Veidai

2020.07.30 06:59

Marius Čepulis kviečia atrasti Šiaulių apylinkių gamtą: Svilės šaltinius ir ilgiausią šalyje pažintinį taką pelkėje

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.07.30 06:59

Kaip ir reikėjo tikėtis iš gamtos fotografo, diplomuoto ornitologo Mariaus Čepulio, jis savo gimtosiose Šiaulių apylinkėse kviečia pasigrožėti gamta – siūlo pasivaikščioti pažintiniais takais, juosiančiais ežerus ar besidriekiančiais pelkėje, išvysti, kaip jis sako portalui LRT.lt, pačius gražiausius ir skaidriausius Svilės šaltinius.

LRT.lt tęsia publikacijų ciklą, kuriame – puikiai atpažįstami žmonės pasakoja apie tai, ką planuojantys atostogas Lietuvoje gali pamatyti bei nuveikti jų gimtuosiuose miestuose.

Iš Šiaulių kilęs M. Čepulis juokiasi, kad vaikščioti takais jam neįdomu – smagiausia ten, kur galima pasigrožėti nepaliesta gamta. Gimtojo krašto apylinkes jis yra išmaišęs skersai ir išilgai, po jas keliauja pasižvalgyti ir su šeima, ir norėdamas aprodyti apylinkes bičiuliams.

„Labai daug gražių vietų yra aplink Kurtuvėnus, esančius maždaug už 20 min kelio nuo Šiaulių. Kurtuvėnus supa labai gražus miškas, kuriame yra velnio duobė su gražia pelke viduryje. Ši duobė ne tokia žymi, kaip garsioji Velnio duobė Aukštadvaryje, tačiau taip pat labai įspūdinga.

O ir pačiuose Kurtuvėnuose labai gražu, plyti tvenkiniai, parkas. Miestelyje galima pavalgyti regionui būdingos virtuvės patiekalų, čia įsikūręs Gyvojo žirgo muziejus su žirgynu, kur galima pajodinėti“, – vardija M. Čepulis.

Apylinkes apžiūrėti galima ir važinėjant karieta, bričkele, leidžiantis į žygį žirgais po dvaro ar regioninio parko teritoriją. Už kelių kilometrų nuo Kurtuvėnų yra Girnikų piliakalnis, nuo kurio, pasak M. Čepulio, atsiveria nuostabi panorama.

„Kurtuvėnų regioniniame parke galima pamatyti ir pačius gražiausius bei skaidriausius šaltinius Lietuvoje – Svilės šaltinius, su kuriais lygintis negali nei žymioji Ūlos akis, nei kuris nors kitas šaltinis. Aplink žaliuoja labai gražios pievos su daugybe retų augalų. Regioniniame parke taip pat yra Ventos-Dubysos kanalas, turintis labai seną istoriją, iškastas dar 19 a. pirmoje pusėje“, – pasakoja M. Čepulis.

Maždaug už pusvalandžio kelio nuo Šiaulių driekiasi Juodlės pažintinas takas. „Takas juosia tūkstančius metų tyvuliuojantį Juodlės ežerą, šalia kurio – užpelkėjusi pieva. Besivaikščiojant galima pamatyti retas paukščių, augalų, grybų rūšis. Tako pabaigoje – Juodlės kalnas, nuo kurio taip pat galima pasigrožėti vaizdais. Pats ten vaikštinėdavau dar tada, kai pažintinis takas nebuvo įrengtas“, – prisimena gamtos fotografas.

Dar viena vieta, į kurią jis pataria užsukti – Mūšos tyrelio pažintinis takas. Apie 40 min kelio nuo Šiaulių nutolęs takas – yra ilgiausias pelkėje esantis lentų takas, įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą.

Norint nueiti visą taką, reikia įveikti daugiau nei 8 km. „Smagu, kad takas eina ratu, tad apėję jį grįšite į pradinį tašką, o pakeliui galėsite pasigrožėti kraštovaizdžiu. Manau, kad tai ne tik vienas ilgiausių, bet ir vienas gražiausių šalies pažintinių takų“, – teigia pašnekovas.

Ir jei jau lankotės Šiaulių apylinkėse, M. Čepulis siūlo užsukti ir į Kuršėnus, bent jau Kuršėnų vyniotinio pavalgyti ir vieną kitą kilogramą priaugti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt