Veidai

2015.12.05 16:13

Lietuvė apie moderniausią pasaulio miestą: iš pradžių statė taip, kaip įsivaizdavo svajonių namus

Tel Avivas – jaunas miestas, neseniai atšventęs savo šimtmetį. Architektūriniu požiūriu jis dabar laikomas pačiu moderniausiu pasaulyje, tačiau pirmųjų statybų rezultatas buvo labai eklektiškas. Taip sako Izraelyje daugiau nei du dešimtmečius gyvenanti architektė, restauratorė Tamara Garonaitė.

„Pirmasis dešimtmetis Tel Avive buvo nacionalinio architektūros stiliaus ieškojimas. Čia galima pamatyti šiek tiek Bagdado, šiek tiek Odesos, šiek tiek Varšuvos ir kitų miestų bruožų. Kaip žydas, atvykęs iš miestelio, įsivaizdavo savo svajonių namus, taip juos ir statė“, – pasakoja T. Garonaitė.

Miestą, kuris dabar turi beveik 4 mln. gyventojų, o 96 proc. jų – žydai, įkūrė čia gyventi atsikėlusios 66 naujakurių šeimos.

„Yra tokia nuotrauka: smėlio kopose stovi būrelis žmonių. Čia gyventi atvykusios šeimos nusipirko sklypus ir dalyvavo loterijoje. Tokiu būdu paaiškėjo, kuris sklypas kam atiteks“, – apie miesto įkūrimą kalba restauratorė.

Miestas augo nepaprastai greitai ir dabar yra įtrauktas į pasaulio kultūros paveldo registrą, nes čia – didžiausia pastatų, pastatytų pagal modernizmo pricipus, koncentracija pasaulyje.

Plačiau – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Ryto suktinis“.