Veidai

2020.07.31 11:42

Iš skurdo ir depresijos į turtingiausiųjų sąrašus: burtai, pakeitę J. K. Rowling gyvenimą

LRT.lt2020.07.31 11:42

Prasti santykiai su tėvu, mamos netektis, smurtas, skurdas ir depresija – toks buvo britų rašytojos Joanne Rowling gyvenimas, kol jo it stebuklingos lazdelės mostelėjimu nepakeitė pačios sukurtas burtininkas Haris Poteris, atnešęs šlovę ir turtus. Liepos 31-ąją autorė mini 55-ąjį gimtadienį. Ši diena – ir Hario Poterio gimtadienis.

„Vieną dieną būsi legenda ir visi pasaulio vaikai žinos tavo vardą“, – vienas knygos „Haris Poteris ir išminties akmuo“ herojus pasakė mažajam burtininkui. Tada ir istorijos autorė nė nenumanė, kad vieną dieną šie žodžiai taps realybe.

Dėl jos pasaulio vaikai vis dar laukia laiško iš Hogvartso – Rowling pasitinka 55–ąjį jubiliejų

Su mažojo burtininko nuotykiais išaugo daugybė vaikų – per 23-ejus Hario Poterio gyvavimo metus parduota apie 500 mln. serijos knygų, pastatyti aštuoni filmai, įkurtas teminis Hario Poterio parkas, o jo kūrėja tapo viena turtingiausių Jungtinės Karalystės moterų.

Tiesa, kaip rašytoja pasakojo Oprah Winfrey duotame interviu, net dvylika leidėjų (veikiausiai po to nusigraužusių nagus) atsisakė spausdinti visą psaulį užbūrusią istoriją. Jos kūrinys sudomino tik tryliktosios leidyklos atstovus, tačiau ir šie įspėjo, kad iš vaikiškos literatūros uždirbti neišeis.

Be to, autorė buvo įtikinta prisistatyti kaip J. K. Rowling, nors antrojo vardo ji net neturi. Taip buvo siekiama suklaidinti skaitytoją, kad šis galvotų, jog knygą parašė vyras. Leidėjams atrodė, kad tai komerciškai sėkmingesnis ėjimas. Tačiau autorę tai mažai jaudino, svarbiausia jai buvo tai, kad per žingsnį priartėjo prie vaikystės svajonės tapti rašytoja.

J. K. Rowling vaikystė nebuvo lengva. Kai Joanne buvo paauglė jos motinai buvo diagnozuota išsėtinė sklerozė, o santykiai su tėvu nesiklostė. „Kai gimiau, jis buvo nusivylęs, kad nebuvau taip lauktas sūnus. Ilgą laiką jo bijojau ir visuomet stengdavausi įtikti. Galiausiai supratau, kad man tai per sudėtinga ir nuleidau rankas“, – dokumentiniame filme „A Year in the Life“ pasakoja rašytoja, jau daugelį metų su tėvu iš vis nebendraujanti.

Motina mirė kai J. K. Rowling buvo 25-eri, taip ir nesužinojusi apie Harį Poterį ar dukters laukiančią sėkmę. Tiesa, tuo metu autorė paslapčia jau dėliojo pirmuosius knygos puslapius.

„Pamenu, tą kartą, kai vykau iš Londono į Mančesterį, ir lyg iš niekur galvoje ėmė suktis mintys apie berniuką burtininką. Puoliau kuistis rankinėje, tikėdamasi ten rasti parkerį ar pieštuką ir viską užsirašyti, bet nieko neradau. Taigi artimiausias kelias valandas traukinyje bandžiau viską sudėlioti mintyse, o grįžusi namo puoliau rašyti“, – prisiminė ji BBC duotame interviu.

Nors pradinė istorijos idėja dėl motinos netekties nepasikeitė, skaudūs išgyvenimai jai padarė nemenką įtaką: „Savo patirtis tam tikra prasme matau kiekviename puslapyje, Hario išgyvenimuose dėl jo tėvų netekties.“

Netrukus J. K. Rowling išvyko į Portugaliją mokyti anglų kalbos, ištekėjo ir susilaukė dukters Jessicos. Tačiau, anot moters, santuoka buvo trumpa ir katastrofiška. Vos po trylikos mėnesių ji išsiskyrė ir pasiėmusi dukrą apsigyveno Škotijoje.

„Nesigailiu, nes turiu nuostabią dukrą. Tačiau ištrūkusi iš santuokos nėriau depresiją ir skurdą“, – O. Winfrey pasakojo rašytoja.Likusi viena su dukra turėjo verstis už 70 svarų sterlingų per savaitę pašalpos, o iš nevilties kapstytis padėjo dukra, psichoterapija ir toliau kuriamas stebuklingas Hario Poterio pasaulis.

Kaip ji pasakojo BBC, auginti mažą dukrą ir tuo pačiu metu rašyti – didžiulis išbandymas: „Pamenu, kad dukra geriau miegotų, eidavau su vežimėliu pasivaikščioti miesto gatvėmis, vos tik ji užmigdavo, prisėsdavau artimiausioje kavinėje ir kol ji snausdavo, rašydavau.“

Tą savo gyvenimo laikotarpį ji vadina juodu ir persmelktu depresijos. „Tai nėra liūdesys. Depresija yra būsena, kai rodos, nieko nejauti, nebelieka tikėjimo ir vilties, kad gyvenimas kada nors pagerės ar kad būsi laimingas. Sunku papasakoti tam, kuris to niekada to nepatyrė“, – savo tuometinius išgyvenimus bandė nupasakoti rašytoja. Beje, anot jos, depresija įkvėpė sukurti knygos personažus psichus (angl. dementors), tamsos būtybes, skleidžiančias baimę.

Akimirką, kai pirmą kartą knygą „Haris Poteris ir išminties akmuo“ išvydo knygyno lentynoje, J. K. Rowling vadina viena laimingiausių gyvenime. Tačiau net ir išgarsėjusi ji sako, toliau kovojusi su depresija – su kiekviena nauja serijos knyga ji jautė nemenkus skaitytojų lūkesčius ir bijojo jų nepateisinti.

Vis dėlto, knyga, kaip pati sako, pakeitė jos gyvenimą – padėjo kovoti su netektimis, atnešė žinomumą, turtus. Dar 2003-aisiais Jungtinės Karalystės žiniasklaidoje mirgėjo antraštės, kad J. K. Rowling – turtingenė už karalienę Elžbietą II. Tuo metu jos turtas buvo vertinamas 445.5 mln dolerių, karalienės – 397.8 mln. dolerių. Jau kitąmet „Forbes“ įtraukė ją į milijardierių sąrašą, pavadindami ją pirmąją rašytoja uždirbusia milijardą dolerių.

Ir asmeninis J. K. Rowling gyvenimas stojo į vėžias – 2001-aisiais ji vėl ištekėjo, susilaukė sūnaus ir dar vienos dukters.

Ir nors tėvai džiaugiasi, kad J. K. Rowling dėka vaikai noriai ima knygas į rankas, o dažnas dėkingas autorei už stebuklingą pasaulį, į kurį galėjo nusikelti skaitydami, Hario Poterio istorija sulaukia ir prieštaringų vertinimų. Pasaulinės sėkmės sulaukusios britų rašytojos J. K. Rowling knygos kai kuriose pasaulio šalyse uždraustos dėl įsivaizduojamo raganystės ar okultizmo propagavimo.

„Tėvai visada gali skaityti knygas drauge su vaikais ir aptarti, kas ten rašoma. Tai juk neuždrausta. Tačiau manau, kad yra kvailystė drausti burtus, magus ar raganas knygose – žmonės visada kūrė mitus, legendas, pasakas, kuriuose buvo visi šie dalykai. Tikiu, kad apie juos vaikų knygose bus rašoma ir po šimto metų. Nesakau, kad pati tikiu magija, veikiau noriu parodyti, kad magiška yra tai, kad kiekvienas turime galių kurti savo pasaulį“, – svarstė J. K. Rowling.

Ji nemano, kad kada nors galėtų sukurti ką nors sėkmingesnio už Harį Poterį, tad ir nesistengia, pastaraisiais metais daugiau jėgų ji skiria filnatropijai. Tiesa, autorės pasisakymai socialiniuose tinkluose neretai taip pat nelieka nepastebėti.

Britų rašytoja išprovokavo pasipiktinimą, kai birželį tviteryje pažėrė kritikos globalios plėtros bendruomenės žiniasklaidos platformos „Devex“ nuomonių skiltyje paskelbtam straipsniui, kuriame buvo frazė „žmonės, turintys menstruacijas“.

„Esu tikra, kad anksčiau būta žodžio tokiems žmonėms įvardyti“, – rašė J. K. Rowling. Kitame įraše ji išdėstė savo požiūrį biologinės lyties sampratą: „Jei lyties iš tikrųjų nėra, nėra ir tokio dalyko, kaip trauka tarp tos pačios lyties asmenų. Jei lyties iš tikrųjų nėra, ištrinama pasaulio moterų išgyvenama realybė. Pažįstu translyčių žmonių ir juos myliu, bet lyties sąvokos ištrynimas atima iš daugelio žmonių galimybę prasmingai kalbėti apie savo gyvenimą. Tai nėra nenoras sakyti tiesą.“

Šie J. K. Rowling įrašai sulaukė griežtos reakcijos iš LGBT bendruomenės narių ir daugelio kitų, kuriuos nuliūdino šie rašytojos žodžiai. Hario Poterio gerbėjų grupė tviteryje pareiškė, kad nepritaria rašytojos žinutei, ir paragino sekėjus paaukoti grupei, palaikančiai juodaodes translytes moteris.

„J. K. Rowling toliau palaiko ideologiją, sąmoningai iškraipančią faktus apie lytinę tapatybę ir translyčius asmenis, – rašė LGBT teisių gynimo grupė GLAAD tviteryje. – 2020-aisiais negali būti pateisinimo translyčių asmenų puolimui.“ J. K. Rowling atstovas į elektroniniu paštu pateiktą prašymą pakomentuoti situaciją neatsakė.

Hario Poterio žvaigždė Danielis Radcliffe`as taip pat atsiprašė translyčių moterų, kurias galėjo įžeisti J. K. Rowling žodžiai. „Translytės moterys yra moterys“, – parašė aktorius ne pelno organizacijos „The Trevor Project“ tinklalapyje paskelbtame komentare.

Po kelių dienų, kaip pati teigė, norėdama suteikti konteksto savo kontroversiškiems komentarams apie translyčius žmones, tinklaraštyje pasidalijo savo patirtimis.

„Šį tekstą rašyti nelengva. Jau dvidešimt metų esu žinoma, bet niekada viešai nesu kalbėjusi apie tai, kad esu patyrusi smurtą artimoje aplinkoje ir seksualinį išpuolį. Taip yra ne todėl, kad gėdyčiausi, jog man nutiko tokių dalykų, bet todėl, kad yra skaudu prie jų grįžti ir juos prisiminti“, – rašė ji ir pabrėžė, kad ji – „jokiu būdu ne auka“ bei sakė nesitikinti gailesčio.

„Paminėjau savo praeitį tik todėl, kad aš, kaip ir kiekvienas žmogus šioje planetoje, turiu sudėtingą istoriją, kuri formuoja mano baimes, interesus ir nuomones, – teigė rašytoja. – Kai skaitau apie lyties tapatybės teoriją, prisimenu, kokia mentaliai belytė jaučiausi esanti jaunystėje. Kadangi neturėjau realios galimybės tapti vyru 9-ajame dešimtmetyje, knygos ir muzika man padėjo įveikti tiek savo psichikos sveikatos problemas, tiek seksualizuotą tiriamą žvilgsnį ir vertinimą, kuris nuteikia daugybę mergaičių prieš savo kūnus paauglystės metais.“

Ji taip pat pridūrė: „Noriu labai aiškiai pasakyti: žinau, kad [lyties] keitimas bus sprendimas kai kuriems žmonėms, kuriems diagnozuota lyties disforija, bet taip pat iš plačios [savo atliktos] analizės žinau, kad tyrimai nuosekliai rodo, jog 60–90 proc. lyties disforiją turinčių paauglių ją išauga.“

Rašytoja sakė, kad tam tikrą laikotarpį ji jautė „dvilypumą dėl buvimo moterimi“, bet vėliau suprato, kad „normalu yra jaustis sutrikusiam, liūdnam, ir seksualiam, ir neseksualiam, nebūti tikram, kas esi“.

Ji taip pat rašė, kad „dabartinis trans aktyvizmo paplitimas“ lėmė, kad per daug žmonių ryžtasi lyties keitimo operacijoms pakankamai to neapsvarstę.

Rašytoja taip pat gynė savo teisę laisvai kalbėti šiuo klausimu, kuris, pasak jos, lydi ją visą gyvenimą. „Kaip daug kur uždrausta autorė esu suinteresuota [ginti] žodžio laisvę ir esu viešai ją gynusi, net prieš [JAV prezidentą] Donaldą Trumpą“, – parašė J. K. Rowling.

Sulaukusi kritikos J. K. Rowling nuomonės nepakeitė, bet ištisas savaites buvo puldinėjama internete. Po šio įvykio dešimtys menininkų, rašytojų ir mokslininkų pasirašė atvirą laišką, kuriame smerkia viešų debatų silpninimą ir perspėja, kad laisvas keitimasis informacija bei idėjomis atsidūrė pavojuje kylant „neliberalumui“.

Laiške smerkiami „netolerancija priešingiems požiūriams, viešo gėdinimo ir atstūmimo populiarumas, tendencija akinamu moraliniu tikrumu atmesti sudėtingus politikos klausimus“.

Taip pat skaitykite