Veidai

2015.12.02 09:02

Tėvu tapęs M. Zuckerbergas žada atsisakyti „Facebook“ turto

BNS2015.12.02 09:02

Socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas antradienį paskelbė tapęs tėvu ir pažadėjo savo turtą skirti pastangoms padaryti pasaulį „geresne vieta“ savo mažylei dukrai Maximai ir kitiems vaikams.

Savo „Facebook“ paskyroje paskelbtame laiške dukrai M. Zuckerbergas su žmona Priscilla Chan rašo ketinantys ilgainiui atsisakyti 99 proc. savo kompanijos akcijų, kurių vertė siekia 45 mlrd. JAV dolerių, ir pinigus skirti pastangoms kurti laimingą ir sveiką pasaulį.

„Max, mylime tave ir jaučiame didžiulę atsakomybę palikti šį pasaulį, padarius jį geresne vieta gyventi tau ir visiems vaikams. Linkime tau gyvenimo, kupino meilės vilties ir džiaugsmo, kuriuos tu teiki mums. Nekantraujame pamatyti, ką tu atneši šiam pasauliui“, – rašoma laiške.

M. Zuckerbergas „padovanos ar kitu būdu nukreips“ beveik visas savo „Facebook“ akcijas ar pajamas už parduotas akcijas sumokėjus mokesčius toliau tęsti misiją „didinti žmogiškąjį potencialą ir skatinti lygybę“ veikla, nukreipta į visuomenės gerovę, rašoma „Facebook“, kurio būstinė įsikūrusi Kalifornijoje, kreipimesi į JAV Vertybinių popierių ir biržos komisiją (SEC).

M. Zuckerbergas „artimiausioje ateityje ketina išlaikyti lemiamą balso teisę sprendžiant dėl mūsų akcijų“, rašoma „Facebook“ kreipimesi į SEC.

„Tu pradedi naują Chan-Zuckerbergų šeimos kartą, o mes pradedame Chan ir Zuckerbergo iniciatyvą (Chan Zuckerberg Initiative) telkti žmones visame pasaulyje pastangoms didinti žmogiškąjį potencialą ir skatinti lygybę dėl visų kitos kartos vaikų“, – rašė „Facebook“ vadovas ir jo žmona.

„Pirmiausia dėmesį skirsime personalizuotam mokymui, ligų gydymui, žmonių telkimui ir stiprių bendruomenių kūrimui“, – pažymėjo jie.

Dosnus pažadas

M. Zuckerbergas buvo vienas iš pirmųjų, prisidėjusių prie akcijos „Dovanojimo pažadas“ (Giving Pledge), kurios dalyviai pasižada skirti bent pusę savo turto filantropiniams tikslams.

„Keliu skrybėlę prieš Marko Zuckerbergo sprendimą, kurio jis niekada nesigailės, ir pokytį, dėl kurio jis bus amžinai prisimenamas“, – kitas šios akcijos dalyvis Michael`as Bloombergas, buvęs Niujorko meras, rašo internete paskelbtame pranešime.

„Tradicinis požiūris į aukojimą – nukeliant jį senyvam amžiui arba iki mirties – išeina iš mados, kaip ir turėtų būti. Marko sprendimas rodo, kad filantropijos reikaluose 30 (metų) yra naujieji 70“, – pridūrė M. Bloombergas.

M. Zuckerbergui šiuo metu yra 31-eri, o M. Bloombergui – 73-eji.

Tarp žmonių, pasižadėjusių išdalyti didžiąją dalį savo kapitalo, yra programinės įrangos milžinės „Microsoft“ vienas iš įkūrėjų Billas Gatesas, „Facebook“ operacijų vadovė Sheryl Sandberg, IT milžinės „Oracle“ milijardierius Larry Ellisonas ir žiniasklaidos bei interneto galiūnės IAC/InterActiveCorp vadovas Barry Dilleris.

„Mūsų visuomenė turi pareigą investuoti dabar, kad pagerintų gyvenimą visiems tiems, kas ateina į šį pasaulį – ne vien jau čia esantiems“, – pridūrė M. Zuckerbergas ir P.Chan savo laiške, adresuotame Max.

M. Zuckerbergas lapkritį nurodė, kad jis kartu su žmona paaukos 20 mln. dolerių programai, turinčiai aprūpinti JAV mokyklas sparčiuoju internetu.

Tie pinigai bus pervesti pelno nesiekiančiai grupei „Education Super Highway“, padėsiančiai vykdyti tą misiją, „Facebook“ vadovas nurodė žinutėje, paskelbtoje savame socialiniame tinkle.

Mėnesiu anksčiau M.  ir jo žmona gydytoja atskleidė planuojantys įkurti privačią mokyklą viename skurdžiame Silicio slėnio miestelyje, kurioje dėmesys būtų sutelktas į švietimą ir sveikatos priežiūrą.

M. Zuckerbergas sakė, kad didžiuojasi Priscilla dėl jos plano įkurti mokyklėlę „The Primary School“ Rytų Palo Alto mieste, kuriame gyvena daugiausiai darbininkai.

Pernai M. Zuckerbergas ir P. Chan pradėjo 120 mln. dolerių vertės San Fransisko įlankos regiono mokyklų finansavimo programą.

Prieš daugiau negu penkerius metus M. Zuckerbergas skyrė 100 mln. dolerių Naujojo Džersio valstijos miesto Niuarko viešosioms mokykloms, išsiskiriančioms prastu mokinių pažangumu.

Tėčio Laikas

M. Zuckerbergas planuoja dviem mėnesiam išeiti tėvystės atostogų ir tą laiką būti tiesiog tėčiu.

„Tyrimai rodo, kad kai dirbantys tėvai išeina atostogų ir būna su savo naujagimiais, tai yra geriau ir vaikams, ir šeimoms“, – rašė M. Zuckerbergas anksčiau savo paskyroje paskelbtoje žinutėje.

Nuo ateinančių metų kompanijoje „Facebook“ pilnu etatu dirbantys tėčiai, nepriklausomai nuo to, kurioje šalyje jie gyvena, turės galimybę išeiti keturių mėnesių apmokamų tėvystės atostogų.

Šiuo metu visi naujai iškepti tėčiai, dirbantys „Facebook“ už JAV ribų, gauna mažiausiai keturias savaites tėvystės atostogų, o kai kuriose šalyse šis terminas yra ilgesnis, atsižvelgiant į vietos įstatymus.

Tos pačios lyties partneriai, kurie nėra pagrindiniai vaikų globėjai, būdami tėčiais gauna tiek pat apmokamų vaiko priežiūros atostogų, nurodė „Facebook“.

Pagal pakeitimus, kurie įsigalios nuo sausio 1 dienos, vaiko priežiūros atostogų trukmė tėčiams ir globėjų teisių neturintiems tos pačios lyties partneriams pailginama nuo keturių savaičių iki keturių mėnesių.

„Facebook“ darbuotojos visame pasaulyje jau dabar turi teisę į keturių mėnesių trukmės motinystės atostogas. Jungtinėse Amerikos Valstijose tai taikoma ir mamoms, ir tėčiams.

„Facebook“ taip pat skiria vienkartinę 4 tūkst. JAV dolerių išmoką kūdikio susilaukusiems tėvams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt