Veidai

2020.08.31 13:23

Minimos princesės Dianos žūties metinės: per jos laidotuves protokolui nusižengė net karalienė Elžbieta II

LRT.lt2020.08.31 13:23

1995 m. Velso princesė Diana viename interviu sakė, kad norėtų tapti karaliene. Tiesa, ne Didžiosios Britanijos, už kurios princo Charleso ji ištekėjo 1981 m. Princesė Diana pareiškė norinti tapti žmonių širdžių karaliene. Deja, 1997 m., rugpjūčio 31 d., būdama vos 36-erių, ji žuvo automobilio avarijoje.

Tačiau panašu, jog princesės Dianos noras neliko neišpildytas. Net ir praėjus 23-iems metams po žūties, jos indėlis į karališkąją šeimą kasmet prisimenamas su didele pagarba, rašo CNN.

Princesė Diana ne sykį pasielgė kitaip, nei numato karališkasis protokolas, tačiau savo titulu ir vardu ji naudojosi siekdama kilnių tikslų – skatino atkreipti dėmesį į psichikos sveikatą, smurtą artimoje aplinkoje.

1987 m. žiniasklaidoje mirgėte mirgėjo nuotraukos, kuriose princesė Diana buvo užfiksuota spaudžianti ranką žmogui, sergančiam AIDS. Savo gestu ji norėjo išsklaidyti mitą, kad ŽIV/AIDS galima užsikrėsti per prisilietimus.

Buvusio Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Tony`io Blairo žodžiais, princesė Diana buvo žmonių princesė. Todėl, 1997 m. jai žuvus, gedėjo visa tauta.

Galutinai su Velso princu Charlesu princesė Diana išsiskyrė 1996 m., tačiau net ir po skyrybų ji nedingo iš žiniasklaidos akiračio. Kitų metų vasarą ji buvo nufotografuota leidžianti atostogas su nauju mylimuoju Dodi Fayed.

Tos pačios vasaros rugpjūčio 31 d., kelios minutės po vidurnakčio, „Mercedes“ markės automobilis, kuriuo važiavo princesė Diana su naujuoju širdies draugu, pateko į avariją netoli Eifelio bokšto Paryžiuje. Automobiliu važiavę princesė Diana, jos mylimasis Dodi Fayedas ir automobilio vairuotojas Henris Paulas žuvo.

Netrukus tragiška naujiena pasiekė karališkąją šeimą, tuo metu laiką leidusią Balmoralo pilyje Škotijoje. Buvęs princesės Dianos vyras Charlesas išskrido į Paryžių pasirūpinti velionės palaikais.

CNN serialo apie karališkąją šeimą „The Windsors“ kūrėjas Jonathanas Dimbleby`s teigia, jog pirminė karališkosios šeimos reakcija buvo didelis susirūpinimas vaikais, Charleso ir Dianos sūnumis princu Williamu ir princu Harry.

„Charleso prioritetas buvo berniukai. Jis baisiai dėl jų jaudinosi“, – serialo kūrėjui antrino rašytoja Penny Junor. Mamos netekę berniukai tuo metu buvo įžengę į jautrų paauglystės pasaulį – jiems tuo metu buvo 14 ir 12 metų.

Kai žinia apie princesės Dianos žūtį ėmė sklisti žiniasklaidoje, karališkoji šeima išplatino trumpą pranešimą, kuriame nurodė, kad naujiena juos smarkiai sukrėtė ir sukėlė sielvartą. Visgi gedinčiai tautai toks pareiškimas pasirodė nieko vertas, seriale „The Windsors“ prisimena istorikė Kate Williams.

Atvirai gedinčių britų akys buvo nukreiptos į Bakingamo rūmus – jie laukė išsamesnio karališkosios šeimos pareiškimo, paaiškinimo ir ženklo, kad karališkoji šeima velionės gedi ne mažiau nei visa tauta.

„Diana su žmonėmis buvo užmezgusi išskirtinį ryšį, todėl jie taip smarkiai jos gedėjo. Žmonės su ja jautėsi tarsi giminės. Netekti Dianos jiems reiškė tą patį, kaip netekti mylimos draugės, mamos ar sesers“, – CNN cituojama buvusi T. Blairo patarėja Anji Hunter.

Žvelgiant iš Didžiosios Britanijos tautiečių perspektyvos, karališkoji šeima šioje situacijose laikėsi per tyliai. Todėl su princesės Dianos gedinčiais britais susivienijo tuo metu neseniai pareigas eiti pradėjęs ministras pirmininkas T. Blairas.

Vėliau jis savo biografijoje rašė: „Karališkųjų rūmų reakcija buvo tarsi iš vadovėlio, tačiau jie net nesusimąstė, kad žmonėms tai nerūpi“. T. Blairas minėjo, kad jo užduotis buvo apsaugoti monarchiją, nukreipti pyktį, kol jis netapo įniršiu, ir pasistengti, kad gedinti visuomenė ne susiskaldytų, o susivienytų.

Todėl, kalbėdamas tautai, T. Blairas savo žodžiais išreiškė emociją, kurios laukė visa tauta. „Jaučiuosi taip pat, kaip ir kiti šios šalies gyventojai: visiškai sugniuždytas. Princesė Diana buvo nuostabus ir šiltas žmogus. Nors jos gyvenime netrūko tragedijų, ji palietė daugelio gyvenimus.<...> Ji buvo žmonių princesė, tokia amžinai ir liks mūsų širdyse bei prisiminimuose“, – po princesės Dianos netekties viešai kalbėjo buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas.

Prieš princesės Dianos laidotuves galiausiai pasisakė ir karalienė Elžbieta II. Per televiziją ji kalbėjo, kad princesė Diana buvo iškirtinis ir talentingas žmogus.

„Karalienė niekada nesilenkia – niekam“, – CNN seriale apie karališkąją šeimą protokolo taisykles įvardija istorikė Jane Ridley. Tiesa, princesės Dianos laidotuvių procesijai žygiuojant pro Bakingamo rūmus, karalienė buvo pastebėta sulaužanti protokolą – ji nusilenkė amžinojo poilsio atgulusiai marčiai.

LRT.lt primena, kad netrukus bus kuriamas filmas apie princesės Dianos ir princo Charleso skyrybas. Princesę Dianą filme įkūnys aktorė Kristen Stewart. Leidinys „Deadline“ pranešė, kad „Spencer“ pavadintame filme bus pasakojama apie tai, kaip vieną savaitgalį princesė Diana suvokė, jog jos santuoka baigta.

„Nusprendėme įsitraukti į pasakojimą apie tapatybę, apie tai, kaip moteris nusprendžia netapti karaliene“, – leidiniui pasakojo juostos režisierius Pablo Larrainas ir pridūrė, kad K. Stewart pasirinko dėl to, jog ji yra viena talentingiausių šių laikų aktorių.

„Kristen – įvairiapusė aktorė. Ji gali būti labai paslaptinga ir labai trapi, tačiau tuo pačiu metu ir labai stipri, o mums to ir reikėjo, – pasakojo režisierius. – Šių elementų visuma mane privertė susimąstyti būtent apie ją. Man labai malonu buvo matyti tai, kaip ji reagavo į scenarijų, kaip ji priima savo vaidmenį. Manau, kad jai pavyks atlikti stulbinantį ir tuo pat metu labai intriguojantį darbą. Nes ji – tarsi gamtos stichija.“

Diana ir Charlesas susituokė 1981 m., o 1992 m. pasuko skirtingais keliais. Pora oficialiai išsiskyrė 1996 m. 1997 m. Diana žuvo autokatastrofoje Paryžiuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt