Veidai

2020.08.03 12:01

Pirmosios lietuvės Zen budizmo mokytojos gedi visa bendruomenė nuo Pietų Korėjos iki Amerikos

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.08.03 12:01

Šeštadienį žuvusi dvasinė mokytoja, pirmoji Lietuvoje budistų vienuolė Myong Hae Sunim buvo svarbi ne tik Kwan Um Zen mokyklos Lietuvoje dalis, jos gedi mokyklos bendruomenė pasaulyje – Pietų Korėjoje, Jungtinėje Karalystėje, Amerikoje ir kitur.

Sekmadienio vakarą Kwan Um Zen mokykloje Lietuvoje vyko „Namu Amita Bul“ giedojimas, skirtas šeštadienį eismo įvykyje žuvusioms dvasinei mokytojai Myong Hae Sunim ir jos bendrakeleivei. Avarija įvyko Plungės rajone, Barenių kaime vėlų šeštadienio vakarą, kai susidūrė vilkikas ir du lengvieji automobiliai. Kaip bus atsisveikinama su Myong Hae Sumin sprendžia artimieji, tad kol kas daugiau detalių apie laidotuves nežinoma.

Myong Hae Sunim – pirmoji lietuvė, turinti teisę mokyti Zen budizmo, skelbiama Kwan Um Zen mokyklos Lietuvoje puslapyje internete. „Ji buvo šviesus žmogus, visą gyvenimą paskyręs kitiems. Labai gaila“, – portalui LRT.lt sako mokyklos koordinatorius Lietuvoje Alvydas Turskis.

Šiuo mokymu ji susidomėjo 1991 m., Zen Meistrui Seung Sahnui lankantis Lietuvoje. Tai paskatino dalyvauti daugelyje Zen atsiskyrimų Lietuvoje, Europoje, Azijoje ir JAV.

„Honkonge ji buvo sava, ten gyveno ilgą laiką, tačiau pastaruoju metu ilgam grįždavo į Lietuvą. Ir šįkart buvo grįžusi maždaug pusmečiui. Myong Hae Sunim – pirmoji lietuviškai kalbanti mokytoja – Dharma meistrė. Tam, kad taptum mokytoju, vienuoliui reikia nueiti ilgą kelia ir įvykdyti daug reikalavimų. Tikrai ne kiekvienas, net ir visą gyvenimą praktikuojantis vienuolis tampa mokytoju“, – pasakoja A. Turskis.

1996 m. Myong Hae tapo kandidate į vienuoles Pietų Korėjos Zen šventykloje. 1997 m. vienuolė persikėlė į Hong Kongą, Su Bong Zen vienuolyną, ir tapo Zen Meistrės Dae Kwan mokine. Šioje intensyvia veikla pasižyminčioje didmiesčio šventykloje Myong Hae Sunim yra tarnavusi Vyriausiąja vienuole ir Jaunesniąja abate.

2016 m. Myong Hae Sunim tapo Zen Mokytoja Myong Hae Sunim JDPS, ceremonijoje dalyvaujant tarptautinės Kwan Um Zen mokyklos vadovaujantiems meistrams. Šiuo metu ji yra antroji vadovaujanti Mokytoja Su Bong Zen šventykloje.

Anot jo, Myong Hae Sunim buvo žinoma ir užsienyje, net tik Honkonge, taip pat Amerikos ir Europos šalyse. „Net ir karantino metu ji pasijungdavo per „Zoom“ ir vedė mokymus skirtingose šalyse, atsakinėjo žmonių klausimus“, – pasakojo A. Turskis.

Dėl Myong Hae Sunim mirties liūdesį reiškia ir Kwan Um Zen mokykla „Musangsa“ Pietų Korėjoje. „Ji buvo įkvepianti mokytoja, vienuolė, kurios ilgėsis bičiuliai ir mokiniai visame pasaulyje. <...> Jos gyvenimas buvo skirtas Zen praktikai ir jos pagalba aplinkiniams visuomet liks pavyzdžiu“, – rašoma mokyklos feisbuko paskyroje.

Kembridžo Zen centras taip pat dalijosi apgailestavimu, netekus Myong Hae Sunim. „Ji buvo svarbi mūsų pasaulinės Shangha dalis, nemažai aplankiusi ar dažnai bendravusi internetu. Jos priesaika ir meilė niekur neišnyks, tačiau tikrai bus ilgimasi jos darbų ir šypsenos“, – rašoma mokyklos socialiniame tinkle.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.