Veidai

2020.07.30 20:18

Marius Jovaiša išskyrė gražiausias Lietuvos vietas: galima pasijusti it Robinzonui Kruzui

LRT RADIJO laida „Vasaros popietė“, LRT.lt2020.07.30 20:18

Žmonės kartais nemato, kokį lobį turime visai už kampo, sako LRT RADIJO laidos „Vasaros popietė“ pašnekovas, fotografas, keliautojas Marius Jovaiša. Trokštantiems pažinti jis pataria patiems ieškoti neatrastų gamtos vietų, o tokių turi ne vienas ežeras. M. Jovaišai salos ežeruose – mistiškos vietos, kuriose galima pasijusti tarsi negyvenamoje saloje.

Nelengva sudarinėti tuos trejetukus, kai Lietuvoje tiek nuostabių vietų, sako laidos pašnekovas. Visi mylime, didžiuojamės tuo, ką turime, bet jeigu M. Jovaišai reikėtų šiandien pasakyti, kas Lietuvoje gražiausia, pirmiausia jis prabiltų apie paslaptingąsias salas ežeruose.

„Mūsų ežeruose yra labai daug salų ir salelių. Man tai magiškos, mistiškos vietos“, – teigia keliautojas. Iki jų jis kartais atplaukia, kartais iki salelės galima ir atbristi ar ją pasiekti baidare, populiarėjančiomis irklentėmis. Nesvarbu, kaip pasieksite salą ežere – tai nepaprastas nuotykis, įsitikinęs M. Jovaiša.

„Aš asmeniškai kiekvieną vasarą leidžiu prie Skaisčio ežero netoli Trakų, jame taip pat yra daug salelių, kai kuriose net galima išlipti, pabūti, esu matęs, kaip žmonės pasistato palapinių. Tiesiog mūsų gimtinėje gali atsidurti negyvenamoje saloje kaip Robinzonas Kruzas. Labai įdomus jausmas, tikrai rekomenduoju paieškoti, patyrinėti. Salas labai mėgau fotografuoti, mano albumuose visada yra salelių, [nufotografuotų] iš oro“, – pasakoja fotografas.

O kaip ieškoti salų, kaip žinoti, kur jų rasti? M. Jovaiša sako, kad dabar viskas ypač paprasta – internete tereikia atsidaryti žemėlapį, susirasti kokį nors ežerą ir iškart pamatysite, kuriose ežero vietose galima rasti neatrastų vietų. „Labai įdomus dalykas tos mūsų salelės – žmonės kartais nemato, kokį lobį turime visai už kampo“, – pažymi laidos svečias.

Kitas dalykas, ypač žavintis pašnekovą, raistai ir pelkės. Visi žinome, kad tokių yra, tačiau ar dažnas yra nors sykį nukakęs aplankyti tokio gamtos kūrinio?

Tokiame gražiame gamtos kampelyje, kur pučia vėjas, jūra, smėlis, pakėlei aitvarą, jis tave traukia – tai būdas pamatyti mūsų pakrantę visai kitomis akimis. Išplauki į jūrą, tave veža kaip ekskursiniu kateriu, bet visa tai padaryta tavo paties ir vėjo.

„Garsiausias, ko gero, būtų Čepkelių raistas, bet jų yra ir daugiau. Reiskių tyras Žemaitijoje, šalia Trakų yra Varnikų pelkė, ten įrengtas gražus pažintinis takas. Jeigu ankstų rytą pasitaiko koks lengvas rūkelis, jautiesi kaip ne šitoje žemėje. Čepkelių raiste vedamos fantastinės ekskursijos“, – kalba keliautojas.

Ar vaikštinėti po pelkes ir raistus saugu? M. Jovaiša tikina, kad šiais laikais tikrai visur viskas sutvarkyta, daugelyje vietų įrengti specialūs pažintiniai takai, tad bristi per pelkes tikrai nereikės. Keliautojai neturėtų išsigąsti ir gamtos gyventojų, pavyzdžiui, gyvačių – Lietuvoje, kaip teigia laidos svečias, nuodingų gyvačių nėra.

„Yra pažymėta lentelėmis, kur galima eiti, kur geriau neiti. Liūnų, kad įklimptum, turbūt nėra, gali nebent sušlapti iki klyno. Bet ten žmonės rudenį renka ir spanguoles. Verta patyrinėti tokias nestandartines vietas“, – pataria jis.

Taip pat M. Jovaišai didelį įspūdį daro vietos, kur susiduria graži gamta, vanduo ir žmogaus aktyvus laisvalaikis.

„Aš kalbu apie taškus, kuriuose įsikuria jėgos aitvarų entuziastai. Tokių taškų labai daug Svencelėje ir palei Marias. Pabūkite tokioje vietoje, išbandykite – tai nėra taip sudėtinga, kaip kartais žmonėms atrodo. Tokiame gražiame gamtos kampelyje, kur pučia vėjas, jūra, smėlis, pakėlei aitvarą, jis tave traukia – tai būdas pamatyti mūsų pakrantę visai kitomis akimis. Išplauki į jūrą, tave veža kaip ekskursiniu kateriu, bet visa tai padaryta tavo paties ir vėjo“ – pasakoja keliautojas.

Jeigu nėra didelių bangų, pakrantę iš kitos pusės galima pamatyti ir irstantis irklentėmis. Tai – paprastesnis variantas, tačiau ne mažiau egzotiškas būdas išvysti kažką naujo – atsitraukus nuo kranto atsiveria visai kita perspektyva, sako M. Jovaiša.

Plačiau – liepos 17 d. laidos „Vasaros popietė“ įraše. Laidą veda Lavija Šurnaitė ir Darius Užkuraitis.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Taip pat skaitykite