.24 08:28

„Laimingiausia jaučiuosi tada, kai padarau darbą, kuris reikalingas kitam ir už kurį niekas nepadėkoja. Darbai, kuriuos darai tyliai, turbūt patys svarbiausi“, – sako dokumentinių laidų kūrėja ir vedėja Aistė Stonytė.

„Kiekvienoje istorijoje apie kitą mes ieškome istorijos apie save. Taip yra visur. Kiekvienoje istorijoje ieškome atsakymų į mums rūpimus klausimus, ir tai turbūt įdomiausia, jeigu kalbame apie kitą žmogų“, – mintimis dalijasi A. Stonytė.

Laisvę dokumentinių laidų kūrėja vadina viena svarbiausių temų kiekvieno žmogaus gyvenime. Apie laisvę ji nuolat galvoja ir girdėdama kūrėjų, gyvenusių totalitarinio režimo sąlygomis, pasakojimus, ir žvelgdama į dabartinius kūrėjus.

„Kaip mano tėtis sako: „Arba aš esu laisvas, arba manęs nėra.“ Taip yra kalbant tiek apie gyvenimą, tiek apie kūrybą. Kiekvieną kartą girdėdama legendinių kūrėjų pasakojimus apie laiką, kuriame jiems teko kurti, susimąstau. Tai buvo totalitarinis režimas, sudėtingos sąlygos. Kiekvieną kartą susimąstau apie tai, kad kūrėjas, sąžiningas kūrėjas, buvo laisvas net totalitarinio režimo sąlygomis.

#DaugiauErdvėsMintims su Aiste Stonyte

Pirmiausia jis išsaugojo vidinę laisvę, savo kūrėjo sąžinę. Šiandien apie tai reikia galvoti. Tada reikalavimų turėjo partinės struktūros, dabar reikalavimų turi rinka. Ir tada, ir dabar turbūt labai svarbu išsaugoti savo kūrėjo sąžinę“, – kalba pašnekovė.

Kitų kūrėjų darbai mūsų neveikti negali, įsitikinusi A. Stonytė – juk gyvename kultūrinėje erdvėje, kurioje mus veikia ir kolegų darbai, ir kitų kūryba.

Aš nemoku atostogauti. Esu iš tų žmonių, kurie pailsi dirbdami, mano įkvėpimo šaltinis ir motyvacija eiti į priekį yra darbas, kurį aš darau ir kuris man be galo patinka.

„Originalus esi tiek, kiek turi autentišką santykį su kultūra, bet bet kokiu atveju, žinoma, įkvėpimo šaltinis yra kultūrinė erdvė, kurioje mes gyvename, formuojamės. Praeitis turi vieną ženklų privalumą prieš dabartį – laikas patikrina tam tikrus kultūrinius reiškinius. Kas šiandien galbūt ryškiai spindi, nežinia, kaip bus ateityje. Ar tai neužges? O ryškiausi kultūros kūrėjai šiandien susikalba su dabartiniu žmogumi, ir tai turbūt svarbiausia, tai laiko patikrinta“, – teigia ji.

Kai pritrūksta jėgų eiti į priekį, kai kankina abejonės, kūrėja tikina – į priekį veda būtent legendiniai kūrėjai, kalbinami jos kuriamose laidose.

„Klausydamasi jų galvoju, kaip jie turiningai nugyveno savo gyvenimus. Jie nebijojo klysti, ieškoti, nebijojo būti nesuprasti. Klausydamasis tokios gyvenimiškos patirties ir išminties supranti, kad svarbiausia – nebijoti daryti, sustojus vėl eiti. Tai turbūt didžiausias įkvėpimas – kitų patirtys ir kitų išmintis“, – pažymi laidų vedėja.

Dar vienu įkvėpimo šaltiniu A. Stonytė vadina darbą – būtent dėl to klausimas apie tai, kaip ji pailsi nuo darbo, gana keblus. Dokumentinių laidų kūrėja užsimena ir apie tai, kuriuos darbus darydama ji jaučiasi pati laimingiausia.

„Aš nemoku atostogauti. Esu iš tų žmonių, kurie pailsi dirbdami, mano įkvėpimo šaltinis ir motyvacija eiti į priekį yra darbas, kurį aš darau ir kuris man be galo patinka. Poilsio nuo to, kas tau patinka, turbūt nereikia.

Laimingiausia jaučiuosi tada, kai padarau darbą, kuris reikalingas kitam ir už kurį niekas nepadėkoja. Keistas dalykas, bet iš tikrųjų taip yra. Darbai, kuriuos darai tyliai, turbūt patys svarbiausi. Nematomi darbai, kurie kažkam galbūt reikalingi“, – mano ji.

Taip pat skaitykite

#DaugiauErdvėsMintims su Aiste Stonyte