Veidai

2020.09.16 14:41

„Kas ir kodėl?“ vedėjas Darius Jurgelevičius: žaisti į studiją ateina tie, kurie ieško adrenalino

LRT.lt2020.09.16 14:41

Žaidimas „Kas ir kodėl?“ į televizorių ekranus šį rudenį sugrįžo jubiliejinį dešimtąjį sezoną. Su žiūrovais jau aštuntą sezoną sveikinasi neatsiejama projekto dalimi tapęs vedėjas Darius Jurgelevičius. Su juo kalbame apie projekto virtuvę, įsimintiniausius dalyvius ir ką tik pasirodžiusią netikėtą naujieną, pradžiuginsiančią kiekvieną šio televizijos žaidimo gerbėją, rašoma pranešime žiniasklaidai.

– Ką tik prasidėjo dešimtasis televizijos projekto „Kas ir kodėl?“ sezonas, jums jis – jau aštuntas. Kaip atsidūrėte prie šio žaidimo vedėjo vairo?

– Kartą susitikome su „Kas ir kodėl?“ idėjos autoriumi, prodiuseriu Arūnu Valinsku ir jis užsiminė, kad žaidimui reiktų permainų, naujų vėjų. Lyg tarp kitko man pasiūlė tapti žaidimo vedėju, o aš, pamanęs, kad jis juokauja, sutikau. Po kelių dienų sulaukiau Arūno skambučio – jis jau buvo pradėjęs derinti filmavimo detales. Supratau, kad pasiūlymas nebuvo pokštas.

Televizijos laidos vedimas man buvo nauja patirtis, reikėjo laiko priprasti prie šio žanro. Buvo keista, kad nematau žiūrovų, o dėmesys, kai ir žaidėjų akys, ir kameros nukreiptos į mane, iš pradžių glumino. Čia kiekvienas tavo žvilgsnis, judesys matomas, kiekviena frazė pagaunama.

– Kaip atrodo šio televizijos projekto virtuvė? Kas kuria klausimus? Kaip ruošiatės laidoms?

– Tai, ką mato LRT televizijos žiūrovai, yra didžiulio kolektyvinio darbo rezultatas. Komandą sudaro klausimų kūrėjai, dekoracijų statytojai, studijos operatoriai, režisierius, garso režisieriai ir kt. Didžiąją dalį klausimų žaidimui sugalvoja Arūnas Valinskas. Tik pirmosios rungties klausimus rengia kiti autoriai, tarp jų ir aš. Svarbiausias uždavinys juos ruošiant – kaskart rasti kuo įvairesnių įdomių temų, faktų.

Gavęs klausimus juos atidžiai išstudijuoju, pasižymiu komentarus, prasminius akcentus. Kiekviename žaidime stengiuosi rasti sau įdomiausią klausimą, jį paversti savotiška intriga.

– Koks yra projekto „Kas ir kodėl?“ dalyvio portretas?

– Mūsų žaidimo dalyvio portretas labai spalvingas, įvairus. Jame yra dalyvavę ir moksleivių, ir garbingo amžiaus senjorų, kurių anūkams suskaičiuoti prireiktų daugiau nei dviejų rankų pirštų. Žaidžia universitetų dėstytojai, mokytojai, miškininkai, virtuvės šefai, įmonių vadovai, vertėjai, inžinieriai, aktoriai, pardavėjai, IT specialistai, vairuotojai, bedarbiai, studentai, vaiko priežiūros atostogose esančios mamos. Mūsų žiūrovai taip pat labai įvairūs – iš gautų laiškų su nuotraukomis sužinome, kad laidą žiūri net vaikščioti nepradėję kūdikiai.

Jeigu reikėtų apibendrinti, sakyčiau, kad žaisti į televizijos studiją ateina tie, kurie ieško adrenalino. Žaidimas visada yra tam tikra rizika. Tai nėra paprastas filmavimas, kuriame gali užmaskuoti savo nežinojimą. Tai puiki proga pademonstruoti žinias, kita vertus, kartais galbūt iš įtampos gali prašauti net ir atsakydamas į elementarius klausimus. Kai kurie žaidėjai ateina vedami avantiūrizmo – o gal pasiseks?

– Galbūt kai kurie dalyviai paliko didelį įspūdį ar pateko į žaidimą įdomiomis sąlygomis?

– Labiausiai man patinka žmonės, turintys gerą humoro jausmą. Jis svarbus gyvenime, o mūsų žaidime tiesiog būtinas. Neabejoju, kad žiūrovams patinka tie žaidėjai, kurie ne tik turi žinių, bet ir suteikia gerų emocijų. Po ilgos darbo dienos nesinori pernelyg rimto turinio.

Susiklostė savotiška tradicija, kad dauguma žaidėjų į studiją patenka užregistruoti kitų: žmonos registruoja norinčius dalyvauti, bet nedrįstančius užpildyti anketos vyrus; vyrai prašo pakviesti žmonas ar atvyksta žaisti kartu. Man buvo įdomiausia, kai į žaidimą moteris užregistravo savo žentą. Studijoje sprendėme dilemą, ar iš meilės, ar norėjo jį išbandyti tokiu iššūkiu.

Su nebe pirmą kartą ateinančiais žaisti žmonėmis jau sveikinamės kaip su gerais pažįstamais, sužinome, kas naujo įvyko jų gyvenime. Pavyzdžiui, prieš tai buvę viengungiai praneša apie vestuves arba žaisti ateina jau su palaikymo komanda – žmona ir vežimėlyje miegančiu kūdikiu. Yra žaidėjų, kurie į filmavimus atskrenda iš užsienio – specialiai susiplanuoja kelionę ir kartu aplanko artimuosius.

Įsimena ir tie žaidėjai, kurie pateikia įdomių atsakymų. Pavyzdžiui, kartą į klausimą, kas parašė apsakymą „Marti“, dalyvis atsakė, kad tai padarė Žentas. Atsakymas pralinksmino ne tik patį žaidėją, bet ir visą kūrybinę komandą, neabejoju, ir televizijos žiūrovus. Tokie atsakymai įneša naujovių ir į lietuvių literatūros istoriją.

Žaidėjų registracijos anketų turime kelis tūkstančius, tai išties labai maloniai stebina.

– Dešimtojo projekto sezono pradžioje pasirodė naujiena – stalo žaidimas „Kas ir kodėl?“. Papasakokite, kam jis skirtas ir koks tai žaidimas.

– „Kas ir kodėl?“ nuo šiol bus ne tik televizoriaus ekrane – jis gali atsidurti ir kiekvieno šio žaidimo mėgėjo namuose. Stalo žaidimas skirtas visiems „sofos lygos“ žaidėjams. Taip pat tiems, kurie jau žaidė mūsų studijoje. O į ją besiruošiantiems neabejotinai pasitarnaus kaip puikus treniruoklis. Tai žaidimas šeimai ir draugų vakarėliui, kaip ir televizinis jo originalas.

– Kokių klausimų galima rasti „Kas ir kodėl?“ stalo žaidime?

– Jį sudaro visos įprastos rungtys: klausimai su keturiais atsakymų variantais, „Taip arba ne“, greitųjų klausimų dešimtukai, žodžių grandinėlės. Dar daugiau – šalia įprastų klausimų yra ir interaktyvioji užduotis, kurią, išmaniuoju prietaisu nuskenavus kortelėje esantį kodą, iš ekrano pateiksiu aš.

– Ar jūs pats žaidžiate stalo žaidimus? Kaip leidžiate laisvalaikį?

– Stalo žaidimus žaidžiu retai, o mėgstamiausias jų yra „Monopolis“. Laisvalaikiu mėgstu skaityti, žiūrėti žinių laidas, ypač tarptautines. Taip pat auginu ąžuolus iš gilių. Tai man ypač įdomus užsiėmimas, nes ne visos gilės sudygsta. Apie dešimt medžių jau auga, planuoju, kad jų bus net šimtas.