Veidai

2020.08.13 08:13

Kas dešimtas pasaulio gyventojas turi progą švęsti – minima tarptautinė kairiarankių diena

Gretė Maziliauskaitė2020.08.13 08:13

Rugpjūčio 13 dieną minima Tarptautinė kairiarankių diena, skirta kiekvienam pasaulio kairiarankiui atšvęsti šią unikalią dovaną. Tai taip pat puiki proga priminti, su kokiais sunkumais kiekvieną dieną susiduria ši mitais apipinta mažoji visuomenės dalis. 

Kai populiaciją sudaro vos 10 proc. kairiarankių žmonių, visiems gana lengva pamiršti, jog gyvename dešiniarankiams pritaikytame pasaulyje.

Dešiniarankiams skirtų žirklių naudojimas, rašymas į sąsiuvinius su spirale, nubraukto rašalo dėmės ant plaštakų ar bandymas įsitaisyti tik dešiniarankiams pritaikytoje universiteto auditorijoje – kairiarankiams pažįstamos problemos.

Anksčiau gebėjimas valdyti kairę ranką geriau nei dešinę buvo siejamas su raganyste, laikomas ir šėtono paženklinimu, ir neurozės simptomu, ir polinkiu į nusikalstamumą ar net homoseksualumą.

Be viso to, galima išgirsti ir mitų apie tai, jog kairiarankiai pasižymi prastesne fizine bei psichologine sveikata ar trumpesne gyvenimo trukme. Kairiarankiai taip pat kartais siejami ir su alkoholizmu bei prastesniu darbo užmokesčiu, o kaire ranka rašantys vaikai – ir su prastais pažymiais mokykloje.

Ne veltui dar visai neseniai kairiarankiai vaikai buvo savo tėvų, senelių ar mokytojų verčiami pamiršti savo prigimtį ir rašyti dešine ranka.

Tačiau ryškūs žymių pasaulio ir Lietuvos žmonių biografijos faktai griauna visas įsisenėjusias stigmas. Tarp garsiausių kairiarankių yra ir Holivudo žvaigždės Julia Roberts, Angelina Jolie, Nicole Kidman, Robertas De Niro, Keanu Reevesas ir kiti.

Kairiarankis yra ir buvęs JAV prezidentas Barackas Obama bei Jungtinės Karalystės karališkosios šeimos atstovai – princas Charlesas bei jo sūnus princas Williamas.

Kairę ranką geriau valdė ir renesanso tapytojas Leonardo da Vinci, senovės graikų filosofas Aristotelis bei pirmasis Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonapartas.

Kairiarankių netrūksta ir Lietuvoje – krepšininkai Domantas Sabonis bei Donatas Motiejūnas, plaukikė Rūta Meilutytė, dainininkė Monika Linkytė, didžėjus Jonas Nainys, pedagogė Austėja Landsbergienė ir kiti.

Pirmą kartą Tarptautinė kairiarankių diena paminėta 1992-aisiais Britų kairiarankių klubo iniciatyva.