Veidai

2020.09.17 08:08

Kavos fėja Eskedar: nereikia į skyrybas žiūrėti kaip į blogiausią dalyką, ištinkantį šeimą

Eimantė Juršėnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.09.17 08:08

Vasarą Lietuvos pilietybę gavusi iš Etiopijos kilusi verslininkė, vadinama tiesiog kavos fėja, Eskedar Tilahun šiuo metu gyvena projekto „Šok su žvaigžde“ laukimu ir repeticijomis, pozuoja fotografams ir filmuojasi pristatymo klipuose. Tiesa, kartais veidą puošianti šypsena dingsta, – dar praėjusią savaitę portaluose mirgėjo antraštės apie jos skyrybas su vyru.

„Nežinau, kodėl dabar vėl visi prisiminė šią temą. Ne kartą apie tai esu kalbėjusi duodama interviu. Kartu nebegyvename daugiau nei porą metų. Oficialus procesas taip pat pradėtas prieš kurį laiką, tiesiog dėl karantino ir panašių dalykų jis kiek užsitęsė“, – portalui LRT.lt kalbėjo Eskedar.

Šiandien moteris sako, kad, kaip visada būna, skyrybos nenutinka per vieną dieną. „Tai ilgas procesas. O ir yrant santykiams poros vis tiek dar stengiasi susitaikyti ar ieško sprendimų. Aš taip pat išbandžiau viską – lankiausi pas psichologę, ilgai su savimi dirbau, kad pasiekčiau vidinę taiką. Deja, kartais tenka pripažinti, kad vienintelė teisinga išeitis – skyrybos“, – pasakoja moteris.

Tiesa, apie tai daug pasakoti nenori – į dviejų sūnų tėvą ji žvelgia su pagarba, gerbia ir jo asmeninę erdvę bei privatumą.

„Turbūt didžiausia klaida, kurią daro besiskiriantys žmonės, yra ta, kad kartais užmiršta, jog kiekvienas jų veiksmas tiesiogiai veikia vaikus. Galbūt nereikia į skyrybas žiūrėti kaip į blogiausią dalyką, kuris ištinka šeimą. Vaikams svarbiausia, kad tėtis ir mama būtų šalia, juos mylėtų, mokėtų susitartų.

Reikia nepamiršti, kad ir gimtadienius, ir kada nors vaikų vestuves ar kitus šeimos susibūrimus teks švęsti drauge, todėl labai svarbu išlaikyti pozityvų, geranorišką bendravimą. Tiesiog, kai negali augti kartu, tenka augti atskirai. Tačiau jis man visada bus mano vaikų tėvas“, – sakė Eskedar.

Ji pridūrė, kad geranorišką santykį svarbu išlaikyti ne tik dėl vaikų, bet ir dėl savęs: „Neapykanta nužudys ne kitą žmogų, o tave patį. Kitas žmogus ramiai gyvens savo gyvenimą toliau, o tu save grauši ir kankinsi. Todėl sakau, kad rasti vidinę taiką svarbu ir dėl savęs paties. Geri santykiai turi išlikti ne tik gyvenant santuokoje, bet ir išsiskyrus“, – įsitikinusi pašnekovė.

„Manau, kiekvienas žmogus gyvenime turi daug vaidmenų. Taigi būdama ištekėjusi tu taip pat nesi tik žmona, aš visada buvau dar ir mama, draugė, verslininkė, aktyvistė, kovojanti už žmonių teises ar pan. Galbūt mano gyvenime nebeliko žmonos vaidmens, tačiau dabar galiu daugiau laiko skirti buvimui supermama. Ir manau, kad man neblogai sekasi. Mano vaikai labai šaunūs“, – šypsojosi dukros Hanos ir sūnų Matijo bei Masajaus mama.

Praėjusį šeštadienį Eskedar išbandė laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėjos kėdę ir drauge su žurnalistu Ignu Krupavičiumi darbavosi tiesioginiame eteryje. Žiūrovai Eskedar teiravosi, iš kur ji gauna stiprybės bei motyvacijos judėti toliau.

„Gamta, draugai ir šalčio terapija, – vardijo ji. – Kai sėdi šaltame vandenyje, iš pradžių kūną bado it adatomis, tačiau netrukus viskas nurimsta ir daugėja energijos viduje. Paskui išeini ir jaučiasi, kaip kūnas pradeda šilti.“

Turbūt didžiausia klaida, kurią daro besiskiriantys žmonės, yra ta, kad jie kartais užmiršta, jog kiekvienas jų veiksmas tiesiogiai veikia vaikus.

Iš Etiopijos kilusi Eskedar maždaug prieš mėnesį prisiekė Lietuvos Respublikai ir tapo jos piliete. Čia moteris gyvena jau trylika metų ir per juos pavyko ne tik atsistoti ant kojų, bet ir įsitvirtinti. Ji kartu su partneriais Lietuvoje plėtoja kavos verslą, laisvalaikiu žaidžia futbolą, o nuo spalio LRT TELEVIZIJOS žiūrovai ją išvyks projekte „Šok su žvaigžde“.

„Lietuva yra mano namai ir čia man viskas patinka, o jei kas ir nepatinka, iškart pasakau atvirai. Tai, kad tapau Lietuvos piliete, man yra didelė privilegija ir atsakomybė. Šiemet bus pirmas kartas, kai galėsiu balsuoti Seimo rinkimuose. Manau, visi turintys tokią teisę turėtų ja pasinaudoti – mūsų ateitis priklauso nuo mūsų, rinkėjų“, – svarstė moteris.

Kad gautų Lietuvos pilietybę, Eskedar turėjo išlaikyti lietuvių kalbos egzaminą, tačiau sako, kad kalbos mokėsi ne dėl formalumo.

„Buvo kiek juokinga, kad skirtingo amžiaus žmonės, atėję į egzaminą, bandė nusirašyti. Aš labai norėjau išmokti kalbos dėl savęs. Kad galėčiau suprasti Lietuvą, kad man būtų lengviau pritapti. Labai norėjau išmokti, todėl nebuvo sunku“, – patikino ji.

Lietuva yra Eskedar vaikų gimtinė, gimtojoje motinos Etiopijoje jie kol kas nebuvę, tačiau norėtų ją pamatyti. Nors gyvenime yra patyrusi nemažai iššūkių, Eskedar sako esanti laiminga ir gyvenimą vadina dovana.

Eskedar Maštavičienė įkvėpimo semiasi gamtoje: mėgstu rasą ir basomis vaikščioti miške
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt